IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Италианско гражданство на половин цена – предлага се на „Черен петък“ в Бразилия

Трябва да се докаже италианска кръв в потеклото

Италианско гражданство на половин цена – предлага се на „Черен петък“ в Бразилия

Снимка: архив, БГНЕС

За седмицата на „Черен петък“ може да си „напазарувате" италианско гражданство на половин цена от специализирани в тази сфера агенции в Бразилия, съобщи в."Кориере дела сера". Става въпрос за Vicenza Cidadania и Terra Nostra Cidadania Italiana, предаде кореспондентът на „24 часа“.

Така онези, които докажат, че имат италианска кръв в потеклото си, без значение от кой век, може да се сдобият с италианско гражданство. Какво би осигурило на притежателя му паспортът от Ботуша? Достъп до Европа и до Съединените щати, без да се чака на опашка пред консулските отдели. Освен това и достъп до една от най-добрите безплатни здравни системи в света, каквато е италианската.

Любопитен факт е, че броят на потенциалните клиенти в света е огромен – близо 60 млн. души са хората извън Апенините, които имат сред дедите си, пък било то и от осмо поколение, италианец. Това означава, че на практика те са повече от живеещите на Апенините 58,9 млн. италианци.

Парадоксално е, но е факт, че италианският закон за гражданството предвижда ius sanguinis – правото за него, основаващо се на кръвна връзка. Това означава, че всеки, който докаже предци с италианска кръв, може да стане италианец. Същевременно законът не разрешава това на 17-годишните деца на чужденци, родени и изучили се в Италия, които дори често не говорят езика на родителите си.

Законът за кръвната връзка датира от 1865 г. и признава правото да получат италианско гражданство дори на хора, които никога не са стъпвали на Ботуша, не знаят езика на Данте Алигиери и не са имали никакви връзки със страната му. Мнозина смятат тази норма в закона за доста странна, дори в сравнение и с другите държави, където е в сила ius sanguinis. Във Великобритания например малолетните имат право на гражданство, ако един от родителите им, британски гражданин, е живял определен период на територията на Обединеното кралство преди раждането им. В Ирландия и Португалия пък това право се дава на наследниците само до второ поколение.

Италианският парадокс в закона за получаване на гражданството е добре познат на чуждестранните агенции за услуги в тази сфера, затова и много от тях се опитват да експлоатират тази „вратичка", дори когато става въпрос за „Черен петък“.

"Кориере дела сера" твърди, че в много случаи искащите гражданство нямат никакви връзки с Италия и единствената им цел в случая е да се възползват от придобивките, които се рекламират от бразилските агенции. На някои италианското гражданство им е необходимо, за да се преместят да живеят в други страни от ЕС. 60 на сто от италианските граждани, живеещи в Испания например, са родени на континенти, различни от Европа. 78 на сто от хората с италиански паспорт, живеещи в Барселона, са родени в Латинска Америка.

Мнозина искат италианско гражданство, за да могат да отидат по-лесно в САЩ, където от 1986 г. гражданите на Апенините влизат без виза.

Законът за италианското гражданство води до важни последствия и за суверенитета на страната. Затова и Съдът в Болоня изказа хипотеза, че е антиконституционен, поради което го отнесе до Конституционния съд. Конкретният случай е свързан с молбите на 12 бразилци да станат италианци, тъй като всичките произлизали от жена, родена през 1874 г. в Марцабото.

На практика Италия в момента е една от страните с най-много емигранти в света именно заради принципа ius sanguinis в закона си за гражданство. Тя е и единствената страна, която има повече на брой потенциални граждани, живеещи в чужбина, от тези, които реално живеят на територията й. Според Съда на Болоня „признаването на гражданството на всеки, роден далече от Италия, би компрометирало сериозно правото на италианския народ да упражни суверенитета си".

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата