Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че е „крайно време“ Америка да отпразнува военните си победи. Той проведе масов парад по случай 250-годишнината на американската армия на фона на национални протести.
Вашингтон беше блокиран, а въздушното пространство на столицата беше затворено за полети, докато 6500 войници маршируваха по булевард „Конститушън“, а хеликоптери прелетяха над тях, изпълнявайки дългогодишната амбиция на президента Тръмп да организира военен парад - първият, проведен в американската столица от повече от 30 години.
Празненствата се състояха само часове след като политик от Демократическата партия и съпругът ѝ бяха застреляни в дома си в Минесота от мъж, за когото се смята, че се е представял за полицай. Заплахи срещу други политици в Тексас бяха отправени в ден на широко разпространени вълнения и протести срещу администрацията на Тръмп, съвпаднали със събитието за 46 милиона долара в събота.
Говорейки след едночасов парад по булевард „Конституция“, президентът Тръмп похвали американските войници за службата им в големи войни – от Войната за независимост до Втората световна война и войната в Персийския залив – и предложи САЩ да последват други страни в организирането на военни тържества.
„Всяка друга страна празнува своите победи. Време е Америка да го направи“, каза той. „Това правим и ние тази вечер. И гледайки това великолепно шоу, душите ни се изпълват с благодарност за всяко поколение воини, които са носили униформата чак до самото начало.“
В изказването си Тръмп сякаш намекна за опита за покушение, който е преживя в Пенсилвания миналото лято, когато, след като е беше прострелян в ухото, той извика: „Бийте се, бийте се, бийте се.“
В събота вечер президентът каза:
„Отново и отново враговете на Америка са научили, че ако заплашвате американския народ, нашите войници идват за вас. Вашето поражение ще бъде сигурно. Вашата гибел ще бъде окончателна и вашето падение ще бъде пълно и пълно. Защото нашите войници никога не се отказват, никога не се предават и никога не се отказват. Те се бият, бият се, бият се и печелят, печелят, печелят.“
В парада участваха пехотни части и военна техника, използвани във всяка голяма война, в която е участвала американската армия, включително танкове от Втората световна война, хеликоптери Apache, разположени в Ирак, и лека артилерия.
Тръмп наблюдаваше парада от трибуна зад бронирано стъкло. Към него се присъединиха първата дама Мелания Тръмп и няколко членове на кабинета му, включително вицепрезидентът Джей Ди Ванс и министърът на отбраната Пит Хегсет.
Организаторите на парада в събота заявиха, че очакват „стотици хиляди“ да присъстват, но изображения на празни места по трибуните по маршрута на парада предполагат, че посещаемостта може да не е била толкова висока, колкото се очакваше. Възможно е лошото време да е задържало мнозина по домовете си.
Хиляди други излязоха по улиците на най-големите градове в Америка, за да протестират срещу парада. Протести се проведоха в повече от 2000 града и населени места, организирани от движението „Без крале“ - коалиция от организации, призоваващи за „национален ден на неподчинение“.
Демонстрациите бяха до голяма степен мирни и отбелязаха най-големия изблик на опозиция срещу президентството на Тръмп, откакто той се завърна на власт през януари.
В Лос Анджелис обаче полицията – някои на коне – използва светкавични гранати и сълзотворен газ, за да отблъсне тълпа от протестиращи около федерална сграда, която беше фокус на голяма част от демонстрациите.
Властите в Тексас също предупредиха за „достоверни заплахи“, отправени срещу политически фигури, планиращи да присъстват на протести в Остин. Предупреждение беше изпратено от щатския Департамент за обществена безопасност в събота следобед – само часове след стрелбата в Минесота.
Почетният председател на Камарата на представителите Мелиса Хортман, 55-годишна, демократка, и съпругът ѝ бяха убити в Бруклин Парк. Щатският сенатор Джон Хофман, 60-годишен, също демократ, и съпругата му бяха обект на нападение в дома си в близкия Чамплин при свързана стрелба. Те оцеляха и оттогава са претърпели операция.
В момента се издирва заподозреният Ванс Боелтър, на 57 години, за когото се твърди, че се е представял за полицай.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
„Грийн Иновейшън“ и Stargate Hydrogen са подписали рамково споразумение за съвместни проекти
БРАИТ: С бюджет 2026 България изпраща лош сигнал на инвеститорите
Паническите разпродажби на Московската фондова борса продължават
"Булгаргаз" и Botas замразяват договора си за 15 месеца
Европейските пазари са в отстъпление след достигането на нов рекорд
SOFIX се понижи с 0,2%, оборотът на БФБ достигна 994 хил. евро
Късна емисия
Поколението Z иска гъвкавост, не офис: Всеки трети търси допълнителен доход
Късна емисия
Как технологиите за Луната и Марс ще преобразят живота ни до четвърт век
Екатерина Дафовска катастрофира на магистрала "Тракия" край Ямбол
Епична битка! Британец уби мечтата на Гришо в исторически мач на „Уимбълдън“
НА ЖИВО: Португалия – Испания 0:0
Кошмарен инцидент! Дафовска оцеля в катастрофа
Жалко! Наш талант отпадна на двойки от „Уимбълдън“
Паола Саулино
След скандалния казус „Балогун“: Шефът на ФИФА с официална позиция
Лилиум – как да я отглеждаме и да расте красиво
Таро карта за 7 юли, вторник
Здравословен чиа пудинг с тъмен шоколад
Юли обръща плановете на някои зодии: Ето кой ще спечели най-много
Дневен хороскоп за 7 юли, вторник
Мощният портал на 7/7 отключва късмета за 3 зодии
Черно морепредставя отбора за новия сезон в събота
Катя Дафовска претърпя тежка катастрофа
България и Турция замразиха договора с "Боташ" за 15 месеца
Тръмп: Путин и Зеленски искат да сложат край на войната
Иван Иванов влезе в основната схема на турнир в Нотингам
Хороскоп за 7 юли 2026
Мистериозни сфери шокираха хора на австралийски плаж: Вероятно са части от ракета
Съставът на 3I/ATLAS потвърди произхода ѝ: От система със звезди, по-стари от Слънцето
Астероидът Апофис ще премине опасно близо до Земята през 2029 г.
Бивша служителка обвини НАСА, че премахва НЛО от сателитни снимки преди публикуване
Към Луната и Марс: Технологиите и откритията, които ще променят света в следващите 25 години
Най-високите тропически дървета в света имат сложна защита срещу суша