Основните причини за конфликта между Москва и Анкара са геополитическите проблеми, които възникват в този регион, коментира пред национална телевизия Bulgaria ON AIR журналистът Валери Тодоров по повод сваления Турция Су-24.
Според главния редактор на в. "Заман-България" Мехмед Юмер чрез тези си действия Турция иска да покаже, че е значим играч.
"Премерването на силите вече започва да се изостря. Закъсняха дипломатическите и политическите усилия. Военното противопоставяне може да създаде такива прецеденти като този със свалянето на руския бомбардировач, който наистина е тежък. Заради него може да има сериозни последствия за регулирането на сирийската криза оттук нататък. Вижданията на Русия и Турция как да бъде разрешен конфликтът в Сирия, кои да са победилите сили и изобщо как да се върви оттук нататък са диаметрално различни", поясни Тодоров.
Според него инцидентът не е случаен, той е замислен. Очевидно Турция иска да играе по-голяма роля, тя се безпокои от засилване на влиянието на Русия в този регион.
Турция и Русия са водели много войни, припомни Тодоров. Имало е 10 войни, от които Русия е била победителка в 8. "Една от войните е протекла със запазване на статуквото, а при друга не е излъчен победител. Това противопоставяне беше забравено от XV-XVI век, сега изведнъж с един нелеп инцидент беше възобновено", добави Тодоров.
Разговорите между Путин и Оланд в Кремъл бяха интересни с общото им съгласие, че групировките, които се борят срещу ИД, няма да бъдат подлагани на въздушни удари, аналиризира Тодоров. Интересното е кои ще са сред тези общности, например дали там ще са тюркмените, защото една от версиите е, че свалянето на самолета е заради това, че Русия ги снабдява с оръжие, обясни Тодоров.
Свалянето на руския бомбардировач показа, че Русия и Турция мислят коренно различно за конфликта в Сирия, уточни Юмер. Според него Турция е искала да демонстрира, че е значим играч в региона.
"Дори и Пентагонът обяви, че самолетът е свален на сирийска територия, така че между големите лидери САЩ и Русия, и Турция искаше да се изяви и това стана", поясни Юмер.
"По отношение на анексирането - то е свързано със зоната за сигурност, която Турция иска да формира. Това обаче няма да стане, защото в момента тази територия не е възможно да бъде обозначена като такава", добави Юмер.
Главния редактор на в. "Заман-България" отбеляза, че никой не гледа факта, че в Турция в момента има много вътрешнополитически проблеми. От друга страна Турция е енергийно много зависима от Русия - 57% от природния газ се внася от оттам.
"Доста анализатори смятат, че Турция е можела да има по-сдържана политика и това според едни анализатори буквално въвлече Турция в "блатото на Сирия и няма как да се върне назад". Затова не се говори, но Турция има вътрешнополитически проблеми. Тепърва ще видим как ще се развиват нещата в самата Турция, защото тя не изглежда стабилна", поясни Юмер.
Русия вижда като един от изходите на кризата федерализацията на Сирия, което означава разпределяне на интересите в региона, смята Тодоров.
"Едно такова развитие би довело евентуално и до формирането на сирийски Кюрдистан. Той би станал опора на кюрдите в Турция и на кюрдите в Ирак. Това са най-силните страхове на Турция. Тя би искала да играе една по-значителна роля и да се съобразяват с позицията й и това е една по-категорична позиция оттук нататък. Друг е въпросът как ще реагират съюзниците от НАТО и Русия", поясни Тодоров. Реакцията на Турция се появява в много рисков момент - не навреме и ще има много рискови последици.
Целият разговор чуйте във видеото на Bulgaria ON AIR
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

S&P 500 отстъпи от рекорда, цените на петрола се възстановяват
Кадър на деня за 7 май
Тръмп даде на ЕС срок до 4 юли да ратифицира търговското споразумение със САЩ
Подценява ли българският бизнес значението на киберсигурността?
Продажбите на произведените в Китай електромобили Tesla растат с 36% през април
Данъчните приходи на Германия се очаква да спаднат с над 50 млрд. евро до 2030 г.
Рецепта от тефтера на баба: Картофено пюре
Хантавирусът: Симптоми, рискове и защо може да бъде опасен
Досегашният кабинет на Пеевски в Народното събрание става читалня
Тежък удар за "Реал" (Мадрид): Ферлан Менди ще е аут за около година
Късна емисия
Гълъб Донев: Държавата се нуждае от финансов план, бюджетът е приоритет номер едно
Най-секси фенката заряза любимия си Байерн + СНИМКИ
Побойници! Реал Мадрид без Валверде в "Ел Класико"
Голям шанс за Левски! Желан от сините напуска отбора си, но от Герена имат жестока конкуренция
Мечтаната новина за ЦСКА е факт!
Лудогорец може да се прероди само по един начин
"Червен кошмар": ЦСКА е сред най-големите губещи на Балканите
Дневен хороскоп за 8 май, петък
3 зодии, които започват нова ера на 8 май 2026
Рецепта за гръцки палачинки
Стефания Колева за „Клиника на третия етаж“: Бяхме пионери
Истории, които не губят нишката: Storytel идва с интелигентни функции за по-плавно слушане
10 трика за стилна визия с дрехите, които вече имате
Въвеждат лимит за покупка на кола в брой
Условна присъда за младеж, откраднал и шофирал пиян кола във Варна
Спипаха 17-годишен да кара без книжка кола с табели на друг автомобил
"Пристанище Варна“ празнува 120 години със събития за гражданите
Арестуваха поредна порция пияни и дрогирани шофьори по пътищата във Варненско
Варна се включва в националното четене „Литература в сегашно време“ на 11 май
Човешкият мозък обработва реч дори в безсъзнание
Учени създадоха свръхточни топлинни карти на Марс за търсене на ресурси
Япония създава елитна група за търсене на извънземни
Нарастващият туризъм в Антарктида носи риск от зарази
В Шотландия откриха мистериозен изкуствен остров, по-древен е от Стоунхендж
Китай разработи революционна „желязна“ батерия с 16-годишен живот