Според Хилари Клинтън, която е фаворит за демократическата номинация за президент на САЩ, атентатът в Брюксел е "поредното брутално напомняне", че трябва да се направи повече за побеждаването на екстремистите от "Ислямска държава", включително от страна на Европейския съюз, предаде Ройтерс.
В реч в Станфордския университет вчера Клинтън заяви, че САЩ и европейските страни трябва да погледнат "по-твърдо" на мерките за сигурност на летищата и други "меки" (уязвими) обекти, които са извън периметрите за сигурност.
Клинтън заяви още, че би искала повече европейски страни да инвестират в отбраната и сигурността по начина, по който е постъпвала Германия по време на администрацията на президента Обама.
По думите на Клинтън най-спешната задача е да бъде спрян потокът към и от Близкия изток от бойци, които са граждани на Франция, Германия, Белгия и Великобритания с европейски паспорти и това ги улеснява да пътуват до Сирия и да се връщат радикализирани.
Според Клинтън много европейски страни в момента не предупреждават съседите си, когато върнат от границата си "заподозрян джихадист" или бъде откраднат паспорт на техен гражданин. Страните от ЕС трябва също така да бъдат по-склонни да споделят информация за пътниците на самолетите, каза Клинтън.
Клинтън се похвали, че сега всъщност е по-лесно за САЩ да получат данни за пътниците от страните от ЕС, отколкото за страните от ЕС да получат такива данни от собствените си съседи, благодарение на споразумението, което САЩ са договорили по времето, когато тя беше държавен секретар.
Клинтън похвали и традиционното партньорство между САЩ и Европа, като нарече северноатлантическия алианс НАТО "една от най-добрите инвестиции, които Америка някога е правила".
Републиканският фаворит Доналд Тръмп през последните дни бе заявил, че САЩ трябва да преразгледат участието си в алианса.
Клинтън атакува Тръмп, както и съперника му Тед Круз, като заклейми "обидната, подстрекателска реторика, демонизираща всички мюсюлмани, включително тези, които биха могли да бъдат партньор в борбата с тероризма". /БТА/

Бизнес климатът в България се влошава през март
„Замръзналото кралство“ вече си има свой дом в „Дисниленд Париж“ след разширяване за 2 млрд. евро
Акциите на европейските банки прекъсват рекордната серия от 13 тримесечия на поскъпване
Николай Вълканов: До средата на годината не се очаква поскъпване на храните
Русия се завръща в Южна Америка, след като САЩ пуснаха танкер да достави петрол в Куба
Русия трудно ще изпълни заплахата да пренасочи газа от Европа към други клиенти
30 млрд. снимки от игра се превръщат в карта за доставки (+ВИДЕО)
"Липсваш ми" - как поезията срещна музиката в един проект
Проф. д-р Темелкова: Университетите са на издихания и са просяци пред държавната хазна
Експерти за Закона за лобизма: Няма прозрачност и може да бъде опасен
Рискът от камъни в бъбреците е по-висок лятото
Милан се цели в Рашфорд и Беланова
Серхио Рамос на 40! Много оферти, възможно отказване... и купуването на Севиля
Пловдив ще ври! Ботев пусна билетите за Локо
Когато Италия за последно игра на Мондиал
Гръм от "Герена"! Левски обявява новия собственик!
Лудогорец готви топ трансфер! Разградчани отмъкват без пари национал на България
Високопротеинова супа с кюфтенца и зеленчуци
Магия за 15 минути: Как да се почувстваш като кралица (дори в делник)
Ароматното начало на деня – как да изберете най-доброто кафе за дома
Екип на ЦКБ засади 180 фиданки от бял бор в екоинициатива до Перник
Историческата драма „Константин Философ“ тръгва по Bulgaria ON AIR от 2 април
Седмичен хороскоп за 30 март – 5 април 2026
Спипаха поредна порция нарушители зад волана във Варненско
Ремонтът на пътя „Аспарухово“ – „Галата“ все още не е приключил
Ая Касабова е избрана за ветроходец на 2025 г
Мъж обра квартира във Варна
Турция е засякла 275 съмнителни обекта във водите на Черно море от началото на войната в Украйна
Възрастен плевенчанин открадна 5 консерви от супермаркет във Варна
Защо никой не смее да отвори гробницата на първия китайски император вече 2200 години?
Инцидент: Астронавт на НАСА загуби говора си в космоса, лекарите са в недоумение
Четири възможни сценария за еволюцията на Венера са разкрити чрез 234 хил. симулации
Сателитни данни разкриват изненадващи промени в сладководните запаси на Арктика
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето