Израел и Иран продължават да си разменят удари и днес, а ирански медии съобщиха за нови експлозии и силен огън на противовъздушната отбрана в Техеран.
"Малко вероятно е да се стигне до споразумение, преди да бъде свършена работата - да се премахне ядрената заплаха за целия свят. Външният министър на Иран смекчи тона, защото видяха, че ядат бой. Целта им е да се спаси възможно най-много от тяхната ядрена програма", коментира Давид Леви.
В студиото на "България сутрин" международният анализатор коментира, че ако падне режимът на аятоласите, това ще бъде плюс за Иран и за целия регион. Според Леви има сигнали, че различните групи в Иран се събуждат и опитват да върнат властта в ръцете на иранския народ.
"Ядреното оръжие има възпиращ ефект, страх у противника. Когато Индия създава своето ядрено оръжие, съседната държава Пакистан започва да хвърля огромно усилие за ядрено оръжие и също се сдобива с такова. Ако Иран иска да постигне ядрено оръжие с цел да осигурят мира и че няма да бъдат нападнати, какъв ще бъде ефектът върху съседните държави? Не смятам, че някой здравомислещ човек иска да има колкото се може повече ядрени държави", каза още Леви пред Bulgaria ON AIR.
Той подчерта, че Тръмп и САЩ са в много изгодна позиция в момента, защото Израел им върши мръсната работа.
"Дали ще се намесят, само Тръмп може да реши. Израел не разполага с огромните бомби, които имат САЩ, за да унищожат ядрения център. Ако американците не пуснат цар бомба, най-вероятно Израел ще намери начин да проникне в този център", обясни той и добави, че на израелските тайни служби им е известно къде са пунктовете.
Леви подчерта, че Европа реагира адекватно и подкрепи Израел в тази военна операция. Същевременно започнаха приказки за прекратяване на огъня. Когато започнеш една война, трябва да я доведеш докрай. Трябва тази опасност да бъде елиминирана.
Международният анализатор посочи, че тази операция е подготвяна минимум 10 години.
"Има широка мрежа от агенти на Мосад на място в Иран. Това е възможно благодарение на иранската опозиция, която се възпротивява на режима на аятоласите и си сътрудничи с Израел", заяви Леви и поясни, че атаката по иранска телевизия е част от втория етап, който е поразяване на символи на аятоласите.
Леви добави, че това е терористичен режим и е напълно възможно той да падне. “Този режим не зачита правата на когото и да е, мразен е от самото население. Тук целта е неутрализиране на ядрената заплаха срещу Израел. Допълнителният ефект, който може да се случи, е смяната на режима в Иран", коментира международният анализатор.
Гледайте целия разговор във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кевин Уорш: Инфлацията ще остане в миналото
Финансиран от ЕС проект връща социалните жилища в Будапеща
Шведската компания Pophouse купи дял от правата върху музиката и името на Iron Maiden
Експерти по устройство на територията ще разгледат утре проекта за ПУП на Борисовата градина
Къде в Европа имотните данъци са най-високи и най-ниски?
Печалбата на BofA расте значително благодарение на търговията с акции и M&A сделките
Министър Стоянов: Коалиция за Украйна - едва след като бъде постигнат мир
Централна прогноза
Адвокатът на Мавродиев: Очаквам клиентът ми да бъде с парична гаранция
Остри политически реакции след позицията на Радев за Украйна и НАТО
Партиите настояват за отговори и разследване след завръщането на Мавродиев
Няма прошка! Арестуваха бивш на Интер и Милан за корупция + СНИМКИ
Топят Инфантино пред МОК заради Тръмп
Избраха Леви Нтумба за "Славист на сезона"
Легенда към Флорентино Перес: Купи само Олисе, той е като Меси!
ЦСКА заплаши да довърши Дери Сити на Острова
Сезонът не е започнал, а Барса вече загуби ас за 4 месеца
Поверия за 17 юли – Света Марина
Дневен хороскоп за 15 юли, сряда
Зад кулисите на сериала „Летище“: снимките продължават в София и Варна
„Цивилизация на зрелището“: Синелибри 2026 отдава почит на Марио Варгас Льоса
10 кухни с мраморен ефект, които ще ви вдъхновят
Турска разядка с патладжан и кисело мляко
Българи и италианци с безплатен оперен концерт за варненци
Какво време ни очаква в сряда?
Полша прехвана руски разузнавателен самолет над Балтийско море
Полярният ни кораб отваря врати за посетители
Ясни са победителите от международната ветроходна регата „Варна 2026“
Привличат поляци и на планински туризъм у нас
Измама с името на НАСА: Уреди станаха хит в Европа, заради жегите
САЩ одобриха изстрелването на сателит с гигантско огледало въпреки критиките
Спасителната мисия за телескопа SWIFT напредва успешно
Европа ще посрещне астероида Апофис с „Дон Кихот“
Тиранозавър Рекс от Южна Дакота може да счупи рекорди на търг и да изчезне завинаги
Защо юли е месецът на пеперудите?