Папа Лъв XIV каза на световните еврейски общности, че иска да засили диалога на Римокатолическата църква с тях, предаде Ройтерс.
Новият понтифик изрази тази позиция, след като отношенията между Ватикана и Израел се влошиха заради войната в Израел.
Първият папа, роден в САЩ, изпрати писмо до равин Ноам Маранс, ръководител на Комисията за междурелигиозни отношения на Американския еврейски комитет. Лъв XIV снощи публикува писмото и в социалната мрежа "Екс".
"Вярвайки в помощта на Всевишния, обещавам да продължа и да укрепя диалога и сътрудничеството на Църквата с еврейския народ в духа на (декларацията) "Ностра етате" (Nostra Aetate, "В нашия век")", пише Лъв XIV.
"Ностра етате" е ключов документ от Втория ватикански събор на Католическата църква от 1962 – 1965 г., който отхвърля концепцията за колективната вина на евреите за смъртта на Исус и призовава за диалог с нехристиянските религии. Кратката декларация бележи революционна промяна в отношенията между католици и евреи, белязани от векове наред на преследвания и съмнения.
Благодарение на диалога през следващите две десетилетия папа Йоан Павел II стана първият понтифик, посетил синагога, а през 1986 г. той произнесе в главния храм на Рим слово, в което определи евреите като "наши любими по-големи братя". След като години наред отношенията между Ватикана и Израел често се изостряха, през 1993 г. те сключиха "фундаментално споразумение" и на следващата година си размениха пълноценни дипломатически посланици.
Източник на Ройтерс във Ватикана каза, че в неделя Маранс ще присъства на литургията за интронизацията на папа Лъв XIV. Очаква се събитието да бъде уважено от повече от 10 еврейски лидери от цял свят, добави източникът. Все още не е ясно дали на месата ще присъства и някой от по-висшите представители на израелското правителство.
Покойният папа Франциск често беше обвиняван в антисемитизъм, а отношенията между Ватикана и Израел се влошиха след началото на войната в Ивицата Газа през 2023 г., отбелязва Ройтерс. На 7 октомври 2023 г. бойците на "Хамас" нападнаха Израел и убиха около 1200 души. Освен това ислямистите взеха около 250 заложници. Оттогава в Ивицата Газа загинаха над 52 000 палестинци.
Франциск, който посети Светите земи през 2014 г., през ноември миналата година предложи световната общност да проучи дали военната кампания на Израел в Газа не представлява геноцид, като това беше една от най-ярките му критики към израелските действия във войната срещу "Хамас".
(БТА)

Русия се завръща в Южна Америка, след като САЩ пуснаха танкер да достави петрол в Куба
Русия трудно ще изпълни заплахата да пренасочи газа от Европа към други клиенти
Южнокорейският индекс Kospi поведе загубите в Азиатско-Тихоокеанския регион
Екип на ЦКБ засади 180 фиданки от бял бор в екоинициатива до Перник
BYD очаква износът на автомобили за 2026 г. да надмине предишната прогноза
Данните за инфлацията в еврозоната ще бъдат във фокуса на инвеститорите тази седмица
Експерти за Закона за лобизма: Няма прозрачност и може да бъде опасен
Рискът от камъни в бъбреците е по-висок лятото
70% от работодателите планират да увеличат заплатите
Екип на ЦКБ засади 180 фиданки от бял бор в еко инициатива до Перник
Българската историческа драма "Константин Философ" тръгва по Bulgaria ON AIR от 2 април
Хотелиер: Държавата да промотира българските курорти
Когато Италия за последно игра на Мондиал
Гръм от "Герена"! Левски обявява новия собственик!
Лудогорец готви топ трансфер! Разградчани отмъкват без пари национал на България
Иран се жалва на ФИФА заради унищожена спортна инфраструктура
Ясно е коя телевизия в България ще дава "Мондиал 2026"
След големия допинг скандал: Йомов се завръща във футбола
Магия за 15 минути: Как да се почувстваш като кралица (дори в делник)
Ароматното начало на деня – как да изберете най-доброто кафе за дома
Екип на ЦКБ засади 180 фиданки от бял бор в екоинициатива до Перник
Историческата драма „Константин Философ“ тръгва по Bulgaria ON AIR от 2 април
Седмичен хороскоп за 30 март – 5 април 2026
Reebok пренаписва правилата между спорт и стил
Ая Касабова е избрана за ветроходец на 2025 г
Мъж обра квартира във Варна
Турция е засякла 275 съмнителни обекта във водите на Черно море от началото на войната в Украйна
Възрастен плевенчанин открадна 5 консерви от супермаркет във Варна
Българската историческа драма „Константин Философ“ тръгва по Bulgaria ON AIR от 2 април
Варненец преби зверски и ограби чужденец в "Аспарухово"
Защо никой не смее да отвори гробницата на първия китайски император вече 2200 години?
Инцидент: Астронавт на НАСА загуби говора си в космоса, лекарите са в недоумение
Четири възможни сценария за еволюцията на Венера са разкрити чрез 234 хил. симулации
Сателитни данни разкриват изненадващи промени в сладководните запаси на Арктика
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето