Руският печат коментира съобщението на министерството на отбраната, че Федерацията е спряла да използва иранско летище за въздушни удари в Сирия и е върнала бойните си самолети в родината.
"Иран, до нова среща" е заглавието на "Росийская газета". Официозът припомня изявление на Игор Конашенков, говорител на министерството, че занапред руската авиация ще използва иранската военновъздушна база в провинция Хамадан въз основа на взаимните споразумения и в зависимост от обстановката в Сирия.
Според иранския министър на отбраната генерал Хосейн Дехган публичното съобщение на Русия, че започва да използва летището, е направено, без да бъде уведомен Техеран, посочва "Лента". Генералът вижда тук "неуважение" и "позьорство" от страна на Москва, отбелязват изданията.
Руската авиация спира да използва тази база поради разногласия между Москва и Техеран, пише "Комерсант", като се позовава на източник от военното командване.
Според източника руските военни са искали да използват базата не само като летище за дозареждане, но и като пълноценен военен обект, на който да разположат съответните оръжия и арсенали. Техеран обаче не склонил.
Москва претендира за някаква глобална роля, използвайки сътрудничеството с Техеран като площадка за осъществяване на амбициите си. Това явно буди недоволство у иранското ръководство. Иран не желае да бъде младши партньор на Москва и отправя сигнал, че е готов само за взаимодействие на равни начала. Междувременно в новата многовекторна политика на Иран след вдигането на санкциите от страната приоритетни стават отношенията със Запада, а не с Русия, коментира политологът Алексей Малашенко.
Москва реши да не раздухва скандала, посочва "Комерсант" и цитира руския посланик в Иран Леван Джагарян, според когото федералните въздушно-космически сили все още може да се върнат в иранската въздушна база.
Руското министерство на отбраната не е споменавало официално докога са в сила договорките с Техеран, а министърът Сергей Шойгу не е коментирал въпроса публично, отбелязва "РБК".
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Слабите отчети на технологичните компании в Китай подчертават затрудненията в сектора
Кадър на деня за 5 април
Как AI стартъпите се опитват да решат един от най-големите проблеми в търговията на дребно
Страните от ОПЕК+ договориха увеличение на добивите на петрол с 206 хил. барела на ден от май
Акция на седмицата: „Стара планина холд“ АД
Германските железници предлагат въвеждането на временни отстъпки на билетите
"ПСВ Айндховен" е новият шампион на Нидерландия
Мистични истории и чудеса: Разказ за Обрадовския манастир "Св. Мина"
Централна емисия
"Добруджа" стигна до 2:2 срещу "Левски" с шедьовър в края
Симеон Николов с нова загуба
Уайлдър със смразяващи думи към Антъни Джошуа
ВИДЕО: Саутхямптън – Арсенал
Гарначо се похвали с новото маце + СНИМКИ
ПСВ Айндховен стана шампион на Нидерландия
Ясен Петров: Вълшебна точка, дано Левски стане шампион
Дневен хороскоп за 6 април, понеделник
Седмичен хороскоп за 6 - 12 април 2026
Седмична таро прогноза за 6 – 12 април
Дневен хороскоп за 5 април, неделя
Боядисване на великденски яйца със сода за хляб
5 домашни упражнения, с които ще стегнете бедрата
Как пандемията от COVID-19 се превърна във втори провал за Ерик Клептън и вероятно последен
Плугчиева: Споразумението с Украйна е подписано без да бъде съгласувано с президента
Чаша-две вино дневно може да забави стареенето при мъжете – но не и при жените
Напрежението между САЩ и Европа поставя под въпрос бъдещето на НАТО
3I/ATLAS, който нахлу в Слънчевата система, се оказа по-стар от Слънцето и Земята
Какво ще е времето през следващата седмица?
Какво хапват астронавтите от мисията „Артемида II“ по време на полета?
Магнитосферата на Сатурн се оказа асиметрична, за разлика от земната
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация