Кола се вряза в група хора на коледен базар в източногерманския град Магдебург, причинявайки множество жертви, съобщиха немски медии, цитирани от Франс прес и Асошиейтед прес.
Очевидци съобщават, че автомобилът се е врязал директно в тълпата и е избухнала паника.
"Предполагаме, че е било нападение", каза говорителка на вътрешното министерство на провинция Саксония-Анхалт пред АФП.
Позовавайки се на източници от службите за сигурност, новинарският седмичник Der Spiegel каза, че черно BMW се е врязало в тълпата с висока скорост малко след 19.00 ч. местно време, когато базарът е бил пълен с празнуващи хора.
Шофьорът на колата е арестуван, съобщава АП, позовавайки се на правителствени служители в провинция Саксония-Анхалт.
Новинарският сайт T-online и други медии съобщиха, че има загинали и ранени, докато местната полиция написа в социалната платформа "X", че "в момента се провеждат обширни полицейски операции".
На този етап няма информация за евентуалния брой на убитите или ранените, но от снимки и видеа в социалните мрежи се вижда голям брой линейки и спасители на място на инцидента.
Най-малко един човек е убит и мнозина са ранени, съобщава телевизионната компания MDR, цитирана от агенция Ройтерс, въпреки че това все още не е потвърдено от властите.
Говорител на местната спасителна служба каза пред Франс прес, че са ранени между 60 и 80 души. Според службата за спешна помощ няколко души са "тежко" ранени", каза още говорителят.
Много полицейски служители и служби за спешна помощ са на място, а управителят на коледния базар каза на хората да напуснат центъра на града, посочва още MDR.
Говорител на правителството на провинция Саксония-Анхалт каза пред MDR , че това изглежда е нападение, но от полицията все още не са потвърдили това.
Германският канцлер Олаф Шолц изрази загрижеността си относно инцидента, съобщи БНР.
"Новините от Магдебург будят най-лошите страхове. Мислите ми са с жертвите и техните семейства. Ние стоим до тях и до хората от Магдебург. Благодаря на отдадените спасители в тези тревожни часове", написа Шолц в публикация в социалната медийна платформа "X".
Премиерът на Саксония-Анхалт Райнер Хазелоф (от ХДС) реагира с ужас на случилото се на коледния базар в Магдебург. Той пътува за Магдебург.
Първоначално Хазелоф не успя да предостави никаква информация за жертвите или предисторията на инцидента.
Преди осем години камион, управляван от Анис Амри, неуспешен кандидат за убежище от Тунис с ислямистки връзки, се вряза в претъпкан коледен базар в Берлин, убивайки 12 души и ранявайки десетки други, напомня Ройтерс.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Накъде се е насочила германската автомобилна индустрия?
Столична община ще развива ВиК инфраструктурата с инвестиция от 51 млн. евро
Кадър на деня за 22 март
Биткойн миньорите губят по 19 000 долара за всеки произведен токен
Tencent интегрира WeChat с AI агента на OpenClaw
Кой е по-богат – САЩ или еврозоната?
Джошуа със силни думи от Украйна след тренировките с Усик
Александър Иванов: Младите са пълна развалина - с паник атаки, закачени за хазарт
Циклон на 26-28 март: Дъжд, сняг и студено време у нас до дни
Рюте: НАТО проверява дали Иран може да удари европейски градове
Върхът в българския футбол: Отличиха най-добрите в спорта у нас (СНИМКИ)
Саръбоюков с исторически медал за България
Светльо Вуцов иска титлата с Левски, не му пука за „сухите мрежи“
Груев с първи думи като Футболист на годината, каза и истината за турнето в Индонезия
Рома се върна в битката за Топ 4
Голям провал за Десподов и ПАОК, наш национал си заши автогол
Вижте всички победители в анкетата "Футболист на годината"
Дневен хороскоп за 23 март, понеделник
Седмичен хороскоп за 23 – 29 март
Задължителни ястия за Благовещение
Лучник за Благовещение
Крем за мазане с пармезан
3 важни поверия за Благовещение
Остра критика към Коцев: Бургас имат проекти за 60 млн.евро, а Варна само за 14 млн.евро
Мащабно изследване разкрива тревожни ефекти от разговорите между потребители и ИИ
Брокер призова бедните да спрат да купуват имоти
В черните дупки се крият странни математически структури, твърдят учените
Фрапиращи случаи на негодна храна за ученици
Животът в големите градове може да намали риска от инсулт
Руски учени разработват космическа оранжерия за мисии до Марс
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната