Призив за единство и борба с корупцията отправи днес президентът на Република Северна Македония Гордана Силяновска-Давкова. В същото време тя разкритикува ЕС за “билатерализацията на процеса на евроинтеграция“, предаде Радио Свободна Европа.
“Време е за нова пролет за нашата Република, за завръщане към републиканските ѝ корени,“ заяви Силяновска-Давкова от Мечкин камен в Крушево, където се отбелязват 122 години от Илинденско-Преображенското въстание и Крушевската република от 1903 г., както и 81 години от първото заседание на АСНОМ (Антифашисткото събрание за народно освобождение на Македония).
Днешният ден се отбелязва като държавен празник в Република Северна Македония - Денят на Републиката или Илинден.
В речта си по повод празника президентът на РСМ заяви, че македонските граждани очакват справедливост и свобода и че е дошло времето да се изкоренят плевелите на корупцията и престъпността в страната.
“Задълбочен поглед към държавата разкрива през последните години и десетилетия ендемична корупция и организирана престъпност, слаби институции, силни партии и влиятелни личности, извънинституционално вземане на решения, партокрацията като заплаха за парламентарната демокрация”, каза още държавният глава.
В обръщението си тя отправи критики към ЕС, отбелязвайки, че в изминалия период Евросъзюът е допуснал билатерализация на процеса на евроинтеграция и че често е променял правилата, които страната кандидат за членство трябва да изпълни, за да бъде приета в ЕС. Силяновска-Давкова обвини ЕС, че има двойни стандарти в процеса на присъединяване.
“Легитимен е въпросът дали и до каква степен днешният ЕС, или неговите най-висши представители, са свързани с идеалите на своите идейни създатели и основатели”, каза Силяновска и допълни, че “ЕС не е имунизиран срещу кризата на лидерството и демократичния дефицит“. / БТА

Как се справя комуникационният бранш в условията на „перфектна буря“ от кризи?
Великденски и коледни добавки да се изплащат всяка година, одобри комисия в НС
Удължителният закон за бюджета мина на второ четене в комисия
Лавината от дронове от Украйна до Иран засилва интреса към лазерите за отбрана
Американският долар отново е на върха, но може би не за дълго
Bentley съкращава работни места заради по-слаби продажби в Китай и митата от САЩ
Безпрецедентна акция: Доброволци спасиха овце край Кърджали (ВИДЕО)
Жените, които носят късмет в живота ни, според астрологията
Променят менюто в детските градини в София: Без захар и с пълнозърнесто брашно
Гюров: България ще продължи да подкрепя справедливата кауза на Украйна
След трагичния случай с поставен хиалурон в гърдите: Разследват немарливо изпълнение
Резултатът 3:0 за Лудогорец срещу ЦСКА не е реален + ВИДЕО
Лудогорец с новина за Игор Тиаго
Има ли къртица в Челси?
Илиана Раева защити Стефка Костадинова
Тервел Замфиров с разкритие за бъдещето си
3 неща, които могат да ти се случат, ако захапеш Кокала!
Храни за късмет за пролетното равноденствие
Сила без фитнес зала: как да развиете мускулна маса
Отиде си Слава Рачева – гласът на Педя човек – лакът брада
6 зодии, на които ще им върви в работата през 2026
4 прически, които ще са хит през пролет 2026
Билколечение за начинаещи: Урсел Бюринг с ценни съвети за домашната аптечка
Тошко Йорданов води листата на ИТН във Варна
Спартак пусна билетите за сблъсъка с Лудогорец във Варна
Около 700 кораба, в чиито екипажи има и български моряци, са блокирани в Персийския залив
Постоянен арест за 29-годишен варненец, обвинен в продажба на марихуана
Йорданова потвърди: Явор Божанков няма да е в листите на ПП-ДБ
Средната пенсия се е увеличила с 44 евро
Екипажът на „Тянгун“ излезе в открития космос: Монтираха защитни панели
Най-голямата слънчева електроцентрала в Китай неусетно преобразява пустинята
Разгадаха 2000-годишна тайна на египетските мумии благодарение на техния аромат
Предлагат нов метод за търсене на живот на екзопланети: Какъв е той
Учени определиха масата на междузвездната комета 3I/ATLAS
Британски астрономи алармират за заплаха от мегапроекти в околоземна орбита