Фючърсите на европейския природен газ поевтиняват в понеделник обратно под 50 евро за мегаватчас, задълбочавайки ценовия спад с повече от 15% от двугодишния връх над 58 евро, достигнат седмица по-рано, тъй като намаляват опасенията, свързани с бързото изтегляне на синьо гориво от хранилищата в ЕС.
Мартенските газови фючърси на нидерландския хъб TTF поевтиняват към 15.00 часа българско време с над 3% към 49,00 евро за мегаватчас (MWh), отстъпвайки рязко от двегодишния връх към 58 -59 евро/MWh, достигнат на 10 и 11-ти февруари.
В подкрепа на поевтиняването на газа допринася предложение от миналата седмица на Германия, Франция и Италия за облекчаване на изискванията в рамките на ЕС за конкретни нива на запълняемост на газохранилищата преди началото на следващия зимен сезон. Целта на тези предложения е нормализиране на пазара.
Съществуващият регламент на Европейската комисия налага на всички държави от ЕС да запълнят своите хранилища до капаците от 90% до ноември, като са определени и междинни цели за нивата на запълняемост за февруари, май, юли и септември.
Газовите хранилища в ЕС вече са запълнени под 45% (на 44,61% към 15-и февруари, според данните на GIE), което затруднява изпълнението на изискването за тяхното попълване до 90% до 1-ви ноември.
Евентуално облекчаване на тези изисквания ще намали цените на природния газ през пролетните и летните месеци. С оглед на тези предположения днес газовите TTF фючърси за второто тримесечие се търгува на нива около 49 евро за мегаватчас, а за летните месеци и за третото тримесечие - дори под 49 евро за мегаватчас.
Междувременно по-високите температури в Северозападна Европа и скок във вноса на втечнен природен газ спомагат за по-бавното темпо на изтегляне на синьо гориво от газохранилищата в ЕС.
Освен това настояването на президента на САЩ Доналд Тръмп за бързо прекратяване на войната в Украйна поражда надежди, че при евентуално постигане на мирно споразумение някои руски газови потоци може да се върнат в Европа, подобрявайки перспективите за доставките.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Франция ще забрани вноса на храни със съдържание на забранени в ЕС пестициди
Рафинерията на сръбската петролна компания НИС ще заработи на 17 или 18 януари
Как да спасим САЩ от авторитаризма?
Какво се случва с прехода на Meta от софтуер с отворен код към изкуствен интелект?
ОПЕК+ остави непроменени доставките на петрол в нестабилна среда
Законно ли беше залавянето на венецуелския президент от САЩ?
Туристически кораб се преобърна и потъна в Созопол
Рецепта от тефтера на баба: Ябълков сладкиш с орехи
Протест в Нова Загора под надслов "Справедливост и край на безнаказаността"
Зодиите с най-силни кариерни и финансови перспективи през 2026 г.
Отрязване! ЦСКА извади милиони за национал на Чили, той ги отказа
Леванте отлепи от дъното след здрав пердах над Севиля
Зографски финишира на 23-то място в Инсбрук
Левски почна без Вуцов, но цъфна нов играч + СНИМКИ
Конте: Миналата година казах, че няма да сме активни на пазара и продадохме Квара!
ЦСКА обяви подробности за поклонението пред Димитър Пенев
Дневен хороскоп за 5 януари, понеделник
Седмичен хороскоп за 5 - 11 януари 2026
Седмична таро прогноза за 5 – 11 януари 2026
КОЛЕДНА ИГРА: Участвайте и можете да спечелите страхотни книги
Задължителни ястия за Йордановден (6 януари)
Седмична нумерологична прогноза за 5 – 11 януари 2026
Спартак назначи Пламен Гетов
Фратрия обяви програмата за подготовката си
Стотици блокираха Нова Загора след двойна смърт на пътя
Хороскоп за 5 януари 2026
Стотици отдадоха почит на Димитър Пенев на стадион "Българска армия"
Задействаха BG-ALERT заради бурен вятър
Какво могат да ни разкажат физиците и астрономите за снега
Спря течът на въздух от руския сегмент на МКС
Дания получи зелена светлина от EКA за първата си лунна мисия
Вълчата Суперлуна на 3 януари 2026 г. ще бъде с 30% по-ярка
Очаква се магнитна буря на 2 срещу 3 януари
Възможно ли е животът на Земята да се е зародил на Червената планета?