Международният ден за борба със злоупотребата с наркотици и незаконния трафик се отбелязва всяка година на 26 юни. Подкрепяно от отделни хора, общности и различни организации по целия свят, това ежегодно глобално отбелязване има за цел да повиши осведомеността относно големия проблем, който незаконните наркотици представляват за обществото като цяло.
История
С резолюция 42/112 от 7 декември 1987 г. Общото събрание на Организацията на обединените нации решава да отбелязва 26 юни като Международен ден за борба със злоупотребата с наркотици и незаконния трафик с цел засилване на действията и сътрудничеството за постигане на целта за международно общество, свободно от злоупотреба с наркотици.
Денят има за цел също така да отбележи усилията на Лин Дзъсу за стратегическото ликвидиране на търговията с опиум в Хумен, Гуандун в Китай, преди Първата опиумна война, която се провежда на континенталната част на Китай.
Какво е значението на този ден?
Международният ден за борба със злоупотребата с наркотици и незаконния трафик има за цел да вдъхне чувство за отговорност на хората по света, особено на младежите и тийнейджърите.
В училища, колежи, на обществени места и на работните места по целия свят се провеждат събития, за да се разпространи сред хората информация за опасностите от употребата на наркотици.
С помощта на своето звено за борба със злоупотребата с наркотици - Службата на ООН по наркотиците и престъпността (СНПООН) - ООН информира хората за заплахата и призовава правителствата да избягват стимулирането на наркоикономиката. Тя се занимава и с проблема на незаконния трафик на наркотици под маската на легален фармацевтичен бизнес.
Каква е тазгодишната тематика?
Темата за тази година е "Справяне с предизвикателствата, свързани с наркотиците в здравеопазването и хуманитарните кризи". Пандемията от COVID-19, климатичната криза, рязкото покачване на цените на енергията и храните, както и нарушенията във веригата за доставки ни отведоха на ръба на глобална рецесия.
Тази година денят ще се фокусира върху съществуващите и нововъзникващите транснационални предизвикателства, свързани с наркотиците, които възникват в ситуации на криза. С кампанията #CareInCrises СНПООН призовава правителствата, гражданското общество, международните организации и всички заинтересовани страни да предприемат незабавни действия за защита на хората, включително засилване на превенцията и лечението на употребата на наркотици, а също и справяне с предлагането на незаконни наркотици.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Проблемът на Tesla с AI е противоположен на този при Big Tech – недостатъчно разходи
Тръмп може да се откаже от ядрена сделка - Иран едва ли ще сглоби бомба в неговия мандат
Китай прокарва червени линии за икономическия си модел преди търговски преговори със САЩ и ЕС
Мерките на Румъния повишиха нивото на Дунав около АЕЦ "Черна вода" с 4 см
Горещите фондови пазари в Европа наелектризират инвеститорите
Върховният съд на САЩ тихомълком уби независимостта на борсовия регулатор
Москва: При Радев София смекчи тона към Русия
Домашна лимонада с малини и мента за разхлаждане в жегите
Защо комарите хапят едни хора повече от други? Науката има обяснение
Борусия шокира Арсенал и отмъкна Емирейтс къп
Юнайтед се прицели в италиански национал
Автогол спаси Челси от голям срам в Малайзия
Макаби пусна билетите за ЦСКА, феновете скочиха на ръководството
Цецо Найденов се сравни с легендарен шахматист
Водещ анализатор разкри кога Цолов ще кара във Формула 1
Дневен хороскоп за 10 август, понеделник
Седмичен хороскоп за 10 - 16 август: Пари за Близнаците
Новолуние и пълно слънчево затъмнение в Лъв на 12 август: Очакват ни трансформации
Kекс с банани, шоколад и орехи
Седмична таро прогноза за 10 - 16 август
Организационни хитрости, които правят готвенето по-лесно
Топлинен удар и дехидратация при кърмачета: какво трябва да знаят родителите
Кървене след секс – трябва ли да се притесняваме?
Почти половината бебета по света са изключително кърмени през първите шест месеца
Как се променят костите с напредване на възрастта?
Десет пострадали с тротинетки потърсиха помощ в „Пирогов“ само за денонощие
Най-честите грешки, които правим при използването на слънцезащита
Папа Лъв XIV отново призова за край на войната в Украйна
Рокадa в Ред Бул забавя пробива на Никола Цолов във Формула 1
Съгражданите на зверски убития Георги Кузев подготвят мирен протест
Израел отхвърли 15-точковия план за Газа на Съвета за мир на Тръмп
5000 евро месечно за тоалетна хартия е един от бонусите на Салах в Турция