Белградски съд осъди на затвор родителите на 13-годишно момче, което миналата година простреля смъртоносно 9 свои съученици и охранител в начално училище в сръбската столица, предаде АФП.
Убийствата на 3 май 2023 г. дълбоко шокираха Сърбия, където масовите стрелби са рядкост въпреки високите нива на притежание на оръжие.
Процесът се води само срещу родителите на тийнейджъра, Владимир и Миляна Кечманович, тъй като синът им не може да бъде подведен под наказателна отговорност поради възрастта си.
Владимир Кечманович беше осъден на 14 години и 6 месеца, а Миляна Кечманович - на 3 години затвор, казаха от Висшия съд в Белград.
„Обвиняемият Владимир Кечманович беше признат за виновен в извършването на престъпленията тежко престъпление срещу обществената сигурност и пренебрегване и малтретиране на малолетно лице. Обвиняемата Миляна Кечманович беше призната за виновна за пренебрегване и малтретиране на малолетно лице“, обявиха от съда.
Майката обаче беше оправдана по обвиненията в неразрешено производство, притежание, носене или търговия с оръжие.
Съдът осъди на 1 година и 3 месеца затвор и Неманя Маринкович, инструктор на стрелбището, където според обвинителния акт Владимир Кечманович е водил сина си на тренировки по стрелба.
Както прокуратурата, така и защитата имат право да обжалват присъдата.
На произнасянето на присъдата присъстваха видимо разтърсени членове на семействата на убитите деца, а група ученици оставиха цветя пред сградата на съда и стояха в мълчание в продължение на 10 минути, за да почетат паметта на десетте жертви.
Тийнейджърът стрелец е настанен в психиатрична клиника и е изведен за първи път през октомври, за да даде показания по делото срещу родителите си.
Въпреки че процесът се проведе в обикновена съдебна сграда, показанията на момчето на 8 октомври бяха изслушани в съдебна зала с висока степен на сигурност, която обикновено е запазена за дела, свързани с организирана престъпност и военни престъпления.
Присъдата на първа инстанция беше произнесена публично, въпреки че 11-месечният процес се водеше при закрити врата.
След произнасянето на присъдата съдът разпореди бащата да бъде върнат в ареста, където е държан малко след стрелбата, но майката остава на свобода до влизането на присъдата в сила.
Само няколко дни след нападението Сърбия беше разтърсена от друга масова стрелба, когато 21-годишен младеж, въоръжен с автоматична пушка, уби 9 души на около 60 км южно от Белград.
По-рано този месец съдът осъди нападателя на 20 години затвор - максималното наказание предвид възрастта му.
През септември правителството реши да обяви 3 и 4 май за дни на възпоменание на жертвите на масови стрелби.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Строителният сектор като двигател на икономиката: 7,5 млрд. лв. данъци и 7% от заетостта
Киев се бори да запази санкциите за Русия, партньори искат спиране на удари в Уст-Луга
Тръмп се превръща в най-големия енергиен терорист
S&P 500 отбеляза най-силния си ден от май насам с надеждата за край на войната в Иран
Финансист: При война след 15 април от ценови риск ще се премине към риск от недостиг на гориво
България влиза в надпреварата за AI суверенитет с BgGPT 3.0
Лекар обясни опасни ли са ваксините срещу морбили
Пламъкът на паметта: Древна традиция оживя в Катманду (СНИМКИ)
Пенсиите на 355 000 работещи пенсионери ще бъдат преизчислени от 1 април
Рецепта за агнешка дроб сарма със заливка
Ако се класира за Европа: ЦСКА ще домакинства в Пловдив?
Взет на пожар в Левски отпрашва към Индонезия?
Новият собственик на Левски е водещ играч в цяла Европа!
Шофира пиян: Легендата Тайгър Уудс съобщи важна новина
Гатузо: Боли! Извинявам се на Италия, това е голям удар за нас
Какво се случва с Кристиано Роналдо? Мартинес изплю камъчето
Какво се слага на масата на Цветница
Лучник с коприва за Цветница
Нумерологична прогноза за 1 април
Нискокалоричен кекс без захар с ябълка и морков
Лунна диета за април
Таро карта за 1 април, сряда
Ремонтират детски площадки във Варна, всяка ще има специална тема
На 1 април: Кои са трите зодии с най-голямо чувство за хумор?
Йотова за споразумението ни с Украйна: Недопустимо нарушение на диалога между институциите
Отбелязваме Деня на шегата
Ето къде няма да има ток днес във Варна
Виц на деня - 1 април
Розова Луна ще посрещне мисията Artemis II
Оръжие от космоса: Археолози откриха брадва с извънземен произход
Учени откриха източника на магнитните бури: Какво се случва в недрата на Слънцето
Китай представи пътна карта за 6G с търговски старт през 2030 г.
Проблеми с топлинния щит на „Орион“: Сигурността на Артемис 2“ е под въпрос
Pulsar Fusion разработва двигател за междупланетни полети