Франция почете паметта на загиналите в атентатите в Париж на 13 ноември, за които отговорност пое групировката "Ислямска държава". Терористичните актове взеха 130 жертви, а над 350 души бяха ранени, предаде Франс прес.
След като прозвуча химнът на Франция - "Марсилезата", възпоменателната церемония, ръководена от президента Франсоа Оланд в парадния двор на Дома на инвалидите, беше открита с трогателно изпълнение на песента на белгийския певец Жак Брел "Когато човек има само любов", изпълнявана от три женски гласа на фона на голям екран, показващ снимки на загиналите. След това два гласа - женски и мъжки прочетоха имената на всички жертви на нападенията, посочвайки и тяхната възраст, докато всички присъстващи на церемонията стояха прави, допълва Франс прес.
По време на този тъжен прочит на имена на жертви, сред които най-много са загиналите на възраст между 20 до 40 години, президентът Оланд беше видимо разчувстван и на няколко пъти затваряше очи и стискаше устни.
Оланд обеща да направи всичко възможно за унищожаването на "армията от фанатици", извършили клането на 13 ноември. Президентът заклейми "ордата убийци, действали в името на безумна кауза и на един предаден Бог". Той подчерта, че Франция няма да се поддаде нито на страха, нито на омразата.
"Онези, чиито живот беше покосен на 13 ноември, въплъщаваха нашите ценности и нашето задължение е да запазим спомена за тях жив. Ние няма да се поддадем нито на страха, нито на омразата. И ако гневът ни завладее, ние ще го поставим в услуга на спокойната решимост да защитаваме нашата свобода", каза президентът.
"Тези убийци покосиха младостта на един свободен народ, който боготвори своята култура и всички други култури", продължи държавният глава.
"Музиката беше непоносима за терористите. Те искаха да пречупят и да унищожат тази хармония. Те искаха да погребат под тътена на бомбите си тази радост. Но те няма да спрат нито хармонията, нито радостта", каза френският президент.
"Ние ще отговорим най-добре на терористите, като пеем все повече, като изнасяме все повече концерти и спектакли, като продължим да ходим на стадионите и по-специално на Стад дьо Франс в Сен Дени", обеща Оланд.
"Въпреки сълзите, това поколение днес се превърна в лицето на Франция", посочи Оланд в края на речта си.
На церемонията присъстваха около 2600 души, сред които много от близките на жертвите и ранените. Роднини на някои от загиналите обаче отказаха да участват, тъй като смятат, че правителството не е направило нищо след първите атентати през януари, за които пое отговорност пак "Ислямска държава".
Освен членовете на правителството на церемонията присъстваха още много политици, сред които бившият президент Никола Саркози, бившите премиери Лионел Жоспен, Жан-Пиер Рафарен и Франсоа Фийон, както и кметът на Париж Ан Идалго.
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Европа е опасно неподготвена за влошаващите се горски пожари
Как банките реализираха прехода към еврото стъпка по стъпка
УниКредит Булбанк е най-добрата банка у нас за 2026 г. в класацията на Global Finance
Борис Вуйчич: ЕЦБ трябва да остане нащрек за рисковете от стагфлация
Alibaba иска да намали зависимостта си от доставчиците с по-бърз AI чип
Борисов: Пенсиите могат да стигнат до 763 евро след реформите
Захарова за скандала със Сиярто: В действителност всички се шпионират
Обедна емисия
Шифрин с победа №110 в кариерата си
Нов скандал за уредени мачове
Бивш на Лудогорец каза дали може да стане голмайстор на Висшата лига
Национал на България падна в Гърция
Елма Пазар
Халанд не обича да чете, но дари книга за... 135 000 долара
Цветове за добро настроение през пролетта
Здравословно пилешко с лимон, билки и зеленчуци
Женски хороскоп за април 2026
„Пролетна супер седмица“ стартира в Практикер
3 важни поверия за Благовещение
„Дневникът на Големия лош вълк“ от Бен Милър
9 морски мини в наши води са унищожили Военноморските ни сили от началото на войната с Украйна
Борисов: Пенсиите могат да стигнат до 763 евро след реформите
Проверяват и подготвят противорадиационните укрития във Варна
Опера и канцонети на концерта на Пласио Доминго в ДКС във Варна
Магистрат от Районен съд - Варна проведе образователна среща с гимназисти
Увеличението на заплатите се получава не по естествен път, трябва помощ от държавата
Руският аналог на Starlink вече има 16 сателита в орбита
Artemis II: Поглед отвътре към мисията, която ще отведе човечеството по-далеч от всякога
Meta инвестира $135 млрд. в „персонален свръхинтелект“ през 2026 г.
Нова метафора за квантовата механика: Вселената не се разклонява, а се разцепва на фрагменти
Американска частна компания ще осъществи първото кацане на астероид през 2029 г.
ЕКА си купи място в ракета на SpaceX: Какво стои зад това решение