IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

„Румъния влиза във война“ – разпространяват се фалшиви клипове

Те са създадени с ИИ, използван е образът на премиера

Снимка: архив, БГНЕС

Снимка: архив, БГНЕС

Министерството на вътрешните работи на Румъния предупреждава за фалшиви клипове, разпространяващи се онлайн, които обявяват влизане на страната във война. Това става ясно от публикация на официалната страница на ведомството във фейсбук.

Клиповете са създадени с изкуствен интелект и в тях се използва образът на премиера Илие Боложан.

„Внимание! Съобщаваме за съществуването на кампания за разпространение на невярна информация, чрез която фалшиви клипове, направени с помощта на програми за изкуствен интелект, се представят за истински. Те показват, че премиерът Илие Боложан обявява влизане на Румъния във война, считано от септември 2025 г.“, гласи съобщението на Министерството на вътрешните работи.

Служители на институцията заявяват, че тези клипове са част от умишлена манипулация на общественото мнение.

„Премиерът на Румъния не подкрепя подобни твърдения и Румъния не отива на война. Насърчаваме ви да проверявате източниците на информация и да не разпространявате непроверено съдържание“, обръщат внимание представителите на институцията.
(Кореспондент на БТА в Букурещ Мартина Ганчева)

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата