Покровск отдавна е най-горещата точка на фронтовата линия, ожесточените боеве за града продължават повече от година. Какво всъщност става там - обяснява австрийският военен експерт Маркус Райзнер пред "Дойче Веле".
В момента всички погледи са насочени към Покровск. Как оценявате текущата ситуация и какво да очакваме?
През последните седмици наблюдаваме непрекъснато влошаване на ситуацията около Покровск. Русия се опитва да насочи удара си в т.нар. централно направление. Украйна успява да отблъсне опита за пробив северно от Покровск, но руснаците увеличиха сериозно натиска си и успяха да проникнат в южните райони на града.
Какво може да се случи след превземането на Покровск от руските войски?
Ще видим същото развитие на събитията, каквото многократно наблюдавахме по-рано в битките за други градове: Угледар, Бахмут или Авдеевка. Видяхме как руснаците превземат поредния град, но не успяват да постигнат истински оперативен пробив. Пробивът, който руснаците много искаха да постигнат това лято, не беше осъществен и сега, в края на тяхното провалено лятно настъпление, виждаме неговата кулминация - превземането на няколко града и села - по всяка вероятност и на Покровск в близките дни или седмици.
А какво става в момента около Купянск и Лиман?
На фронта има шест огнища на напрежение: Купянск, Лиман, Северск, Новопавловка, Покровск и Константиновка. Според мен, три от тях трябва да се наблюдават внимателно. Първо, това е Купянск, защото руснаците успяха да напреднат на запад от града и украинските войски вече започнаха евакуация. Второ, Северск, който е най-важната опора в централната част на фронта. Трето, ситуацията в самия Покровск, както и южно от него - защото там руските войски се опитват да напреднат към Днепър.
Каква е ситуацията на фронта като цяло?
Благодарение на използването на дронове Украйна е в състояние да изгради много добре планирана отбрана и да компенсира недостига на ресурси и особено на жива сила. Проблемът е, че Русия се опитва да постигне ефект практически по целия фронт, нанасяйки едновременни удари. Ако те не бъдат ефективно отблъснати, рано или късно градовете един след друг ще бъдат подложени на бомбардировки, което ще доведе до тяхното падане.
Украйна или трябва да премине отново в настъпление, или да засили натиска до такава степен, че Русия да бъде принудена да седне на масата за преговори.
Украйна полага такива усилия и вече виждаме някои първи признаци за успехи, но на оперативно ниво все още няма концепция, която би могла реално да промени хода на събитията. Защото руснаците държат инициативата от миналото лято, макар и да напредват с бавни темпове. Този напредък трябва да бъде спрян.
Американското разузнаване смята, че Владимир Путин не иска да прекрати войната и в момента действа още по-решително. Така ли е?
Русия продължава да е убедена, че може да постигне целите си на оперативно ниво. Забележително е, че САЩ се опитват да засилят натиска върху Русия, включително като подкрепят Украйна в атаките срещу цели в Русия, преди всичко срещу важни обекти за преработка на нефт и газ, за да лишат руснаците от ресурсите, необходими за водене на тази продължителна война.
И сега виждаме как САЩ, следвайки стратегията "сваряване на жабата", отново нажежават обстановката. Отчасти това се дължи на мащабното затягане на санкциите, включително по отношение на страни като Китай и Индия, както и на подкрепата за Киев, която му позволява да извършва мащабни атаки с дронове в дълбочина на руска територия.
Тази решителност на Путин свързана ли е по някакъв начин с изпитанията на ракетата "Буревестник", които руските военни обявиха за успешни, и с разполагането на ракети "Орешник" на територията на Беларус?
Да, това може да се разглежда в този контекст. Във войната вече имаше три ескалации. Първата беше през лятото на 2022 година, когато Русия обмисляше възможността за използване на тактическо ядрено оръжие, но САЩ успяха да неутрализират това. Втората беше в края на мандата на предишната американска администрация, когато на руска територия бяха използвани западни оръжейни системи с по-голям обсег. Русия отговори с използването на ракетата "Орешник", както и с няколко хибридни атаки. И третата ескалация, която преживяваме сега, според мен започна с атаката срещу голям военен завод в Брянск, където, по всичко личи, бяха използвани ракети "Storm Shadow". И след това, като следствие, видяхме изпитанието на руската крилата ракета "Буревестник" с ядрена установка. Според мен това се вписва в типичния модел на взаимните заплахи.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Германските железници предлагат въвеждането на временни отстъпки на билетите
Тръмп заплаши Иран с удари по електроцентрали и мостове във вторник
Италия въвежда ограничения за авиогоривото на някои летища поради недостиг на доставки
Apple на 50 години: Три продукта, които промениха начина ни на живот – и три, които не успяха
Запрянов: Самостоятелна отбрана извън колективната е непосилно бреме за икономиката ни
Войната с Иран прави американската икономика по-доминираща от всякога
Ремонти по "Цариградско" и "Самоковско шосе" от 6 април в София заради Giro d’Italia
Затвор за българин след сексуално нападение над непълнолетна във Великобритания
"Черно море" отстъпи на "Славия" с 1:3 у дома
Удар срещу изборната търговия в Монтана: Арести и масови проверки
Илиан Илиев: Нямаме поставени цели
Ясен е шампионският поток в Първа лига
И гол-шедьовър не помогна на Черно море срещу Славия
Лошо: Състоянието на Мирча Луческу се е влошило
НА ЖИВО: Добруджа - Левски 0:0
Синя еуфория за Вечното дерби: Феновете на Левски купуват билетите като топъл хляб
Седмична таро прогноза за 6 – 12 април
Дневен хороскоп за 5 април, неделя
Боядисване на великденски яйца със сода за хляб
5 домашни упражнения, с които ще стегнете бедрата
Как да си приготвите сами костен бульон?
Нумерологична прогноза за 5 април
Черно море изненадващо загуби с 1:3 домакинството си на Славия
За 24 часа дизелът у нас поскъпна с още 3 цента
Малена Замфирова: Най-лошото мина
Отец Михал: Около 1000 жители на Варна празнуват днес Великден
Папата осъди войната в Иран: Нека онези, които разпалват войни, да изберат мира
Костадинов с нова атака по Лора Крумова: Дори ChatGPT казва, че лъже
Какво хапват астронавтите от мисията „Артемида II“ по време на полета?
Магнитосферата на Сатурн се оказа асиметрична, за разлика от земната
Астрономи откриха трета галактика, лишена от тъмна материя
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация