Германският канцлер Фридрих Мерц заяви, че ЕС трябва да сключи „бърза и проста“ търговска сделка със Съединените щати, а не „бавна и сложна“, предава Ройтерс.
Мерц говори в края на срещата на върха на лидерите на ЕС в Брюксел, където председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че ЕС е получил ново предложение от администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп в трансатлантическия им търговски спор.
С изтичането на срока за отсрочка на тарифите на 9 юли, Мерц заяви, че времето е от съществено значение.
„Имаме по-малко от две седмици до 9 юли и не можем да постигнем сложно търговско споразумение през това време“, каза той пред репортери.
Мерц заяви, че германски индустрии като химикали, фармацевтика, машиностроене, стомана, алуминий и автомобили вече са обременени с високи мита, които застрашават бизнеса.
Мерц каза още, че фон дер Лайен е предложила европейците да изградят нова търговска организация, която би могла постепенно да замени Световната търговска организация (СТО), която се затруднява да функционира ефективно през последните години.
Той каза, че идеята е в начален етап, но може да включва механизми за разрешаване на спорове, както е било предназначено да прави СТО.
„Всички знаете, че СТО вече не работи“, каза той.
Също по отношение на търговията, Мерц заяви, че лидерите на ЕС са „по принцип единни“ в желанието си да финализират търговско споразумение с латиноамериканския блок Меркосур възможно най-скоро. Той каза, че има само „малки различия“ между членовете на ЕС по пакта.
На въпрос за възраженията от Франция срещу настоящото предложение, Мерц каза, че е разговарял два пъти с френския президент Еманюел Макрон по темата по време на срещата на върха и е усетил, че има „голяма готовност“ за сключване на сделката.
Макрон обаче изрази различно мнение, като заяви пред репортери, че Франция не може да приеме сделката в сегашния ѝ вид.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Заетостта в САЩ е нараснала с по-силен от прогнозирания темп през март
Н. Пандев: Различието между човешки и AI кадри ще направи добрите фотографи още по-търсени
„КРЗ Одесос“ ще разпредели по 4 евро брутен дивидент на акция за 2025 г.
Имотните фондове са изправени пред непоправим риск заради поскъпването на енергията
Руските зърнопроизводители отчитат най-мащабния срив на печалбата след 2017 г.
Колко струва SpaceX преди предстоящото IPO?
Гюров: България ще запази стабилни цени на горивата и храните
Купата на България: Полуфинали и финал с нова дата за трофея
Радев: Отговорност за обществения интерес и край на феодализма
ЦСКА го изгони, но той сега е пред сензационно назначение
ЦСКА или Лудогорец? Стана ясно кога ще е финалът за купата на България
Мустафа Сангаре е аут от Левски
Как Роби Баджо бе готов да промени италианския футбол с доклад от 900 стр.
Малена Замфирова вече е в България, започна активна рехабилитация
ОФИЦИАЛНО: Гатузо хвърли оставка!
Безплатни прожекции на детския филм "Случаят Тесла"
Ставаме ли по-алергични?
Хубави промени до 30 юни за 6 зодии
Поверия за ангелската дата 4/4
Д-р Сергей Иванов: Накисвайте зеленчуците 15-20 минути с оцет или сода
Световна премиера на новия филм на Коста Каракашян „Те“ на Cinedans Festival в Амстердам
През юни тръгват директни влакове от Киев до Варна
Тъжна вест! Отиде си Борис Стателов
МВнР призова българите в Кувейт да се еваткуират от страната
Хванаха за ден 26-ма шофьори с алкохол или наркотици
Зеленски обвини Русия в ескалация на атаките в навечерието на Великден
Малена Замфирова се прибра в България
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал
Алхимия в недрата на Земята: Учени откриха „кухнята“, в която се готви злато
Мистериозни проблясъци близо до Земята: Засечени са през 50-те години на миналия век
Телескопът „Джемини-юг“ потвърди връзката между състава на екзопланетите и техните звезди
SpaceX направи първата крачка към борсата с конфиденциална заявка за IPO
Хората говорят все по-малко, установиха психолози