Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен осъди смъртоносната вълна от удари срещу Газа и я определи като “отвратителна”. Израел нанесе удари срещу граждански обекти в Газа, включително училище, превърнато в убежище. Думите ѝ дойдоха по време на телефонен разговор с краля на Йордания Абдула II, съобщава АФП.
Спасители заявиха, че израелските удари са убили най-малко 52 души в ивицата Газа на 26 май, 33 от които в училище, превърнато в убежище, в рамките на подновена офанзива за унищожаване на Хамас, която предизвика международно осъждане.
“Разширяването на военните операции на Израел в Газа, насочени срещу гражданска инфраструктура, сред която училище, служещо за убежище на разселени палестински семейства, и убиването на цивилни, включително деца, е отвратително“, каза Урсула фон дер Лайен.
“Европейската комисия винаги е подкрепяла и ще продължи да подкрепя правото на Израел на сигурност и самоотбрана. Но тази ескалация и непропорционалното използване на сила срещу цивилни не могат да бъдат оправдани от хуманитарното и международното право“, предупреди фон дер Лайен.
Председателят на ЕК поиска от Израел “незабавно да възстанови доставките на хуманитарна помощ в съответствие с хуманитарните принципи, с участието на ООН и други международни хуманитарни партньори“.
Европейският съюз се бори да окаже влияние върху конфликта поради дългогодишните разделения в блока между страните, които подкрепят Израел, и тези, които се считат за по-пропалестински настроени. Въпреки това, откакто Израел поднови офанзивата си в Газа, набира скорост натискът върху страната.
Миналата седмица ЕС започна преразглеждане на споразумението си за асоцииране с Израел заради предполагаеми нарушения на правата на човека в Газа, след като 17 от 27-те му държави-членки подкрепиха тази стъпка. / БГНЕС
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.Had an in-depth phone conversation with @KingAbdullahII.
We discussed the deteriorating humanitarian situation in Gaza. I reiterated the EU’s strong call for Israel to lift the blockade.
We also talked about the EU–Jordan Partnership and the situation in Syria.
Read-out ↓
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) May 27, 2025

Кадър на деня за 27 август
Американските борси се оцветиха в зелено покрай подема на акциите на Nvidia
Димитър Радев: Наличната информация подкрепя ново повишение на лихвите от ЕЦБ
Държавата ще подкрепи тежкотоварния трафик с 55 млн. евро
София предлага рекорден бюджет от 1,5 млрд. евро за 2026 г.
Big Tech обединява усилия срещу бъдещи кибератаки с изкуствен интелект
Времето днес, 28 август: Слабо захлаждане и дъждове с гръмотевици
Хороскоп за 28 август 2026: Лъвовете ще бъдат в центъра на вниманието днес
Шоколадова торта без яйца и масло
Италия въвежда глоби за пешеходци с телефони в ръка
Рецепта за Алу гоби на фурна с подправки
ЦСКА отпадна от Лига Европа след загуба от ОФИ (Крит) и на реванша
Кристъл Палас – Манчестър Сити
Байерн Мюнхен – Щутгарт
Славия - Септемрви
ЦСКА 1948 – Локомотив Пловдив
Милан – Венеция
Барса продължи наказателната акция, Родри дебютира
Нумерологична прогноза за 28 август
Неща, които ви карат да изглеждате слаби пред другите
Салата със сьомга, авокадо и краставица
Таро карта за 28 август, петък – Петица чаши
Дневен хороскоп за 28 август, петък
Задължителни ястия за Секновение на 29 август
Стимулирането на блуждаещия нерв превръща ученето в трайно
Черницата подкрепя чревното здраве
Как да се предпазим от антракс, когато огнището е вече факт?
Аглутинация на сперматозоидите – защо се слепват и кога това пречи на зачатието?
Болничната асоциация поиска спешна среща със здравното министерство заради недостига на кръв
Може ли липсата на секс да се отрази на здравето?
Гордън Браун с тревожна прогноза: Европа не е била толкова близо до Трета световна война от 60-те
Президентската битка се заплита: Кой може да стигне до балотаж?
Туристи изчакват края на работния ден на спасителите, за да пренебрегнат забраната за къпане в морето
Всеки трети в ЕС плаща за стрийминг, в България – едва един на десет
Президентският вот наближава: Кои са обявените кандидати
Една трета от директорите в публичните дружествата у нас трябва да са жени