Руската централна банка очаква рецесията в страната да продължи, а финансовото министерство приканва да се готвим за трудни времена, предупреждава бизнес изданието "Ведомости" в статия за "стресовите сценарии, все по-вероятни според властите" в Москва.
Изброяват се параметрите на рисковия за Русия сценарий за 2016 г.: цена на петрола 35 долара за барел, спад в икономиката с още 2-3 процента, развитие на инвестиционния спад, бавно намаляване на инфлацията до 7 на сто към края на годината и свиване на реалните заплати, съпроводено с нарастваща безработица.
Средногодишната цена догодина ще падне на равнище 40 долара за барел, което ще вдигне бюджетния дефицит в Русия на 5,2 процента от БВП, а резервният фонд ще се изчерпи през годината почти напълно, прогнозира финансовото ведомство. По изчисления на икономическото министерство при тази цена на петрола икономиката ще се свие с още 1 процент, а средногодишният курс на долара ще е 72,6 рубли.
Експертите на вестника са единни в мнението, че в близките няколко години цената на петрола ще се колебае в коридора 40-60 долара за барел.
Сред причините за това ново изостряне на кризата те изтъкват изявленията на руски официални лица, че икономиката е минала дъното и започва да се възстановява, заблуждавали предприемачите и населението. Затова бизнесът едва сега започва да реагира на кризата, вместо в самото й начало - да намалява заетостта, разноските и бюджетите.
Миналия ноември, когато руската централна банка за пръв път представи рисков сценарий, бе подчертано, че е крайно малко вероятно той да стане реалност. Сега обаче според управителката й Елвира Набиулина "последната динамика в цените на петрола показва, че този сценарий е станал по-актуален".
Причините да отслабва руската валута са все същите - рублата пада, следвайки петрола, петролът пък поевтинява поради свръхпредлагане (на пазара излиза освободеният от санкции Иран, а САЩ за пръв път от десетилетия могат да вдигнат ембаргото от износа на нефт) и поради недостиг на търсене (забавя се растежът на китайската икономика), пояснява "Ведомости", цитиран от Би Би Си.
Освен това е съвсем реална перспективата САЩ да втвърдят своята кредитно-парична политика, пише "РБК дейли".
Догодина Управлението за федерален резерв (УФР) на САЩ смята да вдигне лихвените равнища, което ще оскъпи долара спрямо всички останали валути. А решението на руската централна банка да не намалява ключовата лихва, което теоретично би трябвало да укрепи рублата, остави пазара равнодушен, отбелязва вестникът.
"Без сериозна подкрепа от страна на регулатора рублата е просто обречена да падне", коментира аналитикът Максим Осадчи, цитиран в "Новие известия".
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Каква е дефиницията за успешно лидерство днес?
Паниката за бензин в Южна Русия се разраства, атаките по рафинерии продължават
САЩ извършиха удари срещу Иран в отговор на свален хеликоптер Apache
Депутатите все пак ще замразят заплатите си
По колко начина Кевин Уорш ще разочарова Доналд Тръмп?
S&P 500 и Nasdaq затвориха на по-ниски нива, повлечени от технологичните акции
Управителят на НЗОК доц. Петко Стефановски подаде оставка
САЩ и Иран си размениха удари след свалянето на американски хеликоптер
Рецепта за пикантни пилешки гювечета с гъби, лук и кашкавал
Четири зодии с щастлив период до края на юни 2026
Директор в ЦСКА с големи разкрития, помирява Янев с Кюстендилеца + ВИДЕО
Славен клуб на Ботуша твърдо иска Веласкес за треньор
Резервата Меси вкара от дузпа, Аржентина мачка с 3:0
Мачовете по телевизията днес, 10 юни
Двама нови започват с Левски днес
Реал плаща на Бенфика 15 млн. евро за Специалния
13 маникюра в екзотични цветове: За ярко и красиво лято (+Снимки)
Нумерологична прогноза за 10 юни
Дневен хороскоп за 10 юни, сряда
Гръцка бугаца (Bougatsa): сладка баница с крем
Лесен трик, с който доматите ще раждат два пъти повече
Семейният филм „Ема и Шоколандия“ с онлайн премиера
Над 100 тона отпадъци събрани във Варна по време на кампанията „Да изчистим България заедно“
В сила е пропускателен режим по алеите "Дамба" и "Двореца" в Балчик
Киселова: Докладът на ДАНС за Баба Алино съдържаше информация, засягаща националната сигурност
Три зодии, на които животът често предоставя възможности в изобилие
Виц на деня - 10 юни
Ето къде няма да има ток днес във Варна
Учени предлагат необичайна защита от слънчевите бури
На 9 юни 1985 г. спускаемият апарат „Вега-1“ се отделя за историческа мисия
Първият чех ще лети до МКС през 2027 г.
Обновиха правилата: Ето как светът трябва научи, ако бъде открит извънземен разум
Изненадва ли НАСА с имената в екипажа на мисията „Артемида III“
Мощен вятър излиза от гигантската черна дупка – какво означава откритието на астрономите