IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Босовете на ИД и част от бойците напускат Мосул

Американски генерал: Операцията напредва по-бързо от очакваното

Снимка: архив, Reuters

Снимка: архив, Reuters

Ръководството на "Ислямска държава" и част от бойците й изглежда напускат Мосул с напредването на иракските сили към града, заяви командващият сухопътните операции на международната коалиция на САЩ срещу джихадистката групировка генерал Гари Волески, цитиран от ДПА.

"Днес бойците на Даеш ("Ислямска държава") са по-малко от вчера и утре ще са станали още по-малко", каза Волески.

Той заяви, че "Ислямска държава" провежда главно операции за печелене на време и вероятно ще отстъпва земя, за да може да се укрепи в урбанизираните райони на Мосул, където да може да компенсира технологичното преимущество на коалицията.

Сътрудничеството между иракските правителствени сили и кюрдските отряди пешмерга е образцово, каза още Волески, както и че засега няма признаци за големи придвижвания на бежанци. "Всъщност доста от селата при влизането в тях на иракските сили за сигурност помагаха на иракчаните. Имаше някои села, където хората излизаха и показваха къде е Даеш, което беше наистина окуражаващо за иракските сили за сигурност", заяви той.

Волески отбеляза, че операцията напредва по-бързо от очакваното, предаде ДПА.
Офанзивата в Мосул "се развива по план", потвърди началникът на Централното командване на въоръжените сили на САЩ генерал Джоузеф Воутъл, цитиран от ТАСС, в реч пред политическия Център за американски прогрес във Вашингтон.

Между 5000 и 6000 бежанци от иракския град са влезли в Сирия през последните дни, съобщи представител на местните кюрдски власти, цитиран от Ройтерс. Още 3000 души чакат да преминат границата.

В понеделник, ден преди началото на операцията, ООН предупреди, че до 100 000 иракчани може да избягат от Мосул в Сирия и Турция.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата