"През последните 200 години преобладаващите причини за повишената средната глобална температура, както и за останалите последващи промени във валежи и т.н. се дължат най-вече на човешката дейност. Вече имаме над градус на глобалната температура, като затоплянето продължава. До края на века ще имаме от 1,5 градуса до 2-3-4 градуса", каза климатологът Николай Петков в студиото на "България сутрин".
По думите на тенис легендата и един от основателите на гражданската инициатива "Горичка" - Магдалена Малеева, един от последните доклади е доста притеснителен.
"IPCC е невероятна организация, там участват хиляди учени, това е едно от най-големите научни усилия да се съберат данни за някакъв феномен. Така че този научен консенсус дали хората причиняват нещо - това не е тема", каза тя.
По думите й всички виждаме температурни рекорди и какво се случва - в Италия - 48 градуса, в Америка има 50, в Китай - 42 градуса. "В Канада имаме изгоряла площ с големината на България, имаме торнадо в Милано, имаме наводнения в Испания едновременно със сушата. В българските медии излязоха няколко човека, които казаха, че няма какво да се направи, което не е вярно", допълни тя в ефира на Bulgaria ON AIR.
Самата Малеева прави и множество презентации на тема "Климат".
"Българските делегации трябва да участват повече в конференциите по климатичните промени. Не искаме да налагаме цензура от научната общност. Въпреки че в последните години има доста категоричност за човешкото въздействие върху климатичните промени", поясни Петков.
Малеева припомни, че пожарите не са нещо ново и винаги ги е имало: "Отново всякакви данни показват, че проявите на екстремно време са нараснали с 30% в последните 30 години. Това го има като данни и в НИМХ. За България проявите също се увеличават. Тук трябва да направим и връзката със здравето."
Петков подчерта, че когато въглеродните емисии се разтварят в океана, променят химията му.
"През последните 200 години се наблюдава повишение на средните температури. Но дори и тази гореща вълна не е толкова забележителна с това, че имаме всеки ден 40 градуса, а понякога и повече. По-скоро високите нощни температури и продължителността", добави климатологът.
Магдалена Малеева категорично заяви, че моментално трябва да се спре обезлесяването и трябва да се запазят съществуващите екосистеми.
"Трябва максимално бързо да преминем към възобновяеми източници на енергия. За България има много неща, които могат да се направят, трябва да се направят тези "зелени острови", защото е доказано едно дърво колко много охлажда. Позитивното е, че когато написахме това писмо, започнаха да ни се обаждат", сподели още тя.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Мицотакис отхвърли възможността ЕС да участва във военни операции край Иран
Държавата предлага на аукцион двугодишни облигации за 150 млн. евро за трети път тази година
Автовишка под наем или покупка – кое е по-изгодно за бизнеса?
Може ли България да спечели от транспортната криза чрез пристанищата във Варна и Бургас
Отмяна на срещи или ранно напускане - любима тактика за натиск на Доналд Тръмп
Брюксел най-накрая реши да обърне внимание на стартъпите
Хванаха десетки пияни и дрогирани шофьори само за денонощие
Отиде си легендата на кукления театър Слава Рачева
Как да съчетаваме дамските анцузи модерно и удобно?
Шест години затвор за 19-годишния, убил с колата си трима души в Разград
Крадци ограбиха дома на звезда от "Рома" и го заключиха заедно със семейството му
Вече всеки мечтае за 0:0 срещу Левски
Реферът от Лудогорец - ЦСКА ще свири Левски - Черно море
Крие ли нещо? Флик отказа да говори за Барса
Левандовски: Режете ми парите, оставам в Барса!
БФС глоби солено ЦСКА заради расизъм
Писна им от него! Милан продава намусения Леао
Отиде си Слава Рачева – гласът на Педя човек – лакът брада
6 зодии, на които ще им върви в работата през 2026
4 прически, които ще са хит през пролет 2026
Билколечение за начинаещи: Урсел Бюринг с ценни съвети за домашната аптечка
Пера и блясък: Тоалети на Vanity Fair Oscar Party 2026 (+Снимки)
Могъщи поверия за Благовещение
И ПП-ДБ регистрираха листата си във Варна
Отиде си Слава Райчева, гласът зад "Педя човек, лакът брада"
Горанов за Портних: Често са ни бъркали през години
„Дон Жуан от Сохо“ идва във Варна на 29 март
Ученици от Варна се представиха силно на национално състезание по финансова грамотност
Варненската опера посвещава концерт на 101-годишнината на тенор Никола Николов
Разгадаха 2000-годишна тайна на египетските мумии благодарение на техния аромат
Предлагат нов метод за търсене на живот на екзопланети: Какъв е той
Учени определиха масата на междузвездната комета 3I/ATLAS
Британски астрономи алармират за заплаха от мегапроекти в околоземна орбита
Китайски инженери представиха концепция за „полухуманоиден“ робот за лунна база
Китай одобри първия в света комерсиален невроимплант за възстановяване на движения