След нахлуването си през 2022 г., президентът на Русия Владимир Путин иска да сложи край на войната в Украйна при свои условия. И в сложните дипломатически маневри от последните седмици руският лидер успя да защити подхода си за договаряне на всеобхватно мирно споразумение, като същевременно продължи да води война в Украйна, която според него върви в неговата посока, пише The New Yrk Times.
Неговата твърда позиция устоя на натиска от Украйна, от Европейския съюз и доскоро от Съединените щати за незабавно прекратяване на огъня преди започване на мирни преговори. След разговор с Путин по телефона в понеделник, президентът Тръмп заяви, че приветства преките преговори между Украйна и Русия за прекратяване на огъня и по-широко споразумение за прекратяване на войната, като по този начин окончателно скъса с предишното си обещание за бързо прекратяване на конфликта.
Но дипломатическата победа на Путин може да подкопае по-широките му икономически цели за нормализиране на отношенията със Съединените щати.
След разговор с Путин, Тръмп подчерта, че икономическото сближаване на САЩ с Русия ще дойде след мир в Украйна, а не преди това. Ако Тръмп държи двата въпроса преплетени, това би могло да ограничи Русия до икономическо чистилище, с малък непосредствен шанс за облекчаване на западните санкции или за връщане на чуждестранните инвестиции, блокирани от Тръмп.
„Русия иска да осъществява мащабна търговия със Съединените щати, когато тази катастрофална „кървава баня“ приключи, и аз съм съгласен“, заяви Тръмп в изявление в понеделник след разговора.
Вицепрезидентът Джей Ди Ванс изрази същата гледна точка, но с още по-категорични думи.
„Вижте, има много икономически ползи от размразяването на отношенията между Русия и останалия свят, но няма да получите тези ползи, ако продължавате да убивате много невинни хора“, каза той пред репортери в понеделник на път за Вашингтон, след като се срещна с президента на Украйна Володимир Зеленски в Рим предишния ден.
Избирайки да се стреми към капитулация на Украйна пред икономическите ползи, Путин най-вероятно се ръководи от убеждението, че времето е на негова страна.
Цената на петрола, основният източник на приходи в бюджета на Русия, се стабилизира на около 65 долара за барел, след като се срина в дните след обявяването на глобалните тарифи от Тръмп през април. Отлагането на тези тарифи от Тръмп спаси Кремъл от необходимостта да прави значителни съкращения на военните си разходи . Въпреки че руската икономика се забавя тази година, тя продължава да се разраства с темпове, които правят финансова криза малко вероятна. Правителството очаква брутният вътрешен продукт да се увеличи с около 1,5% тази година.
Путин многократно е заявявал, че Русия не се страхува от нови западни санкции, защото Кремъл е станал по-умел в адаптирането към тях. Последната партида санкции на Европейския съюз беше отхвърлена от руските пропагандисти като слаба, докато Тръмп посочи, че Съединените щати биха могли да се въздържат от нови санкции, позовавайки се на шанс за напредък в преговорите.
Последните бюджетни данни на Русия показват, че стратегията на страната за предлагане на все по-високи бонуси и заплати за новобранци работи. Анализаторите изчисляват, че въпреки много високите бойни жертви на Русия, страната набира повече войници, отколкото губи от смърт и сериозни наранявания.
А на фронтовата линия в Украйна темпът на настъпление на Русия се ускори този месец след слабите успехи по-рано тази година, което предполага, че армията на Путин може да се готви за поредна мащабна лятна офанзива.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.