Ремонтът на парижката катедрала "Нотр Дам" напредва достатъчно бързо, за да позволи на храма да приема отново богомолци и посетители в края на 2024 г., по-малко от шест години, след като пожар изпепели покрива й, съобщиха официални представители, цитирани от Асошиейтед прес.
Емблематичният шпил на катедралата, който рухна при пожара, постепенно ще започне да се издига отново над монумента тази година като силен сигнал за възраждането му, каза ген. Жан-Луи Жоржелен, който ръководи проекта по реконструкция на катедралата.
"Завръщането на шпила в небето над Париж според мен ще е знак, че печелим битката за "Нотр Дам", каза той за Асошиейтед прес.
Реконструкцията започна миналата година след повече от две години работа по укрепването на монумента. Властите решиха да възстановят шедьовъра на готическата архитектура от 12-и век в предишния му вид. Проектът предвижда и възстановяване на 93-метровия шпил, добавен през 19-и век от архитекта Йожен Виоле-льо-Дюк.
Междувременно във вторник в подземие пред катедралата се открива за посещения със свободен достъп изложбата "Нотр Дам дьо Пари: В сърцето на строителната площадка".
Ген. Жоржелен каза, че катедралата ще бъде отворена за посещения през декември 2024 г. в унисон с целите, поставени от президента Еманюел Макрон след пожара, но все пак прекалено късно с оглед на Олимпийските игри в Париж през лятото на следващата година.
"Моята задача е да сме готови да отворим катедралата през 2024 г. И ще го направим", каза ген. Жоржелен. "Борим се за всеки ден и сме на правилния път". Това "означава, че архиепископът на столицата ще може отново да отслужи католическа литургия в катедралата си" и че монументът ще бъде достъпен и за туристи, каза той.
Министърката на културата Рима Абдул-Малак каза за Асошиейтед прес, че това не означава, че ремонтът ще е приключил. "Ще има дейности по реновацията и през 2025 г.", каза тя.
Всеки ден в столицата и в страната близо 1000 души работят за възстановяването на "Нотр Дам", каза ген. Жоржелен. "Най-голямото предизвикателство е всеки ден да се придържаме към планираното", подчерта той. Ген. Жоржлен добави, че има различни задачи за изпълнение, свързани с изографисването, камъните, олтара, органа, стъклописите.
Управляващият директор на държавната агенция, която контролира изпълнението на реконструцията, Филип Жост отбеляза, че резултат "ще е верен на оригиналната архитектура", защото изпълнението на проекта се придържа към "изчезналите форми на катедралата" и към материалите и конструктивните методи от Средновековието.
(БТА, Антоанета Маркова)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Тръмп похвали постиженията във войната срещу Иран, но не каза ясно кога ще я прекрати
Технологични разходи за AI за 635 млрд. долара са изправени пред тест при енергиен шок
Русия обяви окупацията на Луганска област за трети път, заплаши Одеса, Харков и Днипро
Войните в Украйна и Иран осигуряват ценен урок на Европа за противовъздушната отбрана
Wall Street започва възходящо април поради надеждите за скорошен край на войната в Иран
Германия спира бензиностанциите да повишават цените повече от веднъж на ден
Бурята "Ерминио" в Гърция: Жертва в Атика и мащабни наводнения
87 души са загубили живота си в катастрофи от началото на годината
Шест китайски зодии с късмет и финансов успех на 3 април
Всички резултати и класирания в НХЛ
Левски с много силен ход
Топ трансфер! ЦСКА взима нешлифован диамант от родната Първа лига
Ново 20! Ето какво ще направи за Левски спряган за нов собственик на сините
Истерия около звезда на Левски! Топ клуб от Англия сред кандидатите за играча
Левски готви сензационен трансфер
Късметлийски дни през април за всички зодии
Какво се случва с кръвното налягане, ако ядете гъби редовно
Задължителни ястия за Лазаровден
Силни поверия за Лазаровден
„История на българския народ“ от Петър Мутафчиев
Пролетна салата със зеленчуци, месо на скара и билков дресинг
Синдикат "Защита" с протестно автошествие в София срещу цените на горивата
Осъдиха петима за контрабанда на автомобили във Варна
Кои са районите без вода във Варна днес?
Мисията Артемис полетя към Луната ВИДЕО
Таро хороскоп за деня
Ето къде няма да има ток днес във Варна
НАСА изстреля астронавти на историческа мисия до Луната
Китай представи най-тежкия товарен дрон в света с обсег от 3000 км
Предложиха нова мисия за изследване на Уран
Ново изследване: Земята е формирана изцяло от материал от вътрешната част на Слънчевата система
Какво ще се случи, ако астронавтите от „Артемис II“ попаднат в слънчева буря?
Кометата C/2026 A1 се разпада: последни дни преди сблъсъка със Слънцето