Палестинската ислямистка организация "Хамас" заяви, че няма да се разоръжи, освен ако не бъде създадена независима палестинска държава, с което отхвърли отново ключово искане на Израел за прекратяване на войната в Газа, съобщава Ройтерс.
Непреките преговори между "Хамас" и Израел, целящи да осигурят 60-дневно примирие във войната в Газа и споразумение за освобождаването на заложниците, достигнаха миналата седмица задънена улица. Във вторник Катар и Египет, които посредничат в усилията за примирие, подкрепиха декларация на Франция и Саудитска Арабия, очертаваща стъпки към решение на израелско-палестинския конфликт на базата на две държави и заявяваща, че като част от това "Хамас" трябва да предаде оръжията си на подкрепяната от Запада Палестинска автономия.
В своето изявление организацията, която управлява Газа от 2007 г., но беше разгромена от Израел във войната, заяви, че не може да се откаже от правото си на "въоръжена съпротива", освен ако не бъде създадена "независима, напълно суверенна палестинска държава със столица Йерусалим". Израел счита разоръжаването на "Хамас" за ключово условие за всяко споразумение за прекратяване на конфликта, но организацията многократно е заявявала, че не е готова да сложи оръжие.
Миналия месец израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че всякаква бъдеща независима палестинска държава би послужила като платформа за унищожаване на Израел. По тази причина контролът върху сигурността на палестинските територии трябва да остане в ръцете на Израел, смята премиерът.
Той също така отправи критики срещу няколко държави, включително Великобритания и Канада, за обявяването на планове за признаване на палестинска държава. Според Нетаняху това би било награда за действията на "Хамас".
Израел предприе военната си операция в ивицата Газа, след като на 7 октомври 2023 година бойци на "Хамас" извършиха безпрецедентна атака срещу еврейската държава. / БТА
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Nasdaq навлезе в корекция заради противоречивите послания за войната в Иран
Страните от ЕС напредват с плановете за центрове за депортиране в трети страни
Китай е забранил на главния изпълнителен директор на стартъпа Manus да напуска страната
Кои са спорните моменти в Закона за прозрачност и представителство на интереси
Лихвите по новите депозити растат през февруари на месечна, но намаляват на годишна база
Водещите европейски борси затвориха сесията с понижения
Volkswagen изтегля 100 000 електромобила в Европа заради дефектни батерии
Лекари съветват хората над 50 години да не се къпят всеки ден
Учени разгадаха жизнения цикъл на мозъка: Как се променяме през годините
Канада налага допълнителни санкции срещу Русия
Късна емисия
Три зодии оставят трудностите зад гърба си на 27 март
Ана Калинская
Трима от ЦСКА се вихрят в Европа
Турция тресна Румъния и докосва Мондиал 2026
Легенда на Левски с разкрития за ЦСКА и Стоичков + ВИДЕО
След провалите: България търси задължителна победа срещу Соломоновите острови
Косово обеща 1 млн. евро на футболните национали за класиране на Мондиал 2026
Дневен хороскоп за 27 март, петък
Smart Care реализира 10000 поръчкови душ кабини в София – Какви са съветите на екипа?
Нумерологична прогноза за април 2026
Здравословно отслабване без диети – какво наистина работи
Тест: 3 магични кутии разкриват какво ви очаква в близко бъдеще
10 тайни за стила, които модните експерти крият
Пазар: Цените на електромобилите втора ръка падат много по-бързо от колите с ДВГ
Путин сравни войната в Близкия с пандемията от COVID‑19
Нова мода: Употребявани коли от Китай заливат пазара в ЕС
Тийнейджър уби майка си с чук след съвети от AI (ВИДЕО)
Третокласници от Нови пазар участваха във викторина за Първо българско царство
Учени: Може да пропускаме сигнали от извънземни заради космически „шум“
Откриха скелета на д’Артанян, твърдят археолози
През 1883 г. Луната неочаквано става синя, а Слънцето – „великолепно зелено“: Какво е обяснението?
Материали-чудо могат да направят обектите „невидими“
Учени създадоха първия атлас на мозъка: Как се променя той с възрастта
Загадъчен сигнал доказва съществуването на първични черни дупки?