Индия и Пакистан се споразумяха за прекратяване на огъня в събота след часове водени от САЩ преговори, слагайки край на най-тежкия военен конфликт между съперниците с ядрено оръжие от десетилетия. Часове по-късно обаче те се обвиниха един друг в нарушаване на споразумението.
Външният министър на Индия Викрам Мисри каза късно в събота, че Пакистан многократно е нарушил споразумението за прекратяване на огъня между двете страни.
“Призоваваме Пакистан да предприеме подходящи стъпки за справяне с тези нарушения и да се справи със ситуацията сериозно и отговорно“, каза той на пресконференция в Ню Делхи. Мисри добави, че индийската армия “отмъщава“ срещу това, което той описа като “нахлуване на границата“.
Докато беше в Исламабад, външното министерство на Пакистан обвини индийските сили за инициирането на нарушаването на примирието.
Министерството каза, че Пакистан остава ангажиран със споразумението и неговите сили се справят със ситуацията отговорно и сдържано. По-рано външният министър Исхак Дар каза, че Пакистан ще обмисли деескалация, ако Индия спре по-нататъшни атаки.
Според Дар Саудитска Арабия и Турция са изиграли важна роля в улесняването на споразумението за прекратяване на огъня, което влезе в сила в 16:30 ч. местно време и доведе до повторното отваряне на въздушното пространство на страната за всички видове полети.
Командирът на индийското крило Вьомика Сингх каза на пресконференция в Ню Делхи, че нейната страна се е ангажирала с “неескалация, при условие че пакистанската страна отвърне със същото“.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп, който обяви примирието в своята платформа Truth Social, приветства двете нации за споразумението.
"Поздравления и за двете страни за използването на здрав разум и голяма интелигентност. Благодаря ви за вниманието към този въпрос!”, се казва в съобщението на американския президент.
Междувременно пакистански официален представител заяви, че най-малко 11 души са били убити и 56 други ранени при, както той каза, индийски обстрел в няколко района близо до линията на контрол в Кашмир. Премиерът на страната Шехбаз Шариф каза, че Пакистан е отговорил след ракетните атаки на Индия през нощта срещу въздушни бази и други места.
Индия отрича да е удряла цивилни цели.
Въоръжени мъже застреляха и убиха най-малко 26 туристи в курорта Пахалгам в контролирания от Индия Кашмир на 22 април, което беше голяма промяна в регионален конфликт, който до голяма степен пощади цивилни. Неидентифицираните стрелци са ранили и други 17 души.
Група, наречена Кашмирска съпротива, за която Индия обвинява Пакистан, че подкрепя, пое отговорност за атаката.
Новият кръг от конфронтация беше още една ескалация на продължил десетилетия конфликт за оспорвания регион Кашмир, който започна след кървавото разделяне на Индия през 1947 г.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Нидерландски съд забрани на Grok да генерира голи снимки
Nasdaq навлезе в корекция заради противоречивите послания за войната в Иран
Страните от ЕС напредват с плановете за центрове за депортиране в трети страни
Китай е забранил на главния изпълнителен директор на стартъпа Manus да напуска страната
Кои са спорните моменти в Закона за прозрачност и представителство на интереси
Лихвите по новите депозити растат през февруари на месечна, но намаляват на годишна база
Пет храни и билки с диуретичен ефект за лекота и здраве
Тръмп отложи с 10 дни ударите по ирански енергийни обекти след искане от Техеран
Полицията с призив: Издирва се жената, наръгала четирима души в София
Volkswagen изтегля 100 000 електромобила в Европа заради дефектни батерии
Лекари съветват хората над 50 години да не се къпят всеки ден
Учени разгадаха жизнения цикъл на мозъка: Как се променяме през годините
Косово на един мач от Мондиал 2026 след сензационно 4:3
Босна си подари мач с Италия след драма с дузпи срещу Уелс
Мойс Кийн като Скилачи - вкара в пет поредни мача
Италия не се огъна! 2 гола след почивката срещу Северна Ирландия
И червен картон не спря Франция срещу Бразилия на Карлето
Ана Калинская
Таро карта за 27 март, петък
Дневен хороскоп за 27 март, петък
Smart Care реализира 10000 поръчкови душ кабини в София – Какви са съветите на екипа?
Нумерологична прогноза за април 2026
Здравословно отслабване без диети – какво наистина работи
Тест: 3 магични кутии разкриват какво ви очаква в близко бъдеще
Пазар: Цените на електромобилите втора ръка падат много по-бързо от колите с ДВГ
Путин сравни войната в Близкия с пандемията от COVID‑19
Нова мода: Употребявани коли от Китай заливат пазара в ЕС
Тийнейджър уби майка си с чук след съвети от AI (ВИДЕО)
Третокласници от Нови пазар участваха във викторина за Първо българско царство
Учени: Може да пропускаме сигнали от извънземни заради космически „шум“
Откриха скелета на д’Артанян, твърдят археолози
През 1883 г. Луната неочаквано става синя, а Слънцето – „великолепно зелено“: Какво е обяснението?
Материали-чудо могат да направят обектите „невидими“
Учени създадоха първия атлас на мозъка: Как се променя той с възрастта
Загадъчен сигнал доказва съществуването на първични черни дупки?