Силите за сигурност на Мали започнаха щурм в хотел "Радисън", в столицата Бамако, където въоръжени ислямисти взеха заложници по-рано днес, съобщи "Ал Арабия", цитирана от Тасс. Вече са освободени повече от 80 заложници от хотела, съобщи Франс прес.
Президентът на Мали Ибрахим Бубакар Кейта прекрати посещението си в Чад и реши да се върне в Бамако, съобщи френската телевизия "Франс 24", цитирана от ТАСС.
"Нашите сили освободиха 30-ина заложници, а други успяха да се измъкнат сами", каза за АФП министърът на сигурността Салиф Траоре.
Военен командир съобщи, че малийските специални части са влезли в хотела и освобождават заложниците етаж по етаж, предаде Асошиейтед прес.
Френският президент Франсоа Оланд каза, че Франция е готова да помогне на Мали с всички необходими средства. Към Мали потегли група от четиридесетина елитни френски жандармеристи, обучени да действат в заложнически кризи.
Авиокомпания "Ер Франс" съобщи, че 12 нейни служители са били в хотела в момента на атаката, но вече са на сигурно място.
Анадолската информационна агенция предаде, че са освободени петима души от персонала на Турските авиолинии (Turkish Airlines), които бяха сред заложниците в хотела.
Петимата турци са в група от около 20 души, които са били освободени, предаде Асошиейтед прес, като се позова на Анадолската агенция. Според държавната телевизия ТРТ сред освободените са двама пилоти. Няма информация за останалите служители на авиокомпанията, за които се смята, че се намират в хотела.
Според малийския министър на сигурността най-малко трима заложници са убити. Нападателите обикалят от етаж на етаж и претърсват стая по стая, съобщи високопоставен източник по сигурността. Друг източник каза, че няколко заложници били освободени, след като нападателите ги накарали да рецитират стихове от Корана, предаде Ройтерс.
Сред заложниците има граждани на Турция, Франция и Китай по информация на "Ал Арабия". Източник, близък до френския президент Франсоа Оланд, потвърди, че в хотела има и французи.
По-рано днес се появи информация, че най-богатият човек в Африка е бил в хотела, но той опроверга тази информация.
Засега не се знае кои са нападателите в малийската столица и към коя групировка принадлежат. Компанията управител на хотела съобщи, че знае само за двама нападатели. Според източник от силите за сигурност хотелът бил атакуван от 10 въоръжени мъже. Шефът на охраната на хотела каза, че двама охранители са били простреляни в краката.
Мали е сред най-бедните държави в света - на 176-о място от 187 държави в Индекса за човешкото развитие на ООН, отбеляза ДПА.
Населението на Мали е 17 милиона, а средната продължителност на живота е 55 години по данни на Световната банка.
Страната не познава спокойствие, откакто военен преврат преди три години и половина доведе до серия от нападения на радикални ислямисти и туарегски бунтовници сепаратисти.
След преврата слабо населената северна част на Мали бе окупирана от ислямисти и само намесата на бившата колониална сила Франция успя да ги отблъсне.
ООН се опитва от 2013 г. да въдвори ред в Мали, където е разположила около 11-хиляден мироопазващ контингент. Въпреки това ислямисти и престъпни банди редовно заплашват сигурността и въвличат в сблъсъци правителствените войски.
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Русия унищожава с авиобомби следващия град в Донбас - Костантинивка
Геополитическото напрежение ускорява отказа на света от изкопаеми горива
Накъде се е насочила германската автомобилна индустрия?
Столична община ще развива ВиК инфраструктурата с инвестиция от 51 млн. евро
Кадър на деня за 22 март
Биткойн миньорите губят по 19 000 долара за всеки произведен токен
Първи медал за България от 2012 г.: Саръбоюков с бронз в скока на дължина
5,4 млрд. евро е търговският обмен между Гърция и България за 2024 г.
Всичко е ясно! Ботев Пд се разбра с бъдещия си треньор, любопитно име е
Няма такова изригване! Владо Стоянов попиля бивш треньор и съотборник в Лудогорец
Веласкес намери решение за голям проблем в Левски
Ето ги пълните резултати от 65-ата анкета „Футболист на годината“
Перлата на Лудогорец за битката с Левски: Имат класа, но ние не се предаваме!
Меси няма спирка в МЛС
Торта Капрезе с бял шоколад и бадемово брашно
Нумерологична прогноза за 23 март
Дневен хороскоп за 23 март, понеделник
Седмичен хороскоп за 23 – 29 март
Задължителни ястия за Благовещение
Лучник за Благовещение
Без ток във Варна на 23 март 2026
Времето във Варна на 23 март 2026
Честваме паметта на свещеномъченик Никон и на мъченик Лука Одрински
Илия Груев е Футболист №1 на България
Остра критика към Коцев: Бургас имат проекти за 60 млн.евро, а Варна само за 14 млн.евро
Мащабно изследване разкрива тревожни ефекти от разговорите между потребители и ИИ
Руски учени разработват космическа оранжерия за мисии до Марс
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната