Интерпол прие за свой член Държавата Палестина при гласуване на генералната си асамблея в Пекин.
"Държавата Палестина и Соломоновите острови вече са държави членки на Интерпол", обяви в Тwitter международната полицейска организация, цитирана от Ройтерс.
За момента няма коментар по решението от страна на израелското външно министерство, което по-рано заяви, че израелските усилия за отлагане на гласуването за следващата година са се провалили.
Аргументите на Израел са, че Палестина не е държава и не отговоря на изискванията за членство в Интерпол. Съгласно временните израелско-палестински мирни споразумения палестинската автономна власт разполага с ограничено самоуправление в окупираните територии - Западния бряг на р. Йордан и Ивицата Газа.
"Тази победа стана възможна поради принципната позиция на мнозинството членове на Интерпол", отбеляза в изявление палестинският външен министър Рияд ал Малки.
"По този радостен повод Държавата Палестина отново заявява ангажимента си да изпълнява задълженията си и да съдейства в борбата с престъпността и за утвърждаване на върховенството на закона", допълни Малки.
Организацията за освобождение на Палестина съобщи в Тwitter, че в подкрепа на палестинското членство са гласували над 75 процента от членовете на Интерпол.
Палестинските власти подадоха заявка за членство в Интерпол през 2015 г. Както съобщиха тогава медиите, с тази стъпка палестинското правителство разчита да върне политическите бегълци, обвинени в Палестина в корупция, за да бъдат съдени според палестинските закони, припомня ТАСС.
През 2012 г. Общото събрание на ООН повиши статута на палестинската власт в международната организация до "страна нечлен", каквато е Ватиканът.
Тази крачка не доведе до пълноправно членство в ООН, но имаше значителни правни последици, даващи на палестинците достъп до международни институции, ако поискат да членуват в тях.
/БТА/

От Ferrari на върха до Tesla под натиск: големият автомобилен завой на 2025 г.
Кадър на деня за 3 януари
„Тенгиз“ – нефтеното сърце на Казахстан, което Chevron не иска да изпусне
Мадуро пише последната глава от историята на авторитаризма си над Венецуела
Как корейската козметика се превърна от модна тенденция в икономическа сила
Turkish Airlines ще изгради най-големия товарен терминал в света
Важни ритуали на днешния празник
Здравословна крем супа с броколи и шунка (РЕЦЕПТА)
Тенденциите в домашния дизайн за 2026 г.
8-те големи цели на ЦСКА през 2026 година
Спортът по телевизията днес, 4 януари
Мачовете по телевизията днес, 4 януари
ВИДЕО: Ливърпул – Лийдс Юнайтед
ВИДЕО: Каляри – Милан
ВИДЕО: Съндърланд – Манчестър Сити
Дневен хороскоп за 4 януари, неделя
КОЛЕДНА ИГРА: Участвайте и можете да спечелите страхотни книги
Задължителни ястия за Йордановден (6 януари)
Седмична нумерологична прогноза за 5 – 11 януари 2026
Рецепти за трапезата на Йордановден
Любовен хороскоп за 5 – 11 януари 2026
Трикове правят регистрационните номера на колите "невидими" за камерите за скорост
In memoriam: Незабравимите бисери на Димитър Пенев
Влизаме във варненския зоопарк само с карта
За първи път: Кукери прогониха злите сили във Велико Търново
Все млади хора са първите идентифицирани загинали при пожара в Швейцария
Какво време ни очаква в неделя?
Спря течът на въздух от руския сегмент на МКС
Дания получи зелена светлина от EКA за първата си лунна мисия
Вълчата Суперлуна на 3 януари 2026 г. ще бъде с 30% по-ярка
Очаква се магнитна буря на 2 срещу 3 януари
Възможно ли е животът на Земята да се е зародил на Червената планета?
Тревога в Индонезия: Забелязва се повишена активност на вулкана Бур Ни Телонг