Демонстранти се събраха в събота за трета поредна вечер на различни места в Грузия, след като правителството реши да спре преговорите за присъединяване към Европейския съюз, съобщиха световните агенции.
Маскирани полицаи са стреляли с гумени куршуми и са използвали сълзотворен газ и водни оръдия, за да разпръснат протестиращите пред парламента в Тбилиси, които хвърляли фойерверки, предаде Франс прес.
Победата на партията „Грузинска мечта“ на парламентарните избори на 26 октомври, която опозицията оспорва с обвинения във фалшификации, предизвика многохилядни демонстрации в страната, а опозиционните партии обявиха бойкот на парламента. Според опозицията вотът е бил манипулиран с помощта на Русия.
Пред Асошиейтед прес в събота грузинската президентка Саломе Зурабишвили каза, че Грузия се превръща в „квазируска“ държава и че „Грузинска мечта" контролира основните ѝ институции, включително съдилищата и централната банка.
„Ние не настояваме за революция. Ние искаме нови избори, но при условия, които да гарантират, че волята на народа няма да бъде представена изкривено или открадната отново. Грузия винаги се е съпротивлявала на руското влияние и няма да приеме вотът ѝ да бъде откраднат и съдбата ѝ да бъде открадната“, каза Зурабишвили.
Цитирана от Ройтерс, Зурабишвили каза вчера, че правителството е нелегитимно и че тя няма да напусне президентския пост с изтичането на мандата си този месец, защото парламентът не е легитимен да избере неин приемник.
Правителството обяви, че спира преговорите с ЕС часове след като Европейският парламент прие резолюция, в която осъжда изборите миналия месец като несвободни и нечестни. Според европейски наблюдатели вотът е преминал в атмосфера на разделение и със случаи на подкупи, двойно гласуване и физическо насилие. Евродепутатите призоваха за повторни избори в рамките на година под стриктно международно наблюдение и при независима изборна администрация. Те също така призоваха ЕС да наложи санкции и да ограничи официалните си контакти с грузинското правителство.
От своя страна премиерът Иракли Кобахидзе заяви в събота, че Тбилиси остава ангажирано с европейската интеграция, но обвини неназовани „чуждестранни организации“, че желаят „украинизация“ на Грузия и „сценарий в стил „Майдан“.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Как митата на Тръмп промениха световната икономика една година след Деня на освобождението
Финансовото министерство очаква бюджетен дефицит за март в размер на 1,5 млрд. евро
Геополитическите страхове помрачават търговията на европейските борси
Русия свива добивите на петрол заради препълнените складове
SOFIX със спад от 0,12% до 1 219 пункта
Tesla отново разочарова с продажбите, помрачена от слабия пазар в САЩ
Обичайни навици на празен стомах, които влошават инсулиновата резистентност
Новите досиета за скандала с ОПКЕПЕ предизвикаха политическо "цунами" в Гърция
Централна емисия
Мъж с нож нападна майка с дете на площадка в столицата
Централна емисия
Съдебната власт в България: Скандали, бездействие и заплахи за правовия ред
Бивш на Ливърпул къса с футбола
България тресна с 2:0 Босна и Херцеговина
Национал на България със загуба в Испания
Левски готви сензационен трансфер
Топ трансфер! ЦСКА взима нешлифован диамант от родната Първа лига
Каква купа? Мъчение е да гледаш ЦСКА. Лудогорец е високо ниво
Дневен хороскоп за 3 април, петък
Ароматен кекс с бадеми за Цветница
Турският актьор Рамазан Тетик почина на едва 37 години
„Сцената на изборите“: „Директно“ тръгва из страната, за да покаже проблемите на хората извън София
Модерната екранизация на „Брулени хълмове“ може да се гледа във Видеотеката на А1 ТВ
Изберете си шарено яйце и вижте какво важно събитие ви очаква през април
Кремъл принуждава работодателите да изпращат по двама служители за фронта в Украйна
Турция ще командва група на НАТО за Черно море до 2028 г., после поемат България или Румъния
Искане за изтегляне на американска техника от България би било необосновано
Тръмп не може сам да изтегли САЩ от НАТО, но може да отслаби алианса
Йотова: За успешен туристически сезон трябва да представим България като сигурна дестинация
Утре над Черноморието ще бъде предимно облачно
Два редки метеорита за девет дни: Какво показват данните за болидите през 2026 г.
Meta пуска нови умни очила с разширени възможности за корекция на зрението
Товарният кораб „Прогрес МС-35“ потегли към Байконур за подготовка за полет до МКС
Учени откриха зловещи структури под ледовете на Гренландия
Супервулкан в Япония се пробужда: Учени засякоха ново натрупване на магма
НАСА изстреля астронавти на историческа мисия до Луната