Използването на юана в световната търговия от Китай достигна рекордни нива поради по-близките отношения с Русия, пише Financial Times, като се позовава на данни на Държавната администрация за чуждестранна валута на Китайската народна република.
Делът на китайската валута, използвана в трансграничните транзакции на страната, достигна 53% през юли спрямо около 40% през същия период на 2021 г. Това беше улеснено, както посочва FT, от „по-тесните връзки с Русия, която подкрепя усилията на Пекин да интернационализира юана и да намали зависимостта от щатския долар“, се казва в публикацията.
Ограниченията, наложени от САЩ срещу Русия и засягащи способността на Руската федерация да извършва транзакции в долари, дадоха тласък на разширяването на трансграничното използване на китайската валута от страна на Пекин и установяването на по-тесни връзки в тази област с Руската федерация, отбелязва изданието.
„Ситуацията със санкциите създаде огромен стимул за Китай да развие своята [финансова] система и да разработи решения за свързване на китайската система с руската“, каза Александра Прокопенко, научен сътрудник в института Карнеги в Берлин.
Ръстът на търговията, уредена в юани, беше подпомогнат и от линиите за валутен суап, които Пекин отвори или поднови през 2023 г. със Саудитска Арабия, Аржентина и Монголия - всички производители на стоки със стоки, които Китай иска.
От 2022 г. нови клирингови банки за юана също са създадени в Лаос, Казахстан, Пакистан, Бразилия и Сърбия, според Народната банка на Китай.
Според Едуин Лай, професор в Хонконгския университет за наука и технологии, е „нормално“ за големи икономики като китайската да уреждат по-голямата част от търговията си в собствената си валута, за да „избягнат да бъдат оставени на милостта“ на друга валута.
В световен мащаб юанът все още е на второ място след долара за търговско финансиране. Той също така представлява само 4,74 процента от глобалните плащания, след долара, еврото и лирата, според най-новите данни от международната разплащателна мрежа Swift, пише още изданието.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Федералният резерв трябва да затегне паричната политика
Dow Jones нарасна с близо 400 пункта, S&P 500 прекъсна тридневната си серия от спадове
Надценените имоти трудно намират купувач, атрактивните се продават бързо
С промени за минималната заплата и трудовия стаж: ресорната комисия обсъжда Бюджет 2026 над 9 часа
Как се създава силен отбор по химия?
Тръмп: САЩ изобщо не са приключили с Иран
Трифонов: Иран ни предупреди, Радев превръща България в мишена
Комисията прие проектобюджета за 2026 г. на второ четене след 12-часови дебати
"Ботев" (Пд) и "Локо" (Сф) не се победиха в официалния дебют на Любо Пенев
Времето днес, 22 юли: Дъждовно с гръмотевици и условия за градушки
На вниманието на Левски: Сабах удари КуПС
Директор посетил играчите на ЦСКА след слабата игра
Любо Пенев е доволен от точката в Пловдив
Левски приема Университатя със сериозни кадрови проблеми
ЦСКА 1948 стартира европейското си участие срещу Спартак
Станислав Генчев обясни защо Ботев е изпуснал победата
Нумерологична прогноза за 22 юли
Италианска фокача барезе – вкусът на Бари
Таро карта за 22 юли, сряда – Императрицата
Дневен хороскоп за 22 юли, сряда
Какъв колега сте според зодията? Звездите разкриват силните и слабите страни на всеки знак
3 зодии с късмет в сезона на Лъва от 22 юли
JJ Уретерален стент – фиксация, показания, техники и клинични предизвикателства
Нов 3D атлас показва човешкия мозъчен ствол клетка по клетка
Кога акупунктурата има смисъл: лекарски поглед към болката, стреса и баланса в тялото
Проучване проверява дали лекарства за отслабване са съвместими с химиотерапия
Липодерматосклероза – кожни промени при хронична венозна недостатъчност
МУ-Варна обяви второ класиране за специалностите „Медицина“, „Дентална медицина“ и „Фармация“
Виц на деня - 22 юли
Днес има опасност от гръмотевични бури
По-малко катастрофи? Пътищата са добри само в 1/3 от общините
111 г. отбеляза румънка - най-възрастният човек на Балканите
Ормузкият проток разкрива бавната смърт на глобалните общи пространства