Управляваното от комунистите правителство на Куба заяви късно в четвъртък, че ще затвори всички несъществени работни места в своя огромен държавен сектор, част от спешен опит за контролиране на спиранията на тока, които сега надхвърлят 12 часа на ден за милиони хора от целия остров, пише Ройтерс.
Куба тази седмица стана свидетел на драматично дълги прекъсвания на електрозахранването дори за остров, свикнал с опустошителни недостиг. Цели провинции останаха без светлина с часове, а много места извън столицата Хавана остават с по-малко от шест часа електричество на ден.
Премиерът Мануел Мареро обвини перфектната буря, добре позната на повечето кубинци - влошена инфраструктура, недостиг на гориво и нарастващо търсене - за настоящата криза.
„Недостигът на гориво е най-големият фактор“, каза Мареро в телевизионно съобщение, което беше изкривено от технически затруднения и забавено с няколко часа в четвъртък вечерта.
Силните ветрове и тежкото море, които започнаха с преминаването на урагана Милтън миналата седмица, осакатиха способността на острова да доставя оскъдно гориво от лодки в морето до своите електроцентрали, казаха служители.
Двете най-големи електроцентрали на острова, Антонио Гуитерас и Фелтън, произвеждат недостатъчно, каза правителството, и скоро ще бъдат изключени за поддръжка, част от четиригодишен план за съживяване на остарялата инфраструктура на Куба.
Бързо развиващите се частни предприятия в Куба, които според властите са склонни да консумират много електроенергия, също скоро ще бъдат таксувани с по-високи ставки за енергията, която консумират, каза Мареро.
В лабораториите на университета в Сантяго учените изследват неочакван източник на енергия: лигави, зелени морски водорасли.
Електрическата криза на острова направи живота все по-непоносим за жителите, които вече страдат от осакатяващ недостиг на храна, гориво, вода и лекарства, което предизвика рекордно масово изселване извън острова през последните години.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
УЗФ и СБУ организират 6-та национална конференция за повишаване на квалификацията на учителите
Производствените цени в САЩ бележат скок през февруари
Китай се готви да използва огромните си запаси от петрол заради кризата с Иран
Samsung Electronics обмисля да премине към дългосрочни договори в подкрепа на доставките
Banking Today 2026: Евро, финтех и финансиране на бизнеса
ЕК разкри план за бързо учредяване на компании с лесен достъп до единния пазар
Полка точки през 2026 г. - стилът на принцеса Даяна се завръща
Дадоха на съд секретар на СИК, преправял резултати на изборите през 2024 г.
Редовната консумация на този тропически плод подобрява метаболизма за 3 месеца
Четири зодии получават подкрепата на Вселената на 19 март
Де Роон влиза в историята срещу Байерн
Левски жегна ЦСКА
Лаутаро: Имам още 3 г. договор с Интер, после искам да се върна в Расинг
Падна още една треньорска глава в Серия А
Сините от "Стамфорд Бридж" са взели 7 трофея заради машинациите си
България ще мачка с футболисти от Вердер и Болоня
Таро карти за април за всяка зодия
Ново начало за 3 зодии на 20 март – пролетното равноденствие
„От семенцето до чинията“ от Мишел Дормъди
5 минималистични хит тенденции в маникюра за 2026
5 ежедневни навика за по-добър живот
Duran Duran с концерт в София на 1 юли 2026 година
Шефът на ВиК: Варна може да остане без вода
Агресия: Нападнаха шофьор на градския транспорт
Започва обработката против кърлежи на обществени терени във Варна
Европейската комисия с идея за нов единен набор от корпоративни правила
Вижте кой ще получи по 20 евро за гориво
Полицията с подробности за спецакцията срещу контролирания вот във Варненско (СНИМКИ)
НАСА планира ежемесечни кацания на Луната през 2027 г.
Възможен ли е извънземен живот на луни, реещи се в мрака на Космоса?
61 години от първата разходка на човек в открития космос
Учени разгадаха мистерията на нестабилната магнитосфера на Луната
Откриха градивни елементи на ДНК и РНК в проби от астероида Рюгу
Експерти: Можем да отглеждаме картофи на Луната