Общинският съвет на Истанбул одобри широкообхватно увеличение на таксите за паркиране в града от 1 януари, като в някои сектори цените ще се повишат с до 62,5 процента, съобщава сайтът "Тюркийе тудей", цитиран от БТА.
Приетите на вчерашното заседание на Съвета промени се отнасят за паркингите и зоните, управлявани от „Испарк“ (Ispark), дъщерно дружество на Истанбулската голяма община, и са част от Плана за устойчива градска мобилност на града, отбелязва медията.
Новата ценова структура повишава таксите за краткосрочно паркиране в централни райони като Историческия полуостров и района Кадъкьой-Рихтим. В тези квартали, почасовата такса за автомобили на открити или закрити паркинги ще се увеличи от 150 турски лири (3 евро) на 200 турски лири (4 евро), докато цената на престоя от 12 до 24 часа ще се повиши от 500 на 550 лири (от 10 евро на 11 евро).
Паркирането на улицата в същите райони ще отбележи най-значителните увеличения. Дневната такса ще се повиши с 62,5 на сто, от 400 на 650 турски лири (от 8 евро на 13 евро). Почасовите такси за паркиране на улицата също ще бъдат коригирани, като цената за първия час ще се увеличи от 150 на 220 турски лири (от 3 евро на 4,40 евро).
В останалите централни квартали като Бешикташ, Бейоглу, Кадъкьой, Шишли, Фатих и Юскюдар, таксите за първия час на открити и многоетажни паркинги ще се увеличат от 100 на 140 турски лири (от 2 евро на 2,80 евро), докато престой за цял ден ще се повиши от 400 на 450 турски лири (от 8 евро на 9 евро). Паркирането на улицата в тези райони също ще стане по-скъпо, като дневната такса ще се увеличи от 300 на 500 турски лири (от 6 евро на 10 евро).
Градският съвет одобри и по-високи такси за вход в обществените зелени площи, включително горските райони и зоните за пикник. Таксата за вход за частни автомобили в тези зони ще се увеличи от 170 на 250 лири (от 3,40 евро на 5 евро), а таксата за микробуси ще се повиши от 750 лири на 1 000 лири (от 15 евро на 20 евро).
Това е третата корекция на таксите на „Испарк“ през последните години след направените увеличения с до 50 процента през юни 2024 г. и с до 115 процента през декември 2024 г.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Anthropic дава на ЕС достъп до АІ модела си Mythos
Бразилия има потенциал да оспори монопола на Китай при редкоземните елементи
S&P 500 започва юни с нов рекорд благодарение на технологичния сектор
Великобритания има най-много данъци от епохата на Наполеоновите войни
Кадър на деня за 1 юни
Финансист: Европейският съюз използва „остена“ за фискално недисциплинираните държави
3 китайски зодии с финансов късмет на 3 юни 2026
МВР тества BG-ALERT - важно съобщение за потребителите
Земетресение с магнитуд 6,2 по Рихтер удари Южна Италия
Двустайните имоти остават най-търсената инвестиция
Рецепта от тефтера на баба: Домашна торта
ЦСКА вади тежката артилерия на трансферния пазар
Левски действа смело: Шампионите предприемат ключова стъпка за бъдещето си
Трансфер за 116 млн. евро: ПСЖ цака Арсенал и Ман Юн за топ играч
Фабрицио Романо: Арсенал готви ударна селекция
УЕФА изхвърля гранд от Европа?
Реал Мадрид със звезден трансфер!
Нумерологична прогноза за 2 юни
Спомен за Христо Ботев с негови вечни цитати
Таро карта за 2 юни, вторник
5 златни правила за боядисана коса, които вероятно нарушавате
Здравословен кекс с банан и кисело мляко
5 добавки, които повишават женското либидо след 40
Времето във Варна на 2 юни 2026
Отбелязваме Деня на Ботев и загиналите за освобождението на България
Честваме паметта на свети Еразъм Охридски
Как младите хора променят автомобилния пазар?
Рекорд: 108-годишна жена поднови шофьорската си книжка (ВИДЕО)
Какво се случва с ядрото на най-големия спътник на Юпитер?
Разкриха подробности за тайния проект Starfall на SpaceX
Откриха „Розетския камък“ за разшифроване на мистериозни сигнали от дълбокия космос
В Тайван откриха най-дългия в света мост с един пилон
Китайски стартъп разработва най-мощната електрическа ракета в света
Сателитни данни разкриха експлозия на метеор над Кейп Код