Първият пряк руско-украински диалог за последните три години даде добри резултати, каза късно снощи специалният пратеник на президента Владимир Путин по въпросите на инвестициите Кирил Дмитриев, цитиран от Ройтерс и ТАСС.
"Добри резултати от първия за три години диалог между Русия и Украйна: най-голямата размяна на военнопленници, работни варианти за прекратяване на огъня, разбиране на позициите и продължаване на диалога", посочи в публикация в Екс Дмитриев, който е шеф на руския суверенен фонд и един от най-запознатите със САЩ представители на руския елит, предаде БТА.
Той допълни, че всичко това е нямало да бъде възможно без американския президент, вицепрезидента Джей Ди Ванс, Стив Уиткоф, Марко Рубио и другите членове на екипа на Доналд Тръмп.
Вчера в Истанбул се състояха преговори между Русия и Украйна. В рамките на дискусиите Москва и Киев се договориха да си разменят военнопленници по формулата "1000 срещу 1000", да представят в детайли виждането си за възможно бъдещо спиране на огъня, а също и да продължат преговорите.
Ръководителят на руската делегация, президентският помощник Владимир Медински, каза, че Русия е доволна от резултатите от срещата, отбелязва ТАСС.
Украинският министър на отбраната Рустем Умеров, който ръководеше делегацията на Киев, уточни, че размяната на военнопленниците ще стане "в близко бъдеще", посочва ДПА.
След разговорите обаче украинският президент Володимир Зеленски изрази съжаление, че те по думите му са се превърнали в пропусната възможност за мир.
"Тази седмица пред нас се откри реален шанс да постигнем напредък към прекратяване на войната – ако Путин не го беше дострашало да дойде в Турция", написа украинският лидер в Екс от кулоарите на срещата на върха на Европейската политическа общност (ЕПО) в Албания.
Зеленски посочи, че е бил "готов да се срещне лично с Путин за решаване на всички ключови въпроси", но руският президент не се съгласил с нищо.
В края на миналата седмица украинският лидер публично призова руския си колега да се срещне с него в Истанбул. Путин не отговори и вместо това изпрати делегация на по-ниско равнище за преговорите в Турция.
В рамките на разговорите в Тирана Зеленски каза, че съюзниците на Киев трябва да наложат нови санкции, ако Москва не приеме безусловно примирие.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Dow Jones и Nasdaq затвориха на ръба на корекцията
Тръмп обмисля завземане на ключовия за иранския износ на петрол о. Харг
Решението на Пауъл за мястото му в борда на Фед може да определи лидерството на Уорш
Психолог: Стресът на работа е измерим, но технологиите не трябва да са психотерапевти
Защо войната в Иран е провал за САЩ?
Столична община ще инвестира над 224 млн. лв. във ВиК и ремонти на улици
Постната баклава - част от пролетната трапеза за Благовещение
Сигнал от HelpBook: Неправомерно източиха средства от кредитната ми карта
НАСА ускорява темпото с по един робот към Луната всеки месец от 2027 г.
Великден 2026: По-малко шоколад за повече пари
Иран нападна Ерусалим: Чуха се експлозии и предупредителни сирени
Спортът по телевизията днес, 21 март
Мачовете по телевизията днес, 21 март
Борнемут и Манчестър Юнайтед си спретнаха зрелищно реми на „Виталити“
Байерн Мюнхен - Унион Берлин
Евертън - Челси
Край на мълчанието! „Извършителят“ на дузпата от мача Левски-Локо Пд проговори
Таро карта за 21 март, събота
Дневен хороскоп за 21 март, събота
Финансови постъпления очакват тези 4 зодии през април
Чък Норис почина на 86 години
Означава ли потта, че тренировката е по-ефективна
Домашните хакове, които помагат да бъдем по-здрави
Затварят участък от булевард "Осми приморски полк" на 26 март
Актьорът Михаил Мутафов бе отличен за цялостно творчество
Представиха първите влакове "Шкода", които ще возят пътниците с модерни мотриси
Хванаха за ден 34-ма шофьори с алкохол или наркотици
Хороскоп за 21 март 2026
Веласкес очаква тежък мач срещу Черно море
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона
Луната отново е на фокус: НАСА подготвя ракетата „Артемис“ за полет през април
Китай набеляза вулканичен район за първото си кацане на Луната