IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Защо Доналд Тръмп - младши си спретна обиколка в Източна Европа?

Малцина са водили бизнеса си с толкова безгрижие, колкото семейството на Тръмп

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

В центъра на Букурещ има гигантски портрет на една от ключовите фигури в неделните румънски президентски избори: Доналд Тръмп.

Изображението, което се намира на стена на няколко минути от кабинета на премиера, се твърди, че е поставено там от приятели на крайнодясната партия „Съюз за румънския съюз“, чийто кандидат за президент Джордж Симион, голям фен на американския лидер, спечели изборите за президент на първия тур.

„Първият ми приоритет е сътрудничеството с администрацията на Тръмп“, каза миналата седмица по време на обяд набитият 38-годишен мъж, известен с националистическия си активизъм и евроскептични възгледи.

Той не е единственият, който ухажва Белия дом: един от другите кандидати вече работи със семейство Тръмп. Виктор Понта, опозорен бивш премиер, се превърна от социалдемократ в националистически бунтар почти за една нощ, след като беше поканен в Мар-а-Лаго във Флорида, където той, президентът и най-големият му син Доналд Тръмп-младши играха голф.

„Върнах се оттам с ясното мнение, че предстои огромна промяна“, каза Понта в предизборния си щаб, богато украсено имение с резбовани дървени камини, бивше индонезийско посолство в Букурещ. Той продължи: „Не мога да кажа дали ще е за добро или за лошо, но промяната предстои. И никой не може да спре тази промяна, никой. Това ще бъде трудна година, светът ще бъде разделен като през 1945 г. Искам Румъния да бъде на страната на победителите, а не на губещите.“

Понта, който подаде оставка като министър-председател през 2015 г. поради обвинения в корупция и обществено възмущение от небрежността на правителството, помогна за организирането на румънската част от бързото турне през Централна и Източна Европа, предприето от Тръмп-младши в края на миналия месец.

Пътуването беше обявено като бизнес мисия, но натоварено с политическо и културно значение. Тръмп-младши има корени в тази част на света. Като син на Ивана, първата съпруга на Доналд Тръмп, бивш модел от Чехия, той е прекарвал дългите летни ваканции в региона. Именно в Източна Европа той се е научил да стреля с въздушна пушка и да пие сливовица.

Тръмп-младши се позова на този контекст миналата седмица, разказвайки на румънски телевизионен интервюиращ колко покровителствени са били западноевропейците към своите колеги на изток. Сега обаче „трудолюбивите и интелигентни“ източноевропейци са във възход над мързеливите, непродуктивни и свръхрегулирани западноевропейски страни.

„Те [източноевропейците] не се опитват да ползват тримесечните ваканции, които имате в Западна Европа“, каза той. „Погледнете Западна Европа - и много американци дори не биха помислили да инвестират там. Има твърде много регулации, няма съотношение цена-качество, никой не иска да работи, работната седмица е двучасова и никога не знаете кога ще ви спрат заради глупости.“

Неговите забележки отекнаха в тона на Джей Ди Ванс, вицепрезидент на САЩ, който обвини западноевропейските страни в потискане на свободата на словото по-рано тази година, след като Румъния, член на ЕС и НАТО, отмени президентските избори, проведени през ноември. Първоначалният първи тур беше спечелен от Калин Джорджеску, ултранационалистически, приятелски настроен към Москва независим кандидат, който, въпреки че настояваше, че е похарчил "никакви средства" за кампанията си, се покачи от по-малко от 5% дни преди гласуването до първо място с 23%. Конституционният съд на Румъния анулира резултата, след като разузнавателни документи разкриха предполагаема руска операция за влияние, използваща кибератаки и „масивна“ намеса в социалните медии в полза на Джорджеску.

Европейското турне на Тръмп-младши включваше поредица от частни вечери, бизнес кръгли маси и дискретни срещи с местни влиятелни фигури, не всички от които напълно уважавани.

Първата спирка беше Унгария. Нейният авторитарен лидер Виктор Орбан е герой за американския президент - и Тръмп-младши го приветства в реч пред местни бизнесмени на 25 април като „един от последните бастиони на светлината“ в Европа, визирайки твърдата позиция на страната по отношение на имиграцията.

Не е ясно дали Тръмп-младши, който няма официална роля в администрацията на баща си, се е срещнал с Орбан в Будапеща или е сключил някакви нови сделки там. Но Александър Вучич, националистическият лидер в съседна Сърбия, му постла червения килим, като го покани на частна вечеря на следващия ден в Белград и дори му изпече прасе. 

