На напълно ваксинираните жители на Великобритания може да бъде разрешено да пътуват до страните от "жълтата" група на риск, без да бъдат поставяни под карантина при завръщането си, съобщава "Дейли Телеграф", цитиран от Ройтерс.
В "жълтата" група са включени страни като Испания, Франция, Италия и САЩ. България също е в тази група. В момента завръщащите се от страните от групата трябва да се поставят в самоизолация в домовете си, както и да се подложат на тестове.
Според новите планове на правителството, за които съобщава изданието, пътниците няма да бъдат задължавани да се самоизолират, но все пак ще трябва да си направят тестове.
"Дейли Телеграф", цитиран от БТА, пише, че министърът на здравеопазването Мат Ханкок, който е привърженик на строги гранични ограничения, е "отворен" към промяната.
Правителствени представители все още работят по въпроса дали новият режим ще се отнася само до завръщащите се британци или до всички пристигащи, какви изключения ще има за онези, които не могат да се ваксинират и дали децата под 18 години ще бъдат изключени от изискванията.
"Като признаваме силната стратегическа логика и успеха на ваксинационната програма, ние започнахме работа по оценка на ролята на ваксинацията в изготвянето на нов набор от здравни мерки и мерки за тестване за пристигащите пътници", е казал говорител на британското правителство, цитиран от "Телеграф".
Междувременно нискотарифната авиокомпания "Райънеър" и "Манчестър Еърпортс Груп", собственик на три големи британски летища, обявиха, че ще съдят правителството на Великобритания за "светофарната" система, която прилага по отношение на международните пътувания. Системата разделя страните според степента на риск от заразяване с коронавирус на "червена", "жълта" и "зелена" група.
"Настоящият непрозрачен начин, по който се взимат решения, подкопава доверието на потребителите да резервират летни почивки и прави невъзможно за летищата, авиокомпаниите и другите компании за пътувания да планират възстановяването на международните пътувания", се казва в изявление на компаниите, изпратено до Ройтерс.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Най-много български туристи са блокирани в Дубай заради конфликта в Близкия изток
Политическата нестабилност във Франция притиска офис кулите в предградията
ОПЕК+ увеличава скромно петролния добив, цената на петрола може да стигне 100 долара
ЦИК: Няма проблем с машините за гласуване и тяхното сертифициране
Кой стои от другата страна на търговията със софтуер за изкуствен интелект?
Израелската армия е убила 40 военни командири в първата минута от атаката срещу Иран
Жулиен Риков е големият SENSHI Grand Prix шампион до 75 кг
Кипър опроверга твърденията за ракетна заплаха от Иран
Нейнски обсъди безопасността на българите с Израел и Кувейт
Кукери и традиции събраха гости от цялата страна в Стара Загора
Малена Замфирова за подиума: Чувствам се много добре
Голям проблем за Барса!
Гонзо категоричен: БФС не се влияе от ултиматуми
ЦСКА обяви важна новина
НА ЖИВО: Левски – Локомотив София (Съставите)
Жулиен Риков е големият SENSHI Grand Prix шампион до 75 кг
Месечен хороскоп за март 2026
Седмична таро прогноза за 2 – 8 март
DARA ще представи България на „Евровизия 2026“ с песента Bangaranga
Поверия за ангелската дата 3/3
Нумерологична прогноза за 1 март
Високопротеинова закуска с извара, кисело мляко и ябълка
Камала Харис се жалва: Доналд Тръмп ни въвлече във война!
Много българи остават блокирани в Близкия изток
Стартира регата "Трети март"
Родолюбиво пътешествие в българската история пресъздадоха децата от ДГ „Христо Ботев” във Варна
Николай Младенов успокои: Обединените арабски емирства e спокойна
В листите си за изборите ПП ще имат и лица от протеста
„Армадата на Халей“: Как човечеството изследва най-известната комета в историята
Мозъкът на „супер-възрастните“ продължава да генерира неврони
Човечеството е на ръба: Кога Земята може да стане необитаема
Прогноза за магнитни бури за 28 февруари – 1 март
Има ли извънземен живот на популярната екзопланета K2-18b
Заболявания, които могат да предскажат появата на Алцхаймер 10 години по-рано