Отговор на въпроса защо Пекин не отстъпва пред Доналд Тръмп относно митата, е, че не е нужно.
Лидерите на Китай биха казали, че не са склонни да се поддават на насилник. Така правителството в Пекин многократно е наричало администрацията на Тръмп. Но също така Китай има капацитета да устои на атаките, по начин, който надхвърля възможностите на всяка друга страна на Земята.
Преди началото на тарифната война Китай наистина имаше изнасяше огромен обем от стоки за САЩ. Но, за да го поставим в контекст, този износ възлизаше едва на 2% от БВП на Пекин.
Имайки предвид това, комунистическата партия навярно би предпочела да не бъде въвлечена в търговска война със САЩ в момент, когато се бори да оправи собствените си значителни икономически главоболия, след години на криза с недвижимите имоти, прекомерен регионален дълг и постоянна младежка безработица. Въпреки това обаче правителството каза на своя народ, че е в силна позиция да устои на атаките от САЩ.
Властите в Пекин също така знаят, че собствените им тарифи очевидно ще навредят и на износителите на САЩ.
Тръмп се хвалеше пред поддръжниците си, че ще бъде лесно да принуди Китай да се подчини, като просто наложи мита на страната, но това се оказа крайно подвеждащо. Но Пекин няма да се предаде.
Китайският лидер Си Дзинпин каза на гостуващия испански премиер Педро Санчес в петък, че неговата страна и Европейският съюз трябва „съвместно да се противопоставят на едностранните практики на тормоз“ на администрацията на Тръмп.
Санчес на свой ред каза, че търговското напрежение на Китай със САЩ не трябва да възпрепятства сътрудничеството му с Европа.
Тяхната среща се състоя в китайската столица в часовете преди Пекин отново да увеличи митата си върху стоки от САЩ - въпреки че заяви, че няма да отговори на по-нататъшни увеличения на митата от страна на САЩ.
Следващата седмица Си ще посети Малайзия, Виетнам и Камбоджа. Това са всички страни, които бяха силно засегнати от митата на Тръмп.
Неговите министри се срещнаха с колеги от Южна Африка, Саудитска Арабия и Индия, обсъждайки по-голямо търговско сътрудничество.
Освен това се съобщава, че Китай и ЕС водят разговори за евентуално премахване на европейските мита върху китайските автомобили, които вместо това да бъдат заменени с минимална цена, за да овладеят нов кръг от дъмпинг.
Накратко, където и да погледнете, можете да видите, че Китай има опции.
А анализаторите казват, че тези взаимни увеличения на митата от двете суперсили вече стават почти безсмислени, тъй като те вече са преминали точката на прекъсване на голяма част от търговията между тях. Така че двупосочното увеличение на митата в двете посоки стана по-скоро символично.
Говорителят на китайското външно министерство Мао Нин публикува през последните два дни изображения на председателя Мао в социалните медии, включително клип от времето на Корейската война, когато той каза на САЩ, че „колкото и дълго да продължи тази война, ние никога няма да се предадем“.
Към публикацията тя добави и собствени коментари, казвайки:
"Ние сме китайци. Не се страхуваме от провокации. Няма да отстъпим."
Когато китайското правителство извади на преден план председателя Мао, знаете, че нещата стават сериозни.
Анализът е на Стивън Макдонъл за BBC.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кампания на Агрион дава достъп до нови земеделски площи само до 3 април
Тръмп удължи срока за нанасяне на удари по енергетиката на Иран до 6 април
С визита в Близкия изток Зеленски отправя предизвикателство към Доналд Тръмп
Дали не е време да преосмислим активите убежища?
Нидерландски съд забрани на Grok да генерира голи снимки
Nasdaq навлезе в корекция заради противоречивите послания за войната в Иран
Рецепта за кифлички от бутер тесто с шунка и кашкавал
Оперираха единия германец в "Пирогов", другият е изписан след нападенията в София
Сладко отмъщение за Сабаленка в Маями
Ман Юнайтед мечтае за Тонали
Мойс Кийн: Чувствах, че цялата страна е на раменете ми
Гатузо предупреди: Босна е много опитен отбор
Ямайка и Боливия на победа от Мондиала
Време разделно: Лудогорец готви чистка
„Пеперудените сестри“ от Джени Хейл
Ванилов нискомаслен протеинов мус без захар
Нумерологична прогноза за 27 март
Защо сезонните зеленчуци са толкова важни за здравето
Таро карта за 27 март, петък
Дневен хороскоп за 27 март, петък
Мачовете и спортът по ТВ днес (27 март)
Виц на деня - 27 март
14 пострадали при катастрофи през последните 24 часа
Времето във Варна на 27 март 2026
Две жертви на пожари у нас за последното денонощие
Съдът на ЕС отхвърли иска срещу въвеждането на еврото в България
Астронавт на НАСА изуми интернет със снимка на яйцевиден обект с пипала
Учени: Може да пропускаме сигнали от извънземни заради космически „шум“
Откриха скелета на д’Артанян, твърдят археолози
През 1883 г. Луната неочаквано става синя, а Слънцето – „великолепно зелено“: Какво е обяснението?
Материали-чудо могат да направят обектите „невидими“
Учени създадоха първия атлас на мозъка: Как се променя той с възрастта