Канада иска да задълбочи икономическите си връзки с ЕС и да спазва правилата на световната търговия в лицето на заплахите от американски мита, заяви нейният министър на търговията Мери Нг пред Ройтерс.
ЕС и Канада се ползват от споразумение за свободна търговия от 2017 г., което е увеличило двустранната търговия с 65%, и създадоха партньорство за суровини през 2021 г.
Нг се срещна с ръководителя на търговския отдел на ЕС Марош Шефчович на обяд в събота след среща с генералния директор на Световната търговска организация Нгози Оконджо-Ивеала в Женева в петък.
„Търговските споразумения са едно нещо и ние видяхме наистина големи цифри, но какво още можем да направим, за да помогнем на канадските предприятия да навлязат във всяка от 27-те държави членки... и какво още можем да направим за същото в Канада“, каза Нг.
Тя заяви, че критичните полезни изкопаеми и по-малките предприятия ще бъдат сред областите на фокус в отношенията с ЕС. По-специално ЕС желае да създаде партньорства за осигуряване на метали, които са от ключово значение за енергийния преход - кобалт, литий и никел - за да намали зависимостта си от Китай.
Канада също настоява да диверсифицира износа си и през 2018 г. си постави за цел да увеличи износа извън САЩ с 50% до 2025 г. Нг заяви, че страната е на път да постигне или надхвърли тази цел.
Канада сключи търговски споразумения с Индонезия през декември и с Еквадор миналата седмица и оказва силен натиск в Индо-тихоокеанския регион. Следващата седмица министърът ще води делегация, включваща над 200 предприятия, в Австралия, Сингапур и Бруней.
„Ние сме на масата със страните от Югоизточна Азия, така че Асоциацията на страните от Югоизточна Азия. През декември заведох много голяма делегация от канадски предприятия във Филипините, в Индонезия, на пазари като Виетнам, Малайзия, Япония, Корея“, добави Нг.
Отава заплаши с ответни мита и правни действия срещу Съединените щати, след като президентът Доналд Тръмп обяви мита за Канада и Мексико преди седмица и преди да спре налагането им за 30 дни. Нг заяви, че Канада може да оспори Вашингтон в СТО, ако бъдат наложени мита. Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Как Тим Кук избегна катастрофата на Apple тази година?
Оперативната печалба на Berkshire Hathaway записа ръст от 34%
Кадър на деня за 1 ноември
Как природните катаклизми могат да влияят положително на икономиката на САЩ - Част 3
Търговската война така и не успя да промени икономиката на Китай
Как природните катаклизми могат да влияят положително на икономиката на САЩ - Част 2
Навици след работа, които преобразяват тялото и ума
Сериозна заплаха за сигурността: Няколко дрона прелетяха над Белгия
Николай Сотиров: Културата е лицето на нацията, а не икономиката и политиката
Посланикът на САЩ в Гърция Кимбърли Гилфойл пристигна в Атина
Огромна новина за ЦСКА: Обявиха капацитета на "Армията" - променлив е
Челси отново приземи Тотнъм
Байерн отнесе Леверкузен и продължава без грешка
Изненада в Италия: Комо изпусна Наполи
Левски излиза с новия екип срещу Арда
Карлос Насар с първи думи от Бахрейн
Дневен хороскоп за 2 ноември, неделя
Седмична таро прогноза за 3 – 9 ноември
С какво родените през ноември са толкова интересни?
Любовен хороскоп за 3 – 9 ноември
Протеинови палачинки с извара
3 картини разкриват какво ви очаква през ноември
Над 140 000 души почетоха паметта на загиналите в Нови Сад
Илиан Илиев обяви групата на Черно море за мача с Лудогорец
Желязков: Подобряването на транспортната инфраструктура е показателно за развитието ни
Моторист загина в катастрофа в Пловдив
Обявен за починал преди години мъж бе открит жив и здрав в Пирин
Криминално проявен е задържан за нападение над фелдшер
Магнитни бури през ноември 2025 г.: Кои са най-опасните дати
2024 г. вероятно е била най-горещата в последните 125 хил. години
Пробив в създаването на диаманти с помощта на електрони
В Китай се готвят да изстрелят ракетата Long March 2F с пилотирана мисия Shenzhou 21
SpaceX разработва „опростен“ подход към лунната мисия Starship
Космически апарат засне мощен взрив на обратната страна на Слънцето