Съединените щати са изправени пред развиваща се криза в Арктика, където нашите противници имат предимство, защото за разлика от Съединените щати, те разполагат със съществуващи и планирани ядрени ледоразбивачи, което им позволява лесен достъп до корабни маршрути и райони за добив на критични минерали, до които Съединените щати не могат толкова лесно да получат достъп без ядрени ледоразбивачи. Американското господство в арктическите региони ще продължи да бъде от жизненоважно значение за нашата нация и нашите съюзници и Съединените щати трябва да поемат водеща роля в разполагането на ядрени ледоразбивачи, пише за The National Interest Сет Грей е главен изпълнителен директор на Lightbridge Corporation.
Арктика е регион с бързо нарастващо геополитическо и икономическо значение поради отстъпващия лед, където се отварят нови морски пътища, което значително скъсява глобалните корабни пътища.
Това ще предложи и безпрецедентен достъп до огромни неизползвани природни ресурси, включително нефт, газ и редкоземни минерали, където такъв добив е законен и може да се извършва по екологично отговорен начин.
В момента Русия държи водеща роля със седем атомни ледоразбивача в експлоатация и няколко други в процес на изграждане, включително масивните кораби от проект 22220 и клас „Лидер“, които са проектирани да поддържат арктическите корабни пътища отворени целогодишно. Китай също има голяма програма за разполагане на атомни ледоразбивачи, въпреки че Китай не граничи с Арктика.
В рязък контраст, Съединените щати нямат нито един ядрено задвижван ледоразбивач, като в експлоатация са само два тежки ледоразбивача с конвенционално задвижване, единият от които, остаряващият „ Полярна звезда“ , е пуснат в експлоатация през 70-те години на миналия век. Чрез инвестиране в собствен флот от ядрено задвижвани ледоразбивачи, Съединените щати могат да започнат да запълват тази стратегическа празнина, да отстояват суверенните си интереси и да предотвратят монополизирането на критични проходи и арктически ресурси от страна на потенциални противници.
Докато Съединените щати работят за добавянето на нови ледоразбивачи с конвенционално задвижване, включително обмислят закупуването на такива кораби от Финландия , тези кораби ще бъдат по-лоши от руските ядрени кораби. Стратегическите предимства на ядреното задвижване са добре установени от ядрените подводници и самолетоносачи на ВМС на САЩ и тяхната способност да проектират постоянното американско господство по целия свят. Тези стратегически предимства трябва да бъдат разширени и до флота на ледоразбивачите на нашата страна в Арктика.
Съединените щати вече работят с Финландия за разработване на конвенционални ледоразбивачи, това сътрудничество би могло да се използва, за да позволи на Съединените щати и Финландия своевременно да разработят платформа за ледоразбивач с ядрен двигател, в която да може да бъде вградена ядрената задвижваща система.
Реакторите, проектирани за подводници и самолетоносачи, не биха работили за ледоразбивач поради тегло и други ограничения, задвижващата система може да се базира на компактен реактор с иновативно гориво, което може да захранва кораба без необходимост от презареждане за дълги периоди от време. Изпълнителите, които произвеждат ядрени задвижващи системи за ВМС на САЩ, биха могли да произведат компактен реактор с вода под налягане в приемлив срок.
Русия и Китай са водещи пред Съединените щати по отношение на ядрените ледоразбивачи в Арктика. Това поставя Съединените щати в неизгодно положение при осигуряването на достъп до арктическите корабни маршрути и до критичните минерални ресурси на региона. За да осигурят стратегическите предимства на нашата страна в Арктика, Съединените щати трябва да предприемат ускорена инициатива за разполагане на ядрени ледоразбивачи. Нашата страна трябва да разположи флот от ядрени ледоразбивачи, най-мощните ледоразбивачи в света.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Украйна проведе парад на дронове и роботи, Лондон предаде лиценза за Storm Shadow
Саудитска Арабия ще инвестира 6 млрд. евро в три тематични парка до Париж
Цените на петрола се колебаят след заплахата на САЩ с „икономическия Ден Д“*
Риба, кораби и суверенитет: Исландия обмисля европейското си бъдеще
Готов е механизмът за определяне на минималната работна заплата
Разпродажби при чиповете повлякоха надолу S&P 500 в началото на седмицата
САЩ готвят най-мащабната отмяна на визи в историята
След потопа: Пътят към Батак остава затворен, продължава издирването на изчезналия мъж (+ВИДЕО)
Порой превърна в реки улиците в Сатовча, обявиха частично бедствено положение
Обвиняемите от "Кръв и чест" се изправят пред съда
ЦСКА го изгони, а той си уреди любопитен трансфер
Левски извади над 2 млн. евро за национал на Сърбия
Христо Янев с важно решение за ЦСКА
Нов шеф в Левски, бразилец е
Ботев Пловдив го закъса за мача с Левски
Хулио Веласкес подготвя нова промяна в Левски
Знаци, че партньорът не зачита чувствата ви
Седмична таро прогноза за 24 – 30 август 2026
Нумерологична прогноза за 25 август
10 здравни грешки, които много жени правят, без да осъзнават
Високопротеинови пилешки такос за отслабване
Таро карта за 25 август, вторник – Десетка пентакли обърната
Какви са причините за себореен дерматит?
Скриване на пениса при затлъстяване – причини, последици и лечение
Травмата в детството може да промени способността за изпитване на удоволствие
Ако искате да сте здрави на възраст, хранете се на по-малки интервали
Повишени амилаза и липаза без панкреатит – кога причината е синдромът на Гуло?
Пуснаха първата генна терапия за рядко нарушение на обмяната на гликогена
Публично обсъждане на проектобюджета на Варна ще се проведе днес
Мачовете по ТВ днес (25 август)
Издирват 58-годишен мъж, изчезнал снощи след силната буря в Пещера
Без ток във Варна на 25 август 2026
Времето във Варна на 25 август 2026
Честваме паметта на светия апостол Тит