Европейската комисия ще плати €270 милиона за изграждането на около 100 училища в Турция за децата на сирийските бежанци. Парите ще бъдат разпределени чрез Световната банка и германската държавна банка Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW), които ще намерят конкретните изпълнители.
Училищата ще бъдат построени в южните и югоизточните турски провинции, където има най-висока концентрация на сирийски бежанци. Те ще имат капацитет от 70 000 деца, основно в началния курс.
Европейската комисия вече е превела 15 млн. евро на германската банка за реконструкция КfW. Предстои и трансфер от 150 млн. за Световната банка.
Двете финансови институции са кандидатствали с проекти в Брюксел по фонда, от който се финансират проекти в Турция за бежанците.
Училищата ще бъдат обзаведени и готови за ползване, а управлението им ще бъде поверено на Министерството на националното образование на Турция. Разходите по него също ще са за сметка на европейския бюджет.
Учебните заведения трябва да са готови преди началото на следващата учебна година.
Парите са част от 3-те милиарда евро, договорени в края на февруари от ЕС и Турция по сделката за спиране на миграционните потоци към Гърция. Досега ЕС е договорил 2,2 млрд. от сумата. От тях вече са изплатени около 691 млн. евро. Най-големият проект, подписан до момента, е за раздаване на предплатени дебитни карти на бежанците.
През септември беше обявено, че 348 милиона евро ще бъдат раздадени на 1 милион сирийски бежанци, намиращи се в Турция. Парите ще се плащат месечно на дебитни карти, от които бежанците ще могат да теглят за храна, за квартира, както и за да ходят децата им на училище.
Картите ще бъдат издадени от турското правителство, а размерът на помощите ще се определя от Световната организация по прехраната на ООН и от Турския червен кръст според конкретните нужди на всяко семейство.
По-рано Брюксел плати на турското здравно министерство 120 млн евро от общо 300 млн за построяването на 500 поликлиники за сирийските бежанци. Очаква се те да обслужват около 1 млн души.
В Турция има около 3 млн. бежанци, основно от Сирия.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 22 април
S&P 500 и Nasdaq покориха нови рекорди
Твърде рано е за повишаване на лихвите на ЕЦБ, твърдят членове на Управителния съвет
Финландия е готова с мерки за строги икономии на стойност 520 млн. евро
Русия удължава квотите за износ на торове до края на ноември
Дъщерна компания на "Ай Ти Еф Груп" е получила лиценз за дружество за електронни пари
На 23 април имен ден празнуват Александър, Александра, Алеко, Лазар
Времето днес, 23 април: Слаби дъждове сутринта и пролетно затопляне следобед
Хороскоп за 23 април: Ден за нови възможности и личен напредък за някои зодии
Рецепта за селска гъбена каша с чесън
Паста от тиквички с чери домати и чесън
Спортът по телевизията днес, 23 април
Мачовете по телевизията днес, 23 април
Барса прекърши Селта
Гигантски сблъсък ще има на 1/8финалите в "Крусибъл"
Лудост! Лийдс докопа точка срещу Борнемут в 97-ата минута
Само 1:0, но Ман Сити превзе върха във Висшата лига
Нумерологична прогноза за 23 април
Дневен хороскоп за 23 април, четвъртък
3 карти разкриват посланието на вселената
Защо средиземноморската диета е толкова успешна за отслабване
Модни илюзии – трикове с дрехи, които променят силуета
Борислав Пенев: Свръхстимулацията от екраните предизвиква мощна допаминова реакция в развиващия се мозък
Икономист: Новата власт ще се сблъска челно с тежка финансова реалност
Русия използва изкуствен интелект за кибератаки срещу Европа, предупреди Нидерландия
Лекарският съюз изрази тревога от липса на кадри за разкриването на нови амбулатории в страната
Шарл Мишел обвинява Урсула фон дер Лайен в "авторитарен стил на управление"
Засегнатата от суши територия в България през 2024 г. достига максимум от 17 години
Украйна предложила да преименува част от Донбас на "Донилeнд" в чест на Тръмп
Нова форма на материята може да се крие в недрата на Уран и Нептун
Кристина Кох от „Артемида 2“ споделя какво се случва след 10 дни престой в Космоса
Сензационно откритие на Марс: Curiosity намери нови органични съединения
Над 35 000 намерени диаманта: Тайната на Crater of Diamonds State Park в САЩ
В САЩ разследват мистериозната смърт на учени с достъп до секретни програми
22 април: Денят на планетата Земя