Турският президент Реджеп Тайип Ердоган каза, че Анкара работи активно по дипломатически път за прекратяване на пожара и насилието.
„Полагаме всеобхватни дипломатически усилия за възстановяване на прекратяването на огъня и кланетата. „Ще засилим тези усилия преди Рамадан“, каза Ердоган на ифтар, организиран от Партията на справедливостта и развитието в Истанбул, пише Анадолската агенция.
Турският президент обвини израелския премиер Бенямин Нетаняху в нарушаване на примирието и продължаващи атаки срещу Газа.
„Храненият с кръв и сълзи ционистки режим на Нетаняху наруши примирието миналата седмица и отново започна геноцид в Газа. Ционисткият режим умишлено убива деца и жени, проливайки безмилостно кръвта на невинните. Повече от 700 наши братя бяха убити при атаки, извършени от израелските сили по време на сухур в свещения месец Рамадан. Моля се на Всевишния за милост и прошка за тях“, каза Ердоган.
Според него световната общност, в частност западните страни, демонстрират безразличие към случващото се.
„Газа и Палестина са най-трагичното доказателство за това как онези, които говорят за права и закони, разделят хората по цвят на кожата и вяра. „Забележете, че когато палестинците са потиснати и потисникът е Израел, реториката веднага се променя“, отбеляза Ердоган.
Той също така разкритикува международните медии за позицията им относно убитите журналисти в Газа.
„Никой, който учи света на човешките права и свободи, не е изразил възмущение от подлите убийства на бебета с пелени. Дори телата на деца в бели савани, наредени върху студен бетон, не са в състояние да събудят замръзналата съвест“, каза още той.
Ердоган подчерта, че Турция искрено съчувства на всеки потиснат човек и ще продължи борбата си за справедливост.
„Точно както стрелците на планината Ухуд не изоставиха позициите си преди 1400 години, ние ще подкрепяме палестинската кауза до последния си дъх“, добави Ердоган.
Говорейки за бъдещето, турският президент изрази увереност, че несправедливостта няма да трае вечно.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.„Никое потисничество не е било вечно. И потисничеството, на което са подложени нашите братя в Газа, с Божията помощ също няма да продължи дълго. Подобно на Сирия, Газа също ще преживее тези мрачни времена и в крайна сметка ще останат само солидарността, смелостта и честта на изпълнения братски дълг“, допълни Ердоган.

Експерт: Компаниите търсят геотермални ресурси, за да произвеждат по-голямо количество еленергия
Xiaomi атакува автомобилния пазар с новата серия модели Sky Nomad
Германия се споразумя да закупи от САЩ крилати рекети Tomahawk
SpaceXAI на Илон Мъск пуска нов модел за програмиране Grok 4.5
Успехът на Аржентина срещу Египет на Световното по футбол разби нов рекорд на Google
ГЕРБ предложи дигитален "портфейл" за верификация на възрастта в социалните мрежи
Самолет "Спартан" излетя от Пловдив за Рим, за да спаси 6-месечно бебе
В "Денят ON AIR" днес от 19:15 часа: Промени в Изборния кодекс - машинно гласуване, район "Чужбина"
Отбелязваме 176 години от рождението на Иван Вазов с чествания в цялата страна
Левски с новина за Светльо Вуцов
Национал на България падна от турчин в Испания
Шефовете на гранд в Германия взеха важно решение
Франция - Мароко
Левски с важна информация за феновете
ЦСКА – Дери Сити
Скулптурен дизайн от Stéphane Rolland за есен/зима 2026/2027 (+Снимки)
Вероника – издръжливо и красиво цвете
Диванът променя целия хол – 10 идеи за стилен интериор
Венера в Дева на 9 юли носи късмет на три зодии
Лека вечеря: риба със зеленчуци и кадифен сос
Италиански кекс Ciambella с кефир – пухкав и ароматен
Търсят Наталия и Асен в изоставени къщи и подслони край Провадия, Девня и Аврен
Дариха медицинска апаратура на Тубдиспансера във Варна
Премахват 19 дървета в "Чайка" заради поредния строеж
Почина музикалната легенда Бони Тайлър
Пътничка пострада при катастрофа край Варна
Стартират директни полети от Варна до Базел през октомври
Airbus разработва първия в света самолетен двигател на водород
ispace резервира полет със Starship на SpaceX за амбициозна лунна мисия през 2030 г.
Пълно слънчево затъмнение на 12 август 2026 г.: Какво ще се вижда от България и Европа
Hayabusa2 изпрати нови впечатляващи снимки от далечен астероид
Растенията споделят енергия чрез скрити подземни мрежи
„Пътешественик във времето“ разкри кога и как ще започне Третата световна война