Руският външен министър Сергей Лавров призова украинската армия да започне демилитализирането на село Широкино. Този призив беше отправен по време на телефонен разговор с украинския външен министър Павло Климкин, предаде Франс прес, цитиран от БТА.
Бунтовниците се изтеглиха от тази стратегическа зона, разположена на десетина километра от град Мариупол, припомня Франс прес. Лавров призова украинския си колега и за уреждане на въпросите, касаещи проекта за конституционна реформа в Украйна, за която се предполага, че би трябвало да даде повече автономия на регионите в източната сепаратистка част на Украйна.
Русия упреква Киев, че не е включил в подготовката на реформата представители на сепаратистките региони. В телефонния разговор с Климкин Лавров е подчертал необходимостта от директен диалог между Киев, Донецк и Луганск.
Лавров освен това проведе телефонни разговори по отделно и с американския държавен секретар Джон Кери и с германския министър на външните работи Франк-Валтер Щайнмайер.
В разговора с Кери двамата дипломати са обсъдили ситуацията в Сирия и реализацията на минските договорености за изход от украинската криза. В разговора със Щайнмайер са подчертали необходимостта от скорошно изтегляне на украинските войски от Широкино.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.