Няколко клиенти на Tesla във Франция съдят производителя на електрически превозни средства, управляван от Илон Мъск, твърдейки, че автомобилите са се превърнали в "крайнодесни" символи, които увреждат репутацията им, заяви тази седмица адвокатската кантора, която ги представлява.
Около 10 лизингополучатели на Tesla искат да прекратят договорите си и да си възстановят съдебните разноски в Търговския съд в Париж, заявявайки, че автомобилите са се превърнали в "крайнодесни тотеми" след подкрепата на Мъск за президентската кандидатура на Доналд Тръмп и крайнодясната партия "Алтернатива за Германия".
"Поради действията на Илон Мъск автомобилите с марка Tesla се превърнаха в силни политически символи и сега изглеждат като истински крайнодесни "тотеми", за ужас на онези, които са ги придобили с единствената цел да притежават иновативно и екологично превозно средство", се казва в изявление на адвокатската кантора GKA, цитирано от френски медии.
В изявлението се споменава и моментът, когато милиардерът предизвика възмущение, качвайки се на сцената и изпълнявайки нацистки поздрав. Мъск отрече жестът да е нацистки поздрав и определи критиките като "мързелива атака".
Ищците заявиха, че действията му сега означават, че са възпрепятствани "да се насладят напълно на колата си".
Tesla предлага възможност за лизинг на кола и по-късно закупуване или за отказ от лизинга.
Смяна на предавките на Tesla
Притежаването на Tesla някога е било символ на статус, но автомобилите в Европа и Съединените щати са били нападани и обезобразени от вандали.
Съобщава се, че някои собственици на Tesla поставят стикери на колите си с надпис "Купих това, преди Илон да полудее".
Продажбите на автомобила също спаднаха рязко, откакто Мъск влезе в политиката.
До миналата седмица Тръмп и Мъск изглеждаха близки съюзници, като Мъск го подкрепяше както финансово, така и публично по време на президентската му кампания през 2024 г. Мъск участваше и в така наречения Департамент за ефективност на управлението (DOGE), стремеж на администрацията на Тръмп да съкрати правителствените програми.
Връзката между най-богатия и най-влиятелния мъж обаче се разпадна публично след „големия красив законопроект“ на Тръмп, който има за цел да ускори политиката относно разходите. Той съдържа стотици предложени промени, които биха повлияли на здравеопазването и други промени в социалните помощи.
Мъск твърди, че разходите по законопроекта ще увеличат „вече гигантския бюджетен дефицит“ и ще „натоварят американските граждани със смазващо неустойчив дълг“. Тръмп пък каза, че Мъск е знаел за плановете му за законопроекта, но му се е противопоставил едва когато е научил, че той ще засегне Tesla.
Мъск вече се отказа от коментарите си в социалната си мрежа X, че Тръмп трябва да бъде подложен на импийчмънт и че президентът е споменат в досиетата на сексуалния престъпник Джефри Епщайн.
Euronews Next се свърза с Tesla, но не получи отговор към момента на публикуването.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Тръмп ще посети Китай на 14 и 15 май за среща със Си Дзинпин
Европейските фондови борси затвориха с повишения
Meta съкращава стотици работни места в различни отдели, включително в Reality Labs
Правителството даде дерогация за внос на руски части за АЕЦ "Козлодуй"
С колко дрона и ракети разполага Иран
Четири от индексите на БФБ затвориха на зелено
Д-р Антон Койчев: "Кутията на Пандора" с разходите я отвори ПП-ДБ, България има нужда от стабилност
Майк Тайсън: Дейвид Бенавидес беше третиран несправедливо в бокса
Петър Витанов: Търсим партньори само сред тези, които не искат нови сглобки
Мартин Димитров: Светим на червено заради 600 млн. евро дефицит в бюджета
Централна емисия
Централна емисия
Поправителен: Италия започва похода си към Мондиал 2026
Майо Барбейто
Цунами надъха Левски в битката за титлата + ВИДЕО
ФИФА с важна новина за Мондиал 2026
Сенегал обжалва пред КАС скандалното решение за Купата на Африка
Легенда на Ливърпул е с деменция
Любовен хороскоп за април 2026
Британската банда High Vis пристига в София с експлозивна смесица от постпънк и модерен рок
Лесни трикове за професионален грим вкъщи
40 години Seven Churches: POSSESSED с концерт в София
5 трика, с които да преборите пролетната умора
Серийната драма „На границата“ започва по Bulgaria ON AIR
Средната скорост дава ефект: Има по-малко инциденти в участъците
Пак скачат таксите: Висшето образование се превръща в лукс
Иран каза кораби на кои държави могат да преминават през Ормузкия проток
Близо 100 аборта на момичета под 15 години са направени у нас за 2025 г.
Експерт: Данъчните ставки в България би трябвало да се хармонизират със страните в ЕС
Какво време ни очаква утре?
В окото на бурята: Учен разказва какво е да попаднеш в торнадо
Китай изпробва гъвкав робот за зареждане на сателити в орбита (видео)
Откриха мистериозни пирамиди в Антарктида: Чии следи са скрити под снега и леда
Плюшена играчка, пусната от стратосферата, постави нов световен рекорд (видео)
Учени установиха генетичния предел при клонирането на бозайници
Илън Мъск с нова амбициозна идея: Петаватов изчислителен клъстер на Луната