Пакистанското правителство беше съобщено от местни медии, че е одобрило придобиването на китайски изтребители J-35 от пето поколение, като самолетът е планиран да влезе в експлоатация в рамките на 24 месеца. Това следва съобщението през януари от ръководителя на военновъздушните сили на Пакистан, главнокомандващ маршал Захир Сид, че страната се готви да направи поръчка за китайски изтребители от пето поколение, пише MWM. Съобщението дойде 22 месеца след като Пакистан получи първите си изтребители J-10C от Китай, които в момента се считат за най-способните в неговия флот, и година след по-лекия JF-17 Block III, който има подобно усъвършенствана авионика и въоръжение, започнаха да влизат на въоръжение. J-35 е клас изтребител, разработен за износ въз основа на дизайна на FC-31, като първият китайски изтребител от пето поколение , чието обозначение остава неизвестно, също е базиран на FC-31. Смята се, че и двата интегрират водеща в света авионика, сравнима с тази на изтребителя J-20, който понастоящем служи във военновъздушните сили на Китай, чиито доставки започнаха през 2016 г., въпреки че като по-малки самолети се очаква да носят по-малки радари и да бъдат ограничени до по-къс обхват от J -20.
Китай е една от само двете страни, които разполагат с пълни полкове от местни изтребители от пето поколение , заедно със Съединените щати, като перспективите за износ на J-35 се възползват от значителния престиж , който програмата J-20 даде на китайската изтребителна авиационна индустрия. J-35 беше официално представен през ноември 2024 г. и по-специално е много по-голям самолет от всеки друг в пакистанския флот, като оперативните разходи се очаква да бъдат няколко пъти по-високи от тези на JF-17 и Mirage III, които формират гръбнака на пакистанския флот. Поемането на високите оперативни разходи на самолета се очаква да наложи военновъздушните сили на Пакистан да намалят значително броя на изтребителите в момента в експлоатация, потенциално да оттеглят две или повече ескадрили Mirage III, за да се приспособят към пускането в експлоатация на една по-малка ескадрила J-35.
Изданието пише още, че се очаква се бойният потенциал на J-35 да бъде в собствена лига в Южна Азия и близката Централна Азия, а в близкия Близък изток ще бъде съперничен по усъвършенстване само от доставените от САЩ изтребители F-35A на израелските ВВС. Пакистанските придобивания може да стимулират съседна Индия да ускори плановете за придобиване на руски изтребители Су-57 от пето поколение, които отдавна се обмислят. Индийските официални лица по-рано заявиха, че чакат да оценят представянето на Су-57 в руска служба, преди да продължат с придобиването, като интензивните бойни тестове на класа изтребители в различни роли на украинския театър се смятат за вероятно вдъхновили по-голямо доверие. Съобщава се , че дискусиите за лицензионна сделка за производство на Су-57 в Индия са в ход през февруари 2023 г. Опитът на Пакистан в експлоатацията на J-35 има потенциала да стимулира по-голямо чуждестранно търсене на самолета, като Обединените арабски емирства, Саудитска Арабия, Тайланд и Алжир се считат за водещи потенциални клиенти за самолета.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.