След като години наред ЕС намаляваше зависимостта си от руския газ, през следващите две години той ще затвори напълно крановете, съобщи „Киев Индипендънт“.
На 6 май Европейската комисия (ЕК) представи подробна пътна карта за пълно прекратяване на енергийната зависимост на Европейския съюз от Русия до 2027 г.
Планът е описан като най-всеобхватното усилие на блока досега за прекратяване на вноса на руски газ, нефт и ядрено гориво - зависимост, която според критиците отдавна е компрометирала суверенитета на ЕС и е финансирала военната машина на Кремъл в Украйна.
„Енергията, която идва на нашия континент, не бива да плаща за агресивна война срещу Украйна“, заяви председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен и добави: „Ние дължим това на нашите граждани, на нашите компании и на нашите смели украински приятели“.
Зависимостта на ЕС от руската енергия е намаляла значително от 2021 г. насам, когато руският газ представляваше 45% от вноса. Сега тази цифра възлиза на 19%, се посочва в изявление на ЕК.
Руските въглища вече са забранени, а вносът на петрол е спаднал от 27% в началото на 2022 г. до едва 3%. И все пак, както признава Комисията, през 2024 г. е имало скромно възстановяване на вноса на руски газ, което е предизвикало спешни призиви за координирано постепенно спиране на вноса.
Съобщението от 6 май съдържа поетапен план за намаляване на европейските парични потоци в хазната на Кремъл. Всички нови договори за руски газ - както втечнен (LNG), така и тръбопроводен - ще бъдат забранени, а покупките на спот пазара ще бъдат прекратени до края на 2025 г.
ЕС има за цел да спре целия останал внос на газ от Русия до 2027 г. Националните правителства, включително приятелски настроените към Кремъл - Унгария и Словакия, ще трябва да представят индивидуални планове за постепенно прекратяване на вноса до края на годината. Това включва и предсрочно прекратяване на дългосрочни договори, като Комисията счита, че нахлуването на Русия създава форсмажорни обстоятелства, което позволява на европейските компании да прекратят договорите предсрочно без последствия.
Пътната карта е насочена и към често пренебрегвания износ на ядрена енергия от Русия. Държавите членки, които все още разчитат на проектираните в Русия реактори, ще бъдат подтикнати да осигурят алтернативни източници на ядрено гориво. Брюксел също така ще предприеме действия за блокиране на нови договори, включващи руски обогатен уран, и ще подкрепи производството на медицински радиоизотопи в ЕС в рамките на нова „Инициатива за европейска долина на радиоизотопите“.
Комисарят по въпросите на енергетиката Дан Йоргенсен показа предизвикателен тон при обявяването на плана.
„Повече няма да се внася евро във военното ковчеже на Русия. Вашият газ ще бъде забранен. Вашият флот в сянка ще бъде спрян“, каза комисарят.
Все пак планът зависи от крехък баланс. ЕС трябва да се справи с постепенното спиране на доставките, без да предизвика недостиг на енергия или ценови шокове, особено в момент, когато европейските избиратели стават все по-предпазливи от нарастващите разходи за живот, пише БГНЕС.
ЕК твърди, че разширеният капацитет за втечнен природен газ - който се очаква да нарасне с 200 млрд. куб. м до 2028 г. - в съчетание с намаляващото търсене на газ ще улесни прехода.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.