Десетки хиляди души се събраха в босненския град Сребреница, за да участват във възпоменателната церемония по повод 20 години от масовото убийство на няколко хиляди мюсюлмани. През месец юли 1995 година в най-кървавото убийство след Втората световна война загинаха около 8000 момчета и мъже, повечето от които са погребани в мемориално гробище в града.
Сред присъстващите на церемонията бяха бившият президент Бил Клинтън, йорданската кралица Нур, британската принцеса Ан и първи дипломати от ЕС. Там бяха и президентите на Словения, Хърватия, Черна гора и Македония, премиерите на Турция, Сърбия и Албания. От българска страна присъства външният министър Даниел Митов. Възпоменателната церемония се проведе в Мемориалния център Поточари в Босна и Херцеговина, съобщи БНР.
В словото си бившият американски президент Бил Клинтън заяви: "Благодарен съм изключително много на хората, които работиха за спирането на тази война и на убийствата, на всички онези от Дейтън, които постигнаха мира. 20 години по-късно аз съм благодарен, че Босна е мирна страна, която все повече става част от Европейската общност, че участва с умиротворителни сили в Ирак и Афганистан.
Бил Клинтън опредили работата си в Босна, а по-късно и в Косово, като едни от най-важните неща, които е свършил като президент. "Нека този паметник на невинните момчета и мъже бъде не само спомен за извършените жестокости, нека той стане свята надежда, в която всички хора ще виждат бъдещето на тази страна, на единство, свобода, демокрация и просперитет, на правителство, което да работи за благото на всички", призова Клинтън
Там присъства и премиерът на Сърбия Александър Вучич, който беше принуден да напусне възпоменателната служба, след като разгневена тълпа започна да хвърля камъни и бутилки по него.
Вучич тъкмо положи цвете на мемориала за хилядите жертви, когато тълпа започна да вика „Аллах е велик“ и започна да хвърля камъни, принуждавайки премиера да бяга. Според сръбски медии, Вучич е бил ударен с камък по главата.
Местните мюсюлмани са недоволни, че Белград отказва да признае престъплението за геноцид.
Министър-председателят на Сърбия Александър Вучич заяви в отворено писмо, че заклеймява „чудовищното престъпление“ в Сребреница, извършено от босненските сърби през 1995 година, пише "Фокус".
„Няма думи, с които да може да се изрази болката и съжалението за жертвите, както няма думи и за гнева към онези, които са извършили това чудовищно престъпление“, казва Вучич, като добавя, че Сърбия заклеймява този ужасен престъпен акт.
Трагедията в Сребреница трябва да бъде запомнена, а уроците от нея – научени, заяви американският държавен глава Барак Обама по повод на годишнината от убийството на осем хиляди босненски мюсюлмани.
„Трябва да гледаме на събитията в Сребреница с ясни очи, да помни трагедията и да извлечем от нея урок“, призова американският президент като подчерта, че събитията, случили се в Босна са „геноцид“ и „най-голямото клане за последния половин век на територията на Европа“.
Според Обама „само с пълното признаване на миналото можем да достигнем трайно и продължително помирение в бъдеще“.
От Белград бързо осъдиха днешния инцидент в Сребреница. Министърът на външните работи Ивица Дачич го определи като „нападение над Сърбия“, а министърът на вътрешните работи на страната го нарече „опит за покушение“.
Решението на сръбската полиция да забрани всички манифестации, планирани за днес в Белград, във връзка с 20-та годишнина от събитията в Сребреница, предизвика бурни реакции на сръбски неправителствени организации и политици.
Директорът на Фонда за хуманитарно право Наташа Кандич призова гражданите да запалят тази вечер, пред сградата на сръбското президентство, 8372 свещи, колкото са жертвите в Сребреница.
В сръбската столица Белград група неправителствени организации имаха намерение да организират "Акция 7000". Планът беше 7000 души да легнат пред парламента, с което да символизират жертвите. Контрапротести по същия повод и на същото място планираха две крайнодесни организации. Министерството на вътрешните работи забрани и трите планирани изяви заради опасения от възможни сблъсъци и безредици.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Estee Lauder увеличава разходите за преструктуриране до 1,75 млрд. долара
Тръмп обяви край на търговските отношения с Испания
Тръмп обяви край на споразумението с Иран за прекратяване на огъня
Доминото на световните икономически рискове през втората половина на 2026 г.
Средната цена на нивите у нас миналата година е намаляла до 1648 лв. на декар
Apple загуби дела срещу ЕС относно правилата за App Store и iPhone
Демерджиев видя неадекватна реакция при случая с издирваната Наталия
Горящ ТИР затвори АМ "Тракия" и образува километрично задръстване (+ВИДЕО)
Антоан Гечев остава начело на ДА "Разузнаване" - защо това разпали страстите в НС
Демерджиев: Важно е как Пеевски е платил полетите, Десислава Атанасова е косвена жертва
Преди 12 години свирепата "германска градушка" опустоши Бразилия
Осимен получи предупреждение за трансфер в Барселона: Няма нужната техника
Славия победи Слатина от Румъния с 3:2
Капитанът на ЦСКА Бруно Жордао: Искаме да върнем европейската радост и да стигнем възможно най-далеч
Тиери Анри с възхитени думи за Меси след драмата с Египет: Това е като филм
Христо Янев преди ЦСКА – Дери Сити: Очаквам тежък мач, готови сме за предизвикателството
Изберете луна и вижте какво ще ви донесе новолунието на 14 юли
Мястото в Родопите, което остави дори децата ми без думи
10 летни рецепти с тиквички
Маникюри за пари и късмет през юли: Слънчеви нюанси и красиви акценти (+Снимки)
Гръцка салата с паста
Бързи кисели краставички
Тръмп зачеркна меморандума с Иран
Кои са варненските училища с най-висок резултат от матурите за 7' клас?
Взимаме 7 минни ловци от Белгия и Нидерландия
Засилени проверки на заведенията по Северното Черноморие
Демерджиев: Пращаме допълнителни полицаи и доброволци да търсят Наталия
Радев обсъди с държавните ръководители на Хърватия и Чехия двустранното партньорство
Една и съща химическа мистерия свързва два свята в края на Слънчевата система
Проектът CAPSTONE на НАСА приключи: Платформата продължава да работи в окололунна орбита
След слънчева буря: Индийски стартъп изгуби първия си сателит
Как „Союз“ стига до МКС за три часа: Обяснение на свръхбързата схема за скачване
Слънцето е зелено джудже: 7 изненадващи факта за звездите
САЩ се сдобиха с ново космическо оръжие за неутрализиране на вражески сателити