Ограниченията срещу разпространението на коронавируса в Китай наложиха затварянето на увеселителния комплекс "Дисни" в Шанхай, а в резултат от мерките следващия месец компанията "Епъл" може да свие производството на айфони с 30 процента, предаде Ройтерс, като се позова на свой източник.
Нарастващият брой инфекции в различни огнища на заболяването из цялата страна накара властите да затегнат ограниченията по места и да наложат локдауни, включително и в някои части от големи градове като южната метрополия Гуанчжоу на фона на увеличаващите се икономически последици от политиката за "нулев ковид".
Разпространените днес данни показват, че през изминалия месец активността на китайските предприятия неочаквано е спаднала под влиянието на намалялото в глобален мащаб търсене и на строгите ограничения срещу заболяването в страната.
"Считаме, че и през 2023 г. икономиката ще продължи да изпитва затруднения заради политиката за "нулев ковид", която ще остане в сила", каза Цзъчун, икономист в базираната в Лондон консултантска компания "Кепитъл икономикс".
Президентът Си Цзинпин потвърди по време на конгреса на Китайската комунистическа партия своя ангажимент да запази въпросния подход, което предизвика разочарованието на инвеститори, както и на много китайци, фрустрирани от локдауните, ограниченията при пътувания и изискванията за тестване.
"Не очакваме политиката за "нулев ковид" да бъде отменена преди 2024 г., което означава, че прекъсванията на работния процес заради вируса ще продължи да възпрепятства предоставянето на услугите, които предполагат директен контакт", допълни Цзъчун.
Заводът "Фокскон" в централния град Чжънчжоу, където се произвеждат айфони и работят около 200 000 души беше разтърсен от недоволството от строгите ограничителни мерки.
Добре осведомен източник каза, че през следващия месец производството на айфони в завода може да намалее с около 30 процента и че базираната в Тайван компания "Фокскон", която официално се казва "Хон Хай присижън индъстри", работи за увеличаване на производството в завода Шънчжън, за да компенсира недостига.
Увеселителният комплекс "Дисни" днес внезапно преустанови работата си, съгласно мерките срещу разпространението на коронавируса, като всички посетители бяха помолени да останат в парка, докато не предоставят негативен резултат от тест за заболяването.
Видеа, разпространявани в социалната мрежа "Вейбо", чиято достоверност не е потвърдена от независим източник, показват как хора се спускат към изходите на парка, които вече са заключени.
Новите случаи в континентален Китай вчера достигнаха 2898, като за втори пореден ден надхвърлиха 2000.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ЕЦБ: Дигиталното евро е гаранция за сигурността на потребителите и техните пари
Гърция планира да набере 8 млрд. евро от пазарите през 2026 г.
SOFIX напредна с 0,63% при оборот за 8 млн. лв.
Оптимизмът около преговорите между САЩ и Швейцария окрилиха европейските индекси
Анализ: Правителствата действат на сляпо по отношение на климатичните разходи
Бюджет 2026: Изкривяване на пазара ще качи инфлацията и ще намали доходите
Радев наложи вето на промени в Закона за отбраната и въоръжените сили
Александър Николов: Чакат ни тежки сътресения, ако "Нефтохим Бургас" спре да работи
Бездомните кучета трябва да изчезнат от Мумбай (СНИМКИ)
Централна емисия
Ас на ЦСКА получи специална награда в националния на България
МОК готви удар по транссексуалните жени
Колко още ще го търпи Реал Мадрид? Винисиус Жуниор се забърка в нов скандал
Страхотно! Никола Цолов ще кара във Формула 2 до дни
Карлос Алкарас с нова победа на АТР финалите
Високо напрежение в Разград! Скандал между шеф и звезда разтърси Лудогорец
Милена Милотинова: Фолклорът е магия, която ни събира, където и да сме по света
Вълшебен компрес с рициново масло помага при перименопауза
Салата с риба тон и бял боб
Поверия за Свети Мина
Гаранция за уют с eMAG Black Friday
Американската легенда Крис Айзък идва за първи път в България с концерт в София за лято 2026
Отказаха на Ратко Младич временно освобождаване
Румен Радев наложи ново вето
ОИК-Варна се произнася за Коцев до края на месеца
Кристиано Роналдо обяви кой ще е последния му голям турнир
Изписаха от болницата Албена, която пострада на ралито във Варна
Турски военен самолет се разби в Грузия
Кой е създал мистериозните 5200 дупки в Андите в Перу
Наблюдаваме пика на метеорния поток Северни Тауриди
Изстрелват New Glenn на Blue Origin на 12 ноември
След мощно изригване на Слънцето: Очаква се силна магнитна буря на 12 ноември
Китай подготвя тестови полети на Long March-10 за пилотирана мисия до Луната
Rocket Lab отложи първия полет на Neutron за средата на 2026 г.