Китай започна военни учения с натиск върху Тайван, което според Пекин е предупреждение към президента на островната демокрация Лай Чинг-те, след като той нарече Китай „чужда враждебна сила“, пише The New York Times.
Китайските сухопътни, военноморски, въздушни и ракетни сили ще се „доближат“ до Тайван и ще практикуват „превземане на цялостен контрол, удари по морски и сухопътни цели и блокада и контрол на ключови зони и пътища“ в морето, каза старши полковник Ши И, говорител на командването на Народната освободителна армия, която наблюдава Тайван, в изявление, публикувано в китайските държавни медии.
Понякога китайските военни не обясняват защо провеждат учения.
Джу изтъкна реч на Лай от 13 март, в която той описа Китай като „чужда враждебна сила“ и изложи 17 мерки, които г-н Лай каза, че ще се борят със задълбочаващата се китайска подривна дейност и шпиониране в Тайван. Те включват възстановяване на военните трибунали за дела срещу военнослужещи, които шпионират, и засилване на надзора върху културния, политически и религиозен обмен с Китай. Пекин казва, че Тайван е негова територия и че в крайна сметка ще погълне острова със сила, ако китайските лидери сметнат това за необходимо.
Но въпреки пламенния език на Пекин, не беше ясно колко дълго ще продължат ученията или колко близо ще доближат Тайван. Военни анализатори казаха, че ученията изглежда имат за цел да сплашат Тайван, без да прераснат в по-широка конфронтация или криза. Лай и неговата Демократическа прогресивна партия отричат, че Тайван е част от Китай – ключова предпоставка за твърдението на Пекин, че островът е негова територия – и официални лица в Пекин вече яростно осъдиха неотдавнашната реч на Лай.
Тайванското министерство на националната отбрана каза, че до вторник рано сутринта 19 китайски военни кораба са действали около главния остров на Тайван и китайският самолетоносач Шандун се е придвижил към него . Премиерът на Тайван Чо Джунг-тай каза пред журналисти, че силите на острова наблюдават отблизо китайската армия.
„Този път политическата символика се откроява повече“, каза Су Дзъ-юн , изследовател в Института за изследване на националната отбрана и сигурността, организация в Тайпе, подкрепяна от Министерството на националната отбрана на Тайван, за последните учения на Китай. „Опитва се да се сближи с Тайван, за да упражни повече психологически натиск.“
Въпреки че публично Китай свързва ученията с коментарите на г-н Лай, г-н Су и други експерти казаха, че китайските лидери изглежда също така изпращат имплицитно послание към администрацията на Тръмп. Г-н Лай се опита да запази подкрепата на САЩ за Тайван по време на мандата на президента Тръмп, включително като обеща да повиши военните му разходи до повече от 3 процента от икономическото производство на острова тази година.
„Публичността около учението вероятно има предвид и САЩ – те искат да убедят администрацията на Тръмп, че Лай създава проблеми и да възпира САЩ от поддържане на високи нива на подкрепа за Тайван“, каза Аманда Хсиао , анализатор от Eurasia Group, който наблюдава китайската външна политика и напрежението между Китай и Тайван.
Ученията дойдоха дни след като американският министър на отбраната Пийт Хегсет посети Токио, за да обсъди укрепването на военните връзки с Япония. Хегсет каза там, че администрацията на Тръмп ще се съсредоточи върху противодействието на китайската мощ, включително усилията й да притисне Тайван.
„Америка се е ангажирала да поддържа стабилно, готово и надеждно възпиране в Индо-Тихия океан, включително през Тайванския пролив“, каза Хегсет на пресконференция с министъра на отбраната на Япония Ген Накатани. Хегсет също е издал вътрешни насоки в Пентагона, според които американските сили трябва да се съсредоточат върху възпирането на Китай от опити да завземе Тайван със сила, съобщи Washington Post .
Все пак Китай може да няма апетит в момента за продължителни военни учения, които може да задълбочат разделенията между администрацията на Тръмп и лидера на Китай Си Дзинпин. Си вече спори с Тръмп относно допълнителните тарифи на САЩ върху китайските стоки, които бяха наложени миналия месец , като е възможно още мита да дойдат тази седмица . В официалните китайски изявления за последните учения САЩ не се споменават.
„Китай определено е заинтересован да не показва слабост“, каза Уен-Ти Сунг , изследовател в Тайван и чуждестранен сътрудник в Global China Hub на Атлантическия съвет, за подхода на г-н Си към администрацията на Тръмп. „Но Китай ще отговори с достатъчно твърдост, за да се увери, че все още остава пречка за него.“
Пазарът на акции в Тайван показа, че засега инвеститорите на острова не са твърде притеснени от заплашителните военни стъпки на Китай. Фондовата борса в Тайпе се покачи във вторник сутринта , след като Народната освободителна армия обяви ученията.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Украйна работи с две държави за алтернативи на Patriot
Николай Ваньов: Петролът остава във фокуса на пазарите
Ранда Фами: Почти невъзможно е морската индустрия да променя маршрутите си
Ескалацията в Иран вече засяга и алтернативните маршрути на петрол
Китай увеличава квотата за покупки на ценни книжа в чужбина най-много от 2021 г.
„Адванс Терафонд“ предлага 0,065 евро брутен дивидент на акция
Хванаха десетки пияни и дрогирани шофьори зад волана
МВР: Зам.-министър Иван Анчев е в законна съвместимост с поста си
Дейна Уайт с оптимизъм за завръщането на Конър Макгрегър през юли
Лятно или зимно време: Какво предпочитат хората? (+ВИДЕО)
България спечели турнира FIFA Series 2026 в Индонезия
Скок в таксите за университетите: Какво мислят студентите за новите цени?
Новата звезда на Германия се похвали с чудна мацка + СНИМКИ
Байерн Мюнхен обяви раздяла
Голямо признание за Марин Петков
ВИДЕО: Индонезия – България
ВИДЕО: Колумбия – Франция
Бивш на Левски: Плюят ни само тези, които не са играли футбол + ВИДЕО
Ароматното начало на деня – как да изберете най-доброто кафе за дома
Магия за 15 минути: Как да се почувстваш като кралица (дори в делник)
3 свежи рецепти за Цветница
Сомнологът д-р Петър Чипев: Буденето през нощта не е безобидно
Експерт: По-вредно е да оставяме косата мокра, отколкото да я сушим със сешоар
Венера преминава в Телец на 30 март – възможни са конфликти в любовта
Приключенско-литературни маршрути тръгват от Варна това лято
Проблем с купуването на винетки за час във вторник
Емил Българанов –пилотът и неговата съдба
България спечели турнира „FIFA Series 2026“
Ясни са победителите във волейболната надпревара на „Ученическа купа Варна 2026“
Какво време ни очаква във вторник?
Китай изгражда мащабна база за дълбоководни изследвания
Екипажът на „Артемис II“ пристигна във Флорида преди полета
Rocket Lab изстреля два демонстрационни сателита за европейската Celeste
Защо в началото на 2026 г. космосът ни засипа с камъни?
Милион сателити Starlink заплашват да отнемат нощното небе на Земята
Защо никой не смее да отвори гробницата на първия китайски император вече 2200 години?