Централната банка на Сирия обяви, че в страната е получена партида с банкноти от националната й валута - сирийската лира, отпечатани в Русия. Това е станало по поръчка на бившия режим в Сирия, оглавяван от Башар Асад, предаде днес сирийската държавна новинарска агенция САНА, цитирана от Ройтерс.
Сирийската централна банка не посочва количеството банкноти, което е получено от Русия. Източник, запознат със ситуацията, обаче е съобщил за Ройтерс, че се касае за "стотици милиарди сирийски лири". Това се равнява на десетки милиони щатски долари, отбелязва агенцията.
Източникът на Ройтерс посочва, че банкнотите са отпечатани в Русия по поръчка на режима на Асад, но не са изпратени веднага в Сирия, след като той беше свален от власт от ислямистка групировка в началото на декември 2024 година. След като Асад избяга в Москва, новите ръководители на арабската страна са поискали руската компания, която изпълнява поръчката, да спре отпечатването на сирийски банкноти. Това е допълнил източникът на Ройтерс, без да уточнява каква е причината за днешната доставка в Сирия на партида със сирийски лири.
Сирия е изправена пред недостиг на ликвидни средства след падането на режима на Асад. Настоящи и бивши сирийски официални представители са съобщили за Ройтерс в края на миналата година, че валутните резерви на страната в щатски долари са почти изчерпани. Причина за тази ситуация е, че бившият режим "все по-често" ги е използвал за военни цели, както и за покупките на хранителни продукти и горива.
Валутните резерви на централната банка на Сирия възлизат на "само 200 млн. долара в брой", е посочил един от източниците на агенцията. Друг източник оценява сирийските доларови резерви на "стотици милиони".
През миналия месец новият управител на централната банка на Сирия Майса Сабрине заяви пред Ройтерс, че финансовата институция иска да избегне печатането на сирийски лири, за да не се стигне до рязко повишаване на инфлацията в страната. / БТА
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

S&P 500 отбеляза най-силния си ден от май насам с надеждата за край на войната в Иран
Финансист: При война след 15 април от ценови риск ще се премине към риск от недостиг на гориво
България влиза в надпреварата за AI суверенитет с BgGPT 3.0
Virgin Galactic подновява продажбата на билети за космически полети
Димитър Радев: Реалната конвергенция изисква фискална дисциплина и икономическа адаптация
Морски, градски и културен туризъм са най-предпочитани от българите
Времето в сряда: Дъжд, мокър сняг в планините и температури до 12 градуса
Хороскоп за 1 април: Овните да внимават с решенията, стабилност за Телците
Софийски опасности: Ръждиви железа в подлези, надвиснала колона за афиши
Рецепта от тефтера на баба: Пиле със зеле
Три зодии влизат в период на голям напредък до края на април
Здравословен домашен хляб с бадемово брашно
Спортът по телевизията днес, 1 април
От Ред Бул: Ще дадем по-бърза кола на Макс
ПАО прави мръсно на съотборник на Везенков
Шок и мъка! Италия пак няма да е на световното
Англичаните се изложиха на "Уембли" срещу Япония
Испания зацикли пред гола, Кабаков съдия
Нумерологична прогноза за 1 април
Нискокалоричен кекс без захар с ябълка и морков
Лунна диета за април
Таро карта за 1 април, сряда
Дневен хороскоп за 1 април, сряда
Пълнолуние във Везни на 2 април – енергия за успех
Легенди на Висшата лига идва в Бургас за "Мач на надеждата"
Иновация от последно поколение може да ви спаси в опасна ситуация с колата
Нищо ново: България е с най-ниски почасови разходи за труд в ЕС
Форум за актуални политики за активизация на младежка заетост се проведе във Варна
Печалбата на банките у нас расте
Отличиха най-талантливите млади изпълнители и инструменталисти в конкурса „Диньо Маринов“
Оръжие от космоса: Археолози откриха брадва с извънземен произход
Учени откриха източника на магнитните бури: Какво се случва в недрата на Слънцето
Китай представи пътна карта за 6G с търговски старт през 2030 г.
Проблеми с топлинния щит на „Орион“: Сигурността на Артемис 2“ е под въпрос
Pulsar Fusion разработва двигател за междупланетни полети
Учени с прогноза: Цунами в Средиземно море е неизбежно