Министерството на външните работи на Румъния реагира на изявленията на руския президент Владимир Путин, който в пропаганден документален филм заяви, че Румъния и България са допринесли за напрежението, довело до войната в Украйна.
Според Путин, ние и съседката ни носим отговорност, тъй като сме приели американски бази на своите територии.
„Присъединяването на Румъния към НАТО представлява суверенната воля на гражданите на Румъния и съюзническите държави. В същото време членството на Румъния в НАТО не представлява заплаха за сигурността на никого. Това е конкретно и демонстрируемо. Президентът Путин използва същите познати наративи, които послужиха като претекст за брутална анексираща война. Единствената държава, която заплашва регионалната сигурност в Европа, е Руската федерация чрез незаконната и непровокирана война, белязана от множество военни престъпления срещу замърсяване на цивилното население в Украйна и удвоена от руска кампания за дезинформация и анти-ЕС и НАТО пропаганда", заяви говорителят на външното министерство на страната Андрей Църня.
Той заяви, че Румъния ще продължи да защитава своите интереси за сигурност с пълен суверенитет в двойното си качество на съюзник в НАТО и държава-членка на ЕС.
В пропагандния документален филм „Русия. Кремъл. Путин. 25 години“, излъчен от руската държавна телевизия „Россия-1“, се появяват архивни кадри с кремълския лидер, в които той заявява в по-стара реч пред световните лидери, че „в България и Румъния се появяват така наречените леки предни американски бази, по една във всяка страна. И ние имаме пълното право да се запитаме открито: срещу кого се извършва това разширяване?“.
Видео поредицата продължава с изявления на Путин в настоящето, обясняващи направените по това време твърдения:
„Това е посланието, което исках да предам на нашите партньори и колеги, с надеждата, че ще ни изслушат и ще коригират отношението си към Русия. Но, за съжаление, не бяхме изслушани. Тоест, чуха, но не реагираха правилно. В крайна сметка това доведе до днешните трагични събития в Украйна“, каза руският президент.
„Русия. Кремъл. Путин. 25 години“ е 90-минутен документален филм, заснет от пропагандиста Павел Зарубин, с поредица от интервюта, записани през пролетта на 2025 г., който представя „постиженията“ на Владимир Путин по време на управлението му, според изданието Meduza. Във филма Путин защитава анексирането на Крим от Русия и оправдава пълномащабното нахлуване в Украйна, атакува „западните ценности“, размишлява кой може един ден да го замести и казва, че „се надява“, че никога няма да му се наложи да използва ядрени оръжия.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Очакванията за скорошен край на войната в Иран окрилиха Wall Street
Кадър на деня за 20 май
Все повече централни банкери във Фед са отворени за повишаване на лихвите
Бари Бранд: Технологичната икономика отваря нова страница между българския и британския бизнес
Лингорски: Аутомотив индустрията има ключова роля в икономиката
Георги Дучев: "Евровизия" ще бъде по-голям тест за страната ни от домакинството на Giro d’Italia
Възрастта при напълняване влияе върху риска от рак?
Лекари разкриха какво пият всяка сутрин за по-здрав черен дроб
Христо Янев: Изминахме тежък път, но направихме феновете горди
Душан Косич след финала: Щастлив съм от играта, но разочарован от края
Късна емисия
Рецепта за пържени филийки с канела
След 44 години: Астън Вила грабна трофей в Европа, Емери е „Кралят на ЛЕ“
Турицов с огромно разкритие за бъдещето си
Стоичков с много силни думи след триумфа на ЦСКА
Ясни са съдиите за битките за оцеляване в Първа лига
Емоционалният Янев: Тези четири букви са всичко за мен
"Червена" България ликува след драма с дузпи! ЦСКА грабна Купата + ГАЛЕРИЯ
21 май – ден, който сбъдва желания!
Днес е Спасовден!
Важно поверие за Спасовден: Който не празнува, няма да се спаси
Таро карти за юни за всяка зодия
Дневен хороскоп за 21 май, четвъртък
Психотерапевтът Милица Бельовска: Тийнейджърите не искат лекции, а разбиране
След триумфа на DARA: Bild показа „скритите съкровища“ на България
Все повече хора си правят пластични операции, за да приличат на генерирани от ИИ
Защо децата са все по-жестоки?
Пентагонът намалява бригадите си в Европа от четири на три
България остава с най-висока годишна инфлация в еврозоната за април – 6 на сто
Как се промени светът след последната титла на Арсенал през 2004 година
Гледайте на живо: SpaceX изстрелва новата си мегаракета Starship V3 на 21 май
Откриха нов вид „усмихнат“ паяк в Хималаите
Разгадана е мистерията около произхода на вулкана Етна
Гърбат кит постави абсолютен рекорд с епично пътешествие до Австралия
Разкриха тайните на Великата китайска стена: Намериха скрити артефакти
„Джеймс Уеб“ предизвиква науката: Вселената може да е два пъти по-стара