Чешкият милиардер Андрей Бабиш спечели огромна победа на състоялите се вчера и днес парламентарни избори в Чехия, която дава на този бизнесмен извън политическия елит силен мандат да намалява данъци, да увеличава държавните инвестиции и да се бори с имиграцията, предаде Ройтерс.Популисткото движение на Бабиш АНО получи над 30 процента от гласовете - три пъти повече от всяка друга партия. Този резултат му дава възможност да управлява в коалиция само с една партия.
АНО е първата политическа сила, която разбива продължилото четвърт век доминиране на две традиционни партии от център-дясно и център-ляво - допълнителна промяна в променящия се политически пейзаж в Европа, където бежанската криза роди протестни групи.
С едва 7,4 процента от гласовете управляващите социалдемократи на премиера Бохуслав Соботка са на път да отбележат най-слабия си резултат след мирното разделяне на Чехословакия през 1993 г.
Крайнодясната антиевропейска партия "Свобода и пряка демокрация" на родения в Токио бизнесмен Томио Окамура отбеляза голям успех с повече от 10 процента от гласовете. Друга протестна партия, на Пиратите, също е на път да спечели места в долната камара на парламента с недоволните либерални гласове.
По последни данни девет партии ще спечелят места в парламента.
Победителят на изборите в Чехия, лидерът на популистка партия АНО на Андрей Бабиш заяви днес, че неговата партия е проевропейска, част от ЕС и НАТО, предаде Ройтерс. Бабиш изтъкна, че ЕС трябва да спре да говори за Европа на две скорости. Той изрази надежда, че в Чехия скоро ще бъде съставено правителство и заяви, че ще преговаря с всички партии за това.
Очакванията са Андрей Бабиш, който е безспорният бъдещ премиер, да се обърне за коалиционни преговори първо към социалдемократите, заяви неговият заместник Ярослав Фалтинек пред журналисти. Но председателят на социалдемократите Милан Хованец заяви, че партията може да мине в опозиция.
Бабиш може да поиска коалиция и с дясната Гражданска демократическа партия, която излезе на втора позиция с близо 11 процента от гласовете. Тази партия и социалдемократите са оглавявали всяко чешко правителство след разделянето на Чехословакия, като се изключат служебните кабинети, припомня Ройтерс.
Чешката Гражданска демократическа партия няма да участва в каквато и да е правителствена коалиция с победилата популистка партия АНО на Андрей Бабиш. Това съобщи тази вечер пред журналисти лидерът й Петър Фиала, цитиран от Ройтерс.
Очаква се АНО да разполага с 81 депутати в 200-членния парламент, Гражданската демократическа партия може да получи 23, а социалдемократите да се окажат с 15 при досегашни 50.
Усложняващ фактор за коалиционни преговори са политическите обвинения срещу Бабиш, че е получил незаконно 2 милиона евро от европейските фондове, преди да влезе в политиката.
Ако коалиционните преговори с традиционните партии се провалят, има възможност АНО да формира правителство с подкрепата на комунистите или на крайнодясната антиевропейска партия "Свобода и пряка демокрация".
Чешкият президент Милош Земан заяви, че ще даде месец за преговори, преди да свика новия парламент. (БТА)

Добивът на петрол в ОПЕК нараства през юни с увеличаването на потоците през Ормуз
Тръмп: Уорш ще се изправи пред „малко враждебен“ Управителен съвет на Фед
Европа иска да върне баланса в търговията с Пекин, но не спира да купува китайски климатици
Стоил Цицелков: Политиката във Венецуела ще има все по-голяма роля в етапа на възстановяване
Липсата на горива в Русия бави доставките на храни, опашки за бензин се виждат от космоса
SOFIX се повиши в петък, но на седмична база реализира спад
Църковен празник на 4 юли: Молитвите са за изцеление от немота и за опрощение на греховете
Бактериално откритие проправя път към по-ефективни лекарства срещу рак
3 заболявания, които изчезват през лятото
Късна емисия
Откриха тялото на едно от издирваните деца в река Струма
Колумбия удари Гана и е на 1/8-финал на световното
Меси и Аржентина оцеляха срещу чудото Кабо Верде в драма
Свърши се! Веласкес зачеркна Сангаре в Левски
Този път завинаги? ЦСКА разкарва екзотично крило
Вдигнаха Рафиня на крака за мача с Норвегия
Спортът по телевизията днес, 4 юли
Нумерологична прогноза за 4 юли
Синьо лято в маникюра за 2026 (+Снимки)
Хапвайте кайсии за баланс на кръвното и при горещи вълни
Летен коктейл с джин, краставица и мента
Таро карта за 4 юли, събота
Дневен хороскоп за 4 юли, събота
EС ще ограничава скоростта по пътищата със сателити от Космоса
Богата културна програма през лятото в библиотеката в Нови пазар
Как да се справим с летните жеги в автомобила?
Вицепремиер събра 273 предложения за административни мерки в полза на индустрията и на хората
Апелативният съдия Магдалена Недева приключи професионалния си път
Работата на бюро увеличават риска от рак
Преди 400 г. художник е изобразил феномен, който науката e потвърдила едва наскоро
Малка бактериална тайна може да доведе до по-добри лекарства срещу рак
НАСА с необичайно обещание: Футболна топка ще лети до Луната, ако САЩ спечелят световното първенство
Каква ще бъде съдбата на Слънчевата система след смъртта на Слънцето
Ще успее ли НАСА да изстреля спасителна космическа мисия за „Нийл Герелс Суифт“
Нова мистериозна „врата“ на Марс: Curiosity засне интригуващ обект в кратера Гейл