IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Ще въведе ли Тръмп нова ера на протекционизъм?

В основата на предложенията на Тръмп са мита до 20 процента върху целия внос от САЩ

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Малко повече от месец преди да постигне решителна победа на президентските избори през ноември, Доналд Тръмп отправи предупреждение към бизнеса по целия свят. Това пише в статия за FT Колби Смит.

„Американските работници вече няма да се притесняват, че ще загубят [своите] работни места в полза на чужди нации; чуждите нации ще се притесняват да не загубят работата си в полза на Америка“, каза той пред шумна тълпа от поддръжници на предизборен митинг в Савана, Джорджия, в края на септември.

Американците подкрепиха безрезервно предложението му за внезапни мита, масови депортации, рязко намаляване на данъците и широко разпространена дерегулация – предоставяйки на Тръмп не само Белия дом, но и предоставяйки на републиканците контрол над двете камари на Конгреса.

Бизнесът в страната и чужбина сега се готви за сътресения, тъй като се бори с изключителна несигурност относно това колко агресивен ще бъде Тръмп в преследването на целите си: укрепване на индустриалния сектор на САЩ и постигане на това, което той веднъж описа като „национален икономически ренесанс“.

Уенди Кътлър, вицепрезидент на Asia Society Policy Institute и бивш действащ заместник търговски представител на САЩ, прогнозира, че завръщането на Тръмп вероятно ще доведе до парализа по отношение на вземането на решения от изпълнителната власт. „Моето усещане е, че бизнесът се въздържа и наблюдава развитието, преди да поеме сериозни ангажименти.“

В основата на предложенията на Тръмп са мита до 20 процента върху целия внос от САЩ, както и високи данъци върху китайските стоки. Седмици след като спечели изборите, той обяви намерението си да наложи 25-процентни мита на Канада и Мексико, както и допълнителни 10-процентни мита на Китай. По-късно той заплаши със 100-процентови мита за страните от БРИКС, ако преследват валута, алтернативна на щатския долар. Тази група включва Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка.
Той също така се зарече да изкорми забележителното законодателство на отиващия си президент Джо Байдън, насочено към подобряване на производствените позиции на Америка чрез предоставяне на федерални стимули за разделяне на контрола на Китай върху критичните вериги за доставки.

Политиките на Тръмп, свързани с митата, са съчетани с планове за значително намаляване на броя на нелегалните имигранти в страната, като същевременно предлагат резки данъчни облекчения за корпорациите и намалена регулаторна бюрокрация.
Чуждите компании, опериращи в САЩ, също трябва да преценят въздействието на тези политики. От 2018 г. преките чуждестранни инвестиции в САЩ са набъбнали от около 1 трилион долара до 5,4 трилиона долара към 2023 г., според последните налични данни от Бюрото за икономически анализи. Около три четвърти от тях идват от само осем страни, всички от които са съюзници на САЩ.

Китай представлява по-малко от 1 процент, според Global Business Alliance, бизнес асоциация, представляваща американски дъщерни дружества на международни компании.

Повече от 8 милиона американци сега са пряко наети в международни компании, опериращи в САЩ, от които близо 3 милиона работят в производството. Тези бизнеси също представляват около 12 процента от всички изследвания и разработки, извършвани в САЩ, на обща стойност 80 милиарда долара към края на 2022 г.

Тони Янели, който ръководи търговската камара в Greater Lehigh Valley в Пенсилвания, която се превърна в производствен център за местни и международни фирми – казва, че сред компаниите, с които разговаря, ужасът от митата се компенсира от оптимизма за други части на Тръмп дневен ред, като например обещанието за намаляване на бюрокрацията.

„Най-голямата грижа е какво ще направи това с инвентара?“ отбелязва той. „Какво ще направи това с цената на инвентара? И как това ще се отрази на продажбите в крайна сметка? В крайна сметка загрижеността трябва да бъде каква е крайната цена на даден продукт и какво прави това за търсенето?“.

Отговорът на тези въпроси ще зависи от това колко взискателен ще се окаже Тръмп по отношение на митата или дали ги използва като средство за преговори, за да извлече по-добри условия от търговските партньори. Скот Бесент – бъдещият министър на финансите, ако бъде потвърден от Сената – говори за митата като за „максималистична политика“, което предполага, че категоричните обещания, рекламирани от Тръмп по време на предизборната кампания, може да бъдат намалени, след като бъдат получени отстъпки от търговските партньори.

Много ще зависи и от това кои продукти са насочени, колко бързо се въвеждат налозите и степента, в която държавите прилагат ответни мерки.

Лаел Брейнард, най-добрият икономически съветник на Байдън, наскоро каза пред Financial Times, че мащабните тарифи и плановете за премахване на производствените данъчни кредити на отиващата си администрация биха рискували „да ни хвърлят обратно в период на хаос и повишаване на цените“.

Кътлър казва, че някои компании вече „се борят да видят какво могат да направят, за да успокоят администрацията“. Това ще включва увеличаване на ПЧИ в САЩ - нещо, което министърът на търговията на Южна Корея Чонг Ин-кио вече намекна, че е възможност.

„Вече има текущи инвестиции и има възможност инвестициите да се ускорят, последвано от увеличаване на износа за САЩ от малки и средни производители на части“, каза той наскоро пред Ройтерс.

„Глобалната взаимосвързаност със сигурност е нещо, което има значение за дългосрочната жизнеспособност на Америка“, добавя Джонатан Самфорд, изпълнителен вицепрезидент на Global Business Alliance. „Компаниите, които вземат решения да инвестират тук, разчитат на продукти от цял ​​свят. И това не са само международните компании в Съединените щати, има фирми със седалище в САЩ, които са също толкова глобални.“

Колби Смит е американски икономически редактор. Преди FT е работила в Economist и Bloomberg.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата