Няколкостотин турски жени се включиха в шествие в най-големия град в Турция - Истанбул, протестирайки срещу насилието и враждебността от страна на мъжете, които изискват от тях да се обличат по-консервативно, предаде Ройтерс.
Шествието под надслов: "Не се бъркайте в начина ми на обличане" тръгна от квартал Кадъкьой в азиатската част на града. Участничките скандираха лозунги и носеха закачалки с къси дънкови панталони като пример за облеклото, което някои мъже смятат за недопустимо.
"Няма да се подчиним, да бъдем заставени да мълчим и да се оставим да ни сплашват. Ще спечелим чрез съпротива", скандираше множеството с плакати и знамена в цветовете на дъгата в ръце.
Дълго време Истанбул бе смятан за относително либерален към жените и гейобщността град.
Критици казват, че президентът Реджеп Ердоган и неговата ислямистка Партия на справедливостта и развитието, не проявяват особен интерес към разширяване на правата на малцинствата, хомосексуалните и жените, и не търпят несъгласие.
Участнички в протеста казват, че все повече стават случаите на словесно и физическо насилие срещу жени заради избора им на облекло.
При подобен случай от юни мъж удари млада жена в автобус в Истанбул, тъй като носела къси панталони по време на свещения за мюсюлманите месец Рамазан.
Видео от случилото се показа как мъжа удря момичето, докато автобусният шофьор наблюдава безучастно сцената.
"Не те ли е срам да се обличаш така по време на Рамазана?, казва мъжът.
При друг случай жена била предупредена на истанбулска улица от минувач да внимава, защото се е облякла провокативно. При трети случай мъж нарекъл една жена дявол и я изхвърлил от автобус на обществения транспорт, защото е с къси панталони. На записа се вижда как мъжът й казва, че тези, които носят къси панталони, трябва да умрат.
В днешното протестно шествие участваха и членове на гейобщността, след като в края на юни истанбулските власти забраниха планирания гейпарад в града.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Настроенията на Wall Street са помрачени от застоя в преговорите между САЩ и Иран*
И. Иванов: Цените на петрола вероятно никога няма да се върнат на старите нива
Влизането в еврозоната засега не води до рязка промяна в лихвите по ипотеките
Meta сключи договор за доставка на енергия от Космоса
Социалдемократите в Румъния се съюзяват с крайнодесните, за да свалят премиера
ЕЦБ: Компаниите в еврозоната очакват по-високи цени на суровините заради войната в Иран
Спор за кладенец доведе до десетки убити и опожарени села
Олиото от аржентински слънчоглед напуска България, изнасят го за Египет и Индия
МОСВ: Язовирите са със 17% по-пълни спрямо миналата година
Близки скриха смъртта на мъж във Велико Търново и го погребаха тайно в двор на къща
Байерн взе решение за Кейн и Олисе
Нов договор? Карик само пил чай с боса Ратклиф
Компани е големият липсващ за Байерн срещу ПСЖ утре
Янев е на дузпата! ЦСКА умува за нов треньор
Феновете на Левски и ЦСКА – позор за двата клуба!
Бостанджиев се захваща лично с ключови преговори в Левски
Тайните за красива фигура и перфектен тонус: Съветите на SilaBG
Носим само 30% от дрехите си: как методът КонМари подрежда дома и живота ни
Лекари от пет столични болници спасиха две млади жени с автоимунен енцефалит, провокиран от тумор в яйчника
Класиката „Неочаквана ваканция“ тръгва по Bulgaria ON AIR
Любовен хороскоп за май 2026
Как да изберем най-добрия протеин за жени според целите?
Йотова: Априлското въстание е израз на воля, избор и жадувана саможертва
Олиото от аржентински слънчоглед напуска България
Иран каза условията си да отвори Ормузкия проток
МОСВ с предупреждение за идващите валежи
Удар: Заловиха четирима, заподозрени в престъпен сговор за 600 000 евро (СНИМКИ)
Андрей Гюров обединява ПП-ДБ в битката за "Дондуков 2"
Откриха най-старото вино в света на 2000 години
Откриха 3500-годишно съкровище на гръцки остров
Товарният кораб „Прогрес МС-34“ успешно достигна орбита и се насочи към МКС
Откриха статуя, свързана с библейската история за Моисей
Разкриха тайната на най-загадъчния вулкан в света: Защо Етна е толкова активен
Илън Мъск с дарение от 1 милион евро за културното наследство на Рим