Вучич е обвинен в насърчаване на климат на кронизъм и корупция и подкопаване на свободата на пресата и демократичните институции в страната му. Но нищо от това не е било на дневен ред. Вместо това се смята, че вече сключени бизнес сделки са доминирали разговора. Семейство Тръмп строи луксозен хотелски комплекс на мястото на бившето югославско министерство на отбраната в Белград, бомбардирано от НАТО през 1999 г. Сделката включва имотен магнат от Абу Даби, както и Джаред Кушнер, зет на Тръмп, и Ричард Гренел, бивш посланик на Тръмп в Берлин.

Това е един от няколкото наскоро обявени нови търговски обекта на марката Тръмп, с други проекти в Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства и Виетнам. Сделката със Сърбия идва в момент, когато нацията търси подкрепа от Америка за дълго отлагания си опит да се присъедини към ЕС.

Бивши роднини на американски президенти са били обвинявани в спекулации – включително либийските сделки на Били Картър по време на президентството на брат му Джими и работата на Хънтър Байдън в Украйна – но малцина са водили бизнеса си с толкова безгрижие, колкото семейството на Тръмп.

„Президентът Тръмп се отнася към президентството като към просто бизнес възможност, която трябва да бъде експлоатирана, а не като обществена услуга, която трябва да бъде почетена“, казва Катлийн Кларк, професор по право във Вашингтонския университет в Сейнт Луис, Мисури. „Така че американците трябва да се притесняват, че чуждестранен лидер, като президента на Сърбия, който се среща с Доналд Тръмп-младши, може да се опита да повлияе на външната политика на страната ни, като предоставя услуги на сина на президента.“

След като вечеря със сръбските авторитарни лидери, Тръмп-младши се присъедини към българските крипто каубои - в неделя той отиде на среща в София, българската столица, организирана от Nexo. Nexo трябваше да плати 45 милиона долара санкции на Комисията по ценни книжа и борси на САЩ и на държавните власти заради твърдения, че е нарушила правилата за сигурност. Компанията напусна САЩ през 2022 г., позовавайки се на липсата на регулаторна яснота. Сега Nexo казва, че се завръща с очакването, че Тръмп, който пусна свои собствени „Тръмп Цифрови карти за търговия“ или колекционерски цифрови активи, ще наклони регулаторната област в своя полза. Тръмп-младши сякаш ги насърчаваше в това убеждение.

„Ключът към всичко ще бъде регулаторната рамка“, каза той на бизнесмените. „Много неща ще се променят в много близко бъдеще и мисля, че администрацията на баща ми ще се опита да направи това ефективно.“

Тръмп-младши се срещна и с Бойко Борисов, бивш министър-председател на България.

В Букурещ, на конференцията „Trump Business Vision 2025“, Тръмп-младши се срещна с Йон Тиряк, бизнесмен милиардер и бивша тенис звезда, който е управлявал младия Борис Бекер и по-късно е обвинен в облагодетелстване от непрозрачни приватизационни сделки в хаотичната посткомунистическа епоха на страната. Тръмп-младши също така споделяше трибуна на едно събитие с Дан Диаконеску - екстравагантен медиен магнат и популис, осъден през 2015 г. за изнудване на пет години затвор.

Друга фигура в балната зала в Букурещ беше Себастиан Гита, бизнесмен и бивш парламентарист, който избяга от Румъния през 2016 г., след като беше обвинен в множество обвинения в корупция, пране на пари и търговия с влияние. Въпреки че е арестуван в Сърбия на следващата година и все още е изправен пред правни проблеми, той е смятан за значителен задкулисен оператор в румънските медии и политика, особено чрез собствеността си на влиятелния телевизионен канал Romania.

„Това не са срещи, които се случват случайно“, казва европейски дипломат с подробни познания за региона. „Когато имате работа с някой от профила на Тръмп-младши, всяка среща е режисирана – и фактът, че това са хората, към които е бил насочен, говори много за естеството на пътуването му.“

Подходът на американския президент към външната политика често се описва като „транзакционен“. Докато румънците се готвят да гласуват и на втори тур, поне един от техните кандидати за президент приема това буквално.

Понта, бившият румънски премиер, каза, че смята за свой дълг да изгради тесни връзки с администрацията на Тръмп. Той добави: 

„Иска ми се да имаше голф игрище на Тръмп в Букурещ.“

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